Készült: 2024.04.27.15:41:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2005.05.02.), 196. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Számos alkalommal hangzott el, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóság szempontjából kardinális kérdés a függetlenség, ideértve a pénzügyi függetlenséget is. Ehhez képes uniós jogelveket sértő rendelkezést iktatott be a Pénzügyminisztérium az adó- és járulékszabályokat módosító salátatörvénybe. A kormánypárti képviselők először olyan módosító indítványt terjesztettek elő, amelynek lényege az, hogy a hatóság fejezeti jogosítványokkal rendelkező költségvetési szerv, amelynek költségvetése a felügyeletét ellátó miniszter költségvetési fejezetén belül önálló címet képez. Az Országgyűlés illetékes bizottságai ezt a módosítót támogatták.

Ezután a kormánypárti képviselők egy kapcsolódó módosító indítványt nyújtottak be, amely szerint a hatóság költségvetése a felügyeletét ellátó minisztériumban önálló címet képez, tehát elhagyták a fejezeti jogosítványokat. Az ezzel kapcsolatos kapcsolódó módosító indítványt az elmúlt héten a kormányoldal megszavazta. Ennek alapján a hatóság nem lesz a jövőben fejezeti jogosítványokkal felhatalmazott költségvetési szerv, hanem költségvetése a szociális tárca fejezetének része lesz. Ez azért is súlyos hiba, mert az államháztartási törvény vonatkozó paragrafusai szerint a fejezet felügyeletét ellátó költségvetési szerv vezetője - ebben az esetben az esélyegyenlőségi miniszter - jelentős költségvetési jogosítványokkal élhet a hatóság vonatkozásában. Ez sérti a hatóság esélyegyenlőségi törvényben és az EU-direktívákban, különösen az EU rasszizmus elleni bizottsága 2-es számú ajánlásában foglalt függetlenségének elvét.

Mit gondol, miniszter úr, be tudja-e így tölteni szerepét a hatóság? Valódi esélyegyenlőséget akar a kormány, vagy csak a retorika szintjén hangoztatja ezt, és megelégszik ilyen látszatmegoldásokkal?

Várom válaszát.




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai