Készült: 2024.05.12.23:07:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

73. ülésnap (2007.05.21.), 30-32. felszólalás
Felszólaló Dr. Boross Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  30 - 32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOROSS PÉTER (MDF): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Bár a vita forrpontján már túl van, mégis kénytelen vagyok visszatérni mindarra a sajnálatos eseménysorozatra, ami a közelmúltban történt és a rendőrséget érintette.

(14.10)

Csak annyiban, ha megtörtént, és úgy történt meg, mert illő hozzátenni, akkor ez mélyen elítélendő, felháborító, és összefüggésben kell lennie valami általános fegyelmi helyzettel, a függőségek láncolatának megszakadásával, az egyértelműséggel, a szigorral, a határozottsággal, és úgy vélem, hogy ezen a helyzeten kell változtatni, és nyilván a törvényi vita is alapvetően majd az elkövetkezendő időkben erre kell hogy koncentráljon.

Azonban az alkalmat szeretném megragadni: vajon csak a rendőrségnél vannak ilyen természetű problémák, vagy az ország egész működésébe belopózott valami, valami rendezetlenség, tisztázatlanság és az egyértelműség teljes hiánya? Miniszterelnök úr tudja, hogy a Belügyminisztérium kettéválasztása nem váltott ki osztatlan lelkesedést, és én nem is akarok ezzel ezt követően foglalkozni; azt is bizonyára, hogy a közigazgatási államtitkári poszt megszüntetése szintén nem volt szerencsés döntés. Sőt, az Országos Rendőr-főkapitányságon nem volt szerencsés a közrendvédelmi és bűnügyi ágazat sajátos felügyeleti rendszerének összemosása és megszüntetése.

De ami az országban van a közigazgatási szervezeteknél - hiszen a rendészet is igazgatás, de az egyéb közigazgatási szervezeteknél -, úgy vélem, egy általános felülvizsgálatot igényel. Mire gondolok? Általánossá vált - mérhetetlen sok panaszból tudom -, hogy amióta kialakultak ilyen régiós jellegű vagy nem régiós jellegű tárcadecentrumok hatósági joggal felruházva, hölgyeim és uraim, roppant gyakori a nem azonos értelmezés, valahol hiányzik az a jogértelmezési egység, amelyik egy közigazgatásnak majdnem a legfőbb erénye. Mindenki tudja azt is, hogy hol érdemes kérvényt benyújtani, vagy tudni véli, legalábbis ez a pletyka, és hol kevésbé; hol szigorúan alkalmaznak valamit, hol kevésbé szigorúan.

Szeretném felhívni a tisztelt Ház figyelmét az önkormányzati közigazgatásra, a jegyzői hivatalokra, a jegyzői hivatalok felügyeleti rendszerének teljes hiányára. A jegyzői hivataloknál nincs hivatalvizsgálat szakszerű felettes államigazgatási szerv részéről. Bizonyára sokan ismerik a háború előtti magyar közigazgatást, a szolgabírói intézményt, és sok mindent hozzátehetnék, hierarchia volt. Ma egyoldalú függésben van, a kinevező önkormányzat függésében a jegyzői hivatal. Vajon a hivatalvizsgálat, amelyik arra utal, hogy határidőre elvégzik-e, sorrendben, beérkezés szerint járnak-e el - ezek a látszatra kis jelentőségű dolgok állampolgárok százezreit érintik -, ezek rendben vannak-e, hogy milyen inspirációkra születnek elsőfokú hatósági döntések, rendben van-e ez? Joggal merül fel a kérdés, vajon a megyei közigazgatási hivatalvezetők milyen időközönként ülnek össze jogértelmezés tisztázására és egységesítésére, ezek a decentrumok, tárcakihelyezett, hatósági joggal felruházott szervezetek vezetői milyen időközönként találkoznak ahhoz, hogy ne legyen többféle eljárás. És én ezt vetíthetném tovább is, de nem teszem, mert eljutnék olyan szférába, ami nagyon távol áll tőlem, mégpedig az ítéleti aránytalanságokra egyes megyék között.

Hölgyeim és Uraim! Nagyon fontos dolog, nem elég a rendőrséget helyrehozni (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), az egész államszervezet működésében kellene egy kritikus, tárgyilagos és pártőrületektől mentes...

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr, illő tisztelettel...

DR. BOROSS PÉTER (MDF): ...polémia és tisztázás. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  30 - 32  Következő    Ülésnap adatai