Készült: 2024.09.26.18:49:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

206. ülésnap (2009.04.28.), 76. felszólalás
Felszólaló Dr. Kontrát Károly (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KONTRÁT KÁROLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség mint a jogállami normákat minden esetben betartó és tiszteletben tartó párt, a jelenleg előttünk fekvő törvényjavaslat tárgyalásával kapcsolatos álláspontját akként alakítja ki vagy alakította ki, hogy egyrészt az alkotmánybírósági határozatban meghatározott követelményeknek tegyen eleget ez a törvényjavaslat, illetőleg az előttünk fekvő javaslat, másrészt a nemzetközi kötelezettségünkből eredő feladatokat is oldja meg, azoknak is tegyen eleget, és természetesen a magyar nemzeti érdekeket is érvényesítse ez a javaslat.

Úgy gondolom, ez a hármas szempontrendszer megfelelő támpontot ad az álláspontunk kialakításához. És azt is szeretnénk rögzíteni, hogy ez a törvény, amelyről az Alkotmánybíróság az álláspontját kifejtette, közel tíz éve van hatályban, ahogy Tóth András képviselőtársam említette, többen jelen voltunk az eredeti törvényjavaslat tárgyalásánál, illetőleg elfogadásánál.

Úgy gondolom, ez a közel tízéves időtartam megfelelő keretet is adhat ahhoz, hogy az azóta felmerült igényeket, érdekeket az új javaslat kifejtse, érvényesítse, megjelenítse, és azt is szeretném hangsúlyozni, hogy ma Magyarországon olyan helyzet van, ezt valamennyien tudjuk, hogy a közbiztonságot, a magyar polgárok vagy a Magyarországon élő személyek biztonságát akár közvetlenül, akár közvetett módon érintő törvényjavaslat fokozott érdeklődést vált ki. Úgy gondolom, az a helyes, ha azt a szempontot is figyelembe vesszük vagy érvényesítjük a törvényjavaslatok benyújtásánál vagy a módosító indítványok benyújtásánál, hogy vajon az a javaslat a magyar polgárok biztonságát, a magyar emberek biztonságát mennyire segíti vagy nem segíti, vagy hogy lehetne azt eszerint is jobbá tenni.

Ezeket előrebocsátva úgy gondolom, az előttünk fekvő törvényjavaslat elfogadásához meg lehet teremteni a lehető legszélesebb konszenzust, de úgy gondolom, figyelemmel kell lenni több szempontra, többek között az adatvédelmi biztos által a parlament részére megküldött szempontokra is. Engedjék meg, hogy néhányat ezekből ismertessek, amelyek figyelembevételére az adatvédelmi biztos felhívja a figyelmet.

Azt rögzíti, hogy a tervezet a bűnügyi nyilvántartás rendszerét nem osztja alnyilvántartásokra, és fenntartja az egységes, de résznyilvántartásokból felépülő bűnügyi nyilvántartás kereteit. Megállapítja továbbá, hogy az új nyilvántartási idők alapján a tervezet nem tesz eleget az Alkotmánybíróság által előírt kritériumoknak. Az Alkotmánybíróság határozatában foglaltak szerint a nyilvántartási idő jelenleg az Alkotmánybíróság szerint hosszú, és az egyes elítéltek vonatkozásában nem megfelelően differenciált alkalmazása ellentétes a mentesítés, a rehabilitáció céljával, és nem felel meg a szükségesség-arányosság alkotmányos követelményének és a célhoz kötött adatkezelés elvének sem. A tervezet fenntartja, illetve létrehozza a fényképnyilvántartást, amellyel az adatvédelmi biztos nem ért egyet; azonban számunkra nem elfogadhatatlan, szeretném ezt megállapítani. Az egyértelmű, hogy a jelenlegi rendszer javítható, úgy ahogy mondtam, ezt el is kell végezni, hiszen ha egy ilyen nagy mértékű változás van, akkor ez nem hagyható figyelmen kívül. De az is kérdéses, hogy mi lesz a kereshetőséggel, továbbá a dokumentálással.

Azonban véleményünk szerint szükséges a fényképnyilvántartás fenntartása. A biztos szerint a daktiloszkópia-nyilvántartásba felveendő bűncselekmények törvényi tényállásai nem alapozzák meg az ujj- és tenyérnyomat rögzítését. Az adatfelvétel véleményem szerint elsődlegesen a helyszínes bűnelkövetés esetében indokolt, illetőleg figyelembe kell venni a bűncselekmény, az adott bűncselekmény tárgyi súlyát is.

Teljesen egyet tudunk érteni Jóri András azon véleményével, amely szerint a nyilvántartásból az érintett hozzájárulása alapján történő adattovábbítás lehetőségének megteremtése az Ab-határozatban rögzített elvárásokhoz igazodva valóban az érintett információs önrendelkezési jogának szabadabb gyakorolhatósága irányába mutat. Álláspontunk szerint kritikája is helytálló, amely szerint a 72. § (2) bekezdésében felsorolt bűnügyi személyes adatokon túl az adattovábbítás révén egyéb nyilvántartott adatok ne kerüljenek automatikusan az arra fel nem jogosított munkáltatók kezelésébe.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az általam idézett és felsorolt észrevételekben rögzített problémák kijavítása esetén a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nem zárkózik el a törvényjavaslat elfogadása elől. Bízom abban, hogy módosító indítványokkal ezek az észrevételek korrigálhatók, és egy olyan törvényt tudunk itt majd elfogadni, amely valóban egyrészt megfelel - úgy ahogy mondtam - az alkotmánybírósági határozatnak, nemzetközi kötelezettségeknek és legelsősorban a magyar nemzeti érdekeknek is.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai