Készült: 2024.05.16.23:39:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2013.04.22.), 227. felszólalás
Felszólaló Szilágyi György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A fejlesztésre szánt uniós források felhasználását ellenőrző munkacsoportunk folyamatosan végzi a támogatáshoz jutott szervezetek tulajdonosi összetételével kapcsolatos vizsgálatait. Az eredményeinket folyamatosan közzétesszük, illetve szeretnénk elérni azt, hogy a rögzített megállapításainkat az Állami Számvevőszék részletesen vizsgálja meg.

Amint az már a széles körű közvélemény számára is nyilvánvaló, több tízmilliárd forintnyi forrás jutott átláthatatlan szervezetekhez. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kialakított gyakorlat 2012. január 1. óta súlyosan sérti az akkor hatályba lépett alaptörvényt, a nemzeti vagyonról szóló törvényt, illetve az államháztartásról szóló törvény rendelkezéseit. Ezek a törvények biztosították volna ugyanis, hogy a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok gyalázatos és hazaáruló gyakorlatával ellentétesen az adófizetők által megteremtett közpénzeket, a köz pénzét ne lehessen ismeretlen, a legtöbb esetben egymással összejátszó, maffiaszerű kapcsolatban lévő személyek részére juttatni.

Megdöbbentő, de az NFÜ is pontosan ezt tette, sok esetben rálicitálva még Gyurcsányékra is. A súlyos visszaélések nyílt beismeréseként értékeljük ugyanis, hogy az NFÜ egy hete azt nyilatkozta, hogy mostantól vizsgálják a pályázó szervezetek tulajdonosi struktúráját. Tehát ezek szerint eltelt közel másfél év a legsúlyosabb törvénysértésekkel terhelten. Az NFÜ a törvénysértésekkel elősegítette, hogy a támogatások egy jelentős része off-shore lovagokhoz kerüljön. Annak ellenére, hogy a napvilágot látott ügyekből már igazolttá vált, hogy mind a Fidesz, mind pedig az MSZP soraiban megbújó személyek cinkosan kacsintottak össze a színfalak mögött, és a fejlesztésre szánt forrásokkal off-shore üzelmeket folytattak, bízom abban, hogy meg tudom győzni önöket arról, hogy egy átfogó vizsgálat és az azt követő intézkedéssorozat mindenkinek, még maguknak az off-shore cégeknek is hasznukra válik.

Amiért az ügyek kivizsgálásának ezt a formáját, tehát az ÁSZ általi vizsgálatát javasoljuk, legfőképpen arra az okra vezethető vissza, hogy el szeretnénk kerülni a források EU általi visszakövetelését. Jól látható módon itt egy rendszer jellegű visszaélés-sorozatról beszélünk, ha úgy tetszik, szabálytalanságról, amelyet ha az OLAF detektál, akkor már a tagállam, jelen esetben hazánk tartozik helytállási kötelezettséggel. Szeretnénk ezt megelőzni. Nyílt hazaárulásnak tartjuk ugyanis például a Demokratikus Koalíció gyakorlatát, amely a következményekre fittyet hányva, sőt lehet, hogy éppen hazánk minél súlyosabb elmarasztalása érdekében fordul a nemzetközi fórumokhoz, ahogyan korábban éppen az előbb említett OLAF-hoz is tette. Szükséges tehát a mihamarabbi és saját hatáskörben történő teljes körű feltárás és visszakövetelés annak érdekében, hogy a végső határidőig, azaz október 31-ig az így felszabaduló források újból kihelyezhetőek legyenek, immár valós hazai kis- és középvállalkozások részére.

Furcsa, de még az off-shore cégeknek is érdeke lehet ez a vizsgálat, ugyanis a jogszabályok megkerülésével megkötött támogatási szerződések mindenki számára nyilvánvalóan semmisek. Előbb vagy utóbb, de mindenkinek fel kell tenni a kérdést: könnyebb lesz-e majd az off-shore szervezet számára a kapott támogatást visszafizetni akkor, amikor az utolsó fillérig elköltötte, vagy most könnyebb, amikor sok esetben a forrásoknak még csak egy része került lehívásra? Mert azt ugye senki nem gondolja komolyan, hogy a magyar adófizetők pénzének törvénytelen elherdálása szó nélkül, következmények nélkül marad? Ezeket a forrásokat az utolsó fillérig vissza fogják fizetni. Ha másképpen nem megy, egyesével fogunk a törvényszékhez fordulni a semmisség megállapítása végett.

Ugyanígy a becsülettel pályázó és egyébként súlyosan forráshiányos kis- és közepes vállalkozások alapvető érdekeit is szolgálja ez a vizsgálat, hozzájuthatnak végre azokhoz a forrásokhoz, amelyeket helyettük off-shore lovagok vágtak zsebre. Itt nemcsak arról van szó ugyanis, hogy az ügyeskedő visszaélőket dotáltuk helyettük, hanem arról is, hogy emiatt a nyílt piaci versenyben hátrányt kellett szenvedniük. Bármennyire is abszurd a helyzet, ki kell mondani, hogy a fejlesztési forrásokat úgy manipulálták a piacon, hogy a hazai kkv-k kerültek hátrányba az off-shore lovagokkal szemben.

Végezetül pedig valamennyi honfitársunknak alapvető és jól megfontolt érdeke az, hogy ezek a vizsgálatok megtörténjenek. Nemcsak arról van itt szó, hogy végre jó lenne, ha mindenki számára látható lenne ez a kör, amelyik kormányokat átívelően képes lenyúlni az adóforintokat; hanem arról is, hogy egyedül ilyen módon kerülhetjük el a brüsszeli visszakövetelést. Ha ugyanis az megtörténik, akkor ugyebár a hazai adófizetők kétszeresen is fizetnek. Először akkor, amikor adóforintjaikkal az off-shore lovagok zsebeit megtömték, másodjára pedig akkor, amikor pontosan ugyanezt az összeget a költségvetésből kell majd visszafizetni az Uniónak.

Kérem tehát önöket, hogy szavazataikkal támogassák a határozati javaslatunkat, és öntsünk közösen tiszta vizet a pohárba.

Köszönöm a figyelmüket, és számítok a szavazataikra. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  227  Következő    Ülésnap adatai