Készült: 2024.09.19.14:40:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2007.05.21.), 267. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A napjainkban talán már nem olyan népszerű Bertolt Brechtnek van egy, a mai magyar történésekre is vonatkoztatható színműve.

(20.40)

Brecht persze nem a harcos baloldalisága miatt vesztett ázsiójából az utóbbi időben, ettől még nálunk éppen fénykorát is élhetné; kegyvesztettségét, gyanítom, éppen egy jellegzetes szocialisztikus, ma már elvbarátai számára is kellemetlenné váló mondása okozta, miszerint: "Nagyobb bűn bankot alapítani, mint bankot rabolni."

Visszatérve a színművére, a Kurázsi mama gyermekeire, annak abszolút áthallásos jelenete a követező: két garázdálkodó katonát halálra ítélnek. A két katona nem érti a velük történteket, hiszen ugyanilyen jellegű tettükért hónappal korábban kitüntetésben részesültek. Lám, a mai magyar politikai eseményekben mintha betűről betűre megismétlődne a brechti jelenet. Előttünk vannak a tavaly őszi tragikus képsorok: a forradalom ötvenéves évfordulóját méltósággal ünneplő emberekre - minden írott és íratlan törvényt megszegve - brutálisan rárontott a törvények fölé helyezett rendőrség. És ezzel a történet még nem ért véget. Hogy az állami törvénysértést jogilag elfedjék, a rendőrségi terror áldozataiból még vádlottakat is kreáltak, sorozatosan hamisan tanúskodó rendőrök közreműködtetésével. Ez ma már a bírósági szakaszban sok esetben igazolást nyert.

De még ennél is tovább folytatódott a brechti történet. Az írott és íratlan törvények áthágására ősszel feljogosított rendőrségi erők körében ez a törvények fölé helyezettség érzés tartósnak bizonyult. A felsőbb szinten csupán egyszeri alkalomra gondolt törvényi és erkölcsi menlevéllel a beosztottak továbbra is éltek. És nem értik a különbséget - ők sem tudnak disztingválni, akárcsak a brechti jelenet katonái. Persze, aki a törvények alól ősszel mentességet adott, annak ezzel is számolni kell, hogy a törvények fölé helyezett rendőrség nem képes visszatérni a jogállami keretek közé. A folyamat azóta vezérelhetetlen, amióta a törvénytelenség szellemét kiengedték a palackból. Magyar közmondás szerint, aki a tűzzel játszik, megégeti magát. Ezzel szemben nálunk már az egész ország lángokban áll, miközben a gyújtogató, köszöni, jól érzi magát.

A rendőrség morális válsága még az őszi eseményeknél is régebbi keletű, talán akkor kezdődött, amikor a rendőrségnek nem volt szabad felfednie, ki is az a titokzatos ember, aki mindent el tud intézni. Azóta nincs megállás. Ha akkor a rendőrségnek szabad lett volna beazonosítania ezt a titokzatos bűnözőt, akkor talán ma a rendőrpalota támadóját és a Kádár-sír gyalázóját is ismernénk, hiszen a folyamatok szoros összefüggésben vannak egymással. Ez akkor is igaz, ha most, több mint fél évvel az események után sem szabad kimondani az őszi és a tavaszi rendőrségi törvénysértések közötti szoros összefüggéseket, nem szabad, mert akkor az őszi törvénysértések legfőbb felelőse is számon kérhető.

Persze, a most leváltott miniszter és a leváltott rendőrségi vezetők pontosan tudják, hogy az őszi törvénytelenségekért bűnhődnek, amennyiben ez bűnhődésnek nevezhető. Most, ezen a szinten kell elvarrni a szálakat, legalábbis, amíg nem tudhatjuk, kicsoda is az a titokzatos ember, aki eddig még mindent és mindenkit el tudott intézni.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  267  Következő    Ülésnap adatai