Készült: 2024.05.21.11:09:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (2015.06.17.), 22. felszólalás
Felszólaló Mirkóczki Ádám (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MIRKÓCZKI ÁDÁM (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Azért kértem ma lehetőséget napirend előtt, hogy továbbgondoljuk azokat a lépéseket és mindazt a konkrét cselekvési tervet, amelynek, úgy gondolom, hogy minden igyekezet ellenére még nem sikerült a kormánynak vagy a Belügyminisztériumnak megfelelni.

Én most nem kívánom elvitatni azokat a lépéseket, amelyeket 2010 óta tettek, tehát tisztában vagyok vele, hogy 3500-zal több rendőr van, hogy milyen Btk.-szigorítások történtek, és mit igyekszik a Belügyminisztérium megtenni. Ugyanakkor szeretném a miniszterelnök úr szavait is idehozni, amikor elindította ezt a halálbüntetéssel való tematizálást, akkor, ha jól emlékszem, Pécsett ő úgy fogalmazott, hogy sajnos a három csapás törvény, illetve a tényleges életfogytiglan intézményének bevezetése nem érte el vagy nem hozta el a kívánt hatást, és nem csökkent érdemben a súlyos és életellenes bűncselekmények száma.

Én azt gondolom, hogy ha egy miniszterelnök ilyet mond, akkor itt nem lehet minket azzal vádolni, hogyha erre hivatkozunk, hogy mi mindig egy olyan képet próbálunk lefesteni, ami nem igaz. Én azt gondolom, hogy ezt komolyan kell venni, és mi is így látjuk. Tudjuk azt, hogy a statisztikák hogyan alakulnak, hogyan változnak, de ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a mindennapi életben, ha úgy tetszik, a szürke hétköznapokban a fővárostól a legkisebb településen keresztül milyen közbiztonsági problémák vannak. Ide most sorolhatnánk az iskolai erőszakkal kapcsolatos eseteket, az idős, nyugdíjas, egyedülálló vagy egyedül élő emberek ellen elkövetett bűncselekményeket, a nők, gyerekek ellen elkövetett bűncselekményeket s a többi.

Amit elsődleges oknak látunk, abban, azt gondolom, hogy egyetértünk, hogy nem lehet minden bűncselekményt megakadályozni, mert mindig is voltak és valószínűleg mindig is lesznek bűnözők, viszont annak érdekében tehetünk, hogy minél kevesebb legyen, tehát minél több bűncselekményt megelőzhessünk. Nem hiszem, hogy azon vita lenne akár a kormány vagy az ellenzék között, ha azt mondjuk, hogy minél több utcai járőr van, minél nagyobb a rendőri jelenlét a nap 24 órájában, valószínűleg azokon a pontokon annál kevesebb a bűncselekmény.

(8.40)

Ezt mi is így gondoljuk. Éppen ezért továbbgondolni vagy továbbfejleszteni javasoljuk a körzeti megbízotti rendszert. A Belügyminisztérium számomra is megküldött egy részletes tájékoztatót, amely alapján ‑ hogy is mondjam? ‑ meg nem nyugodhatunk, hiszen létszámprobléma van bőven, mert ha arra gondolunk, hogy ma Magyarországon közel 1200 településen nincs körzeti megbízotti székhely, akkor az finoman fogalmazva is a magyar települések közel 40 százalékát jelenti, és ez nagy probléma. Ha arra gondolunk, hogy a körzeti megbízottak jelentős részének három-négy falu, település jut egyszerre, akkor azt is elmondhatjuk, hogy képtelenség egy körzeti megbízottnak három-négy településen ellátni a feladatát, hiszen a legtöbb esetben csak arra van ideje, energiája, hogy keresztülszaladjon egy-egy településen, megkérdezze, hogy minden rendben van-e, de effektíve a rendőri jelenlét ezáltal nem biztosított.

Arra is láttunk példát, amikor egy-egy településen elburjánzott a különböző személy és vagyon elleni bűncselekmény, hogy akkor a Készenléti Rendőrség kivonult viszonylag nagy erőkkel, és adott esetben hetekig, hónapokig jelen volt. Ez meg is hozta azt az eredményt, hogy azokban az időszakokban szinte nullára redukálódott a hasonló bűncselekmények száma. Viszont a Készenléti Rendőrség idővel elmegy, és utána ugyanúgy ott marad az űr.

A közelmúlt egyik sajnálatos tragédiája egy Tisza menti kis faluban történt, amikor egy ereje teljében lévő adófizető embert fényes nappal négyen brutálisan megvertek úgy, hogy gyakorlatilag meggyilkolták. Ez is azt mutatja, ha ezeken a településeken nagyobb a ‑ vagy fogalmazzunk úgy, hogy van állandó ‑ rendőri jelenlét, akkor az ilyen esetek ha nem is száz százalékban elkerülhetők, de minden bizonnyal csökkenthetők.

Ezért mi azt szeretnénk, ha vagy a rendőrség keretein belül lehetne átcsoportosítani adott esetben a körzeti megbízottak közé embereket, vagy ‑ amit a költségvetésben jelenleg nem látunk ‑ továbbnövelni a rendőri létszámot, ez mindenképpen üdvös lenne. Mi továbbra is azt szeretnénk, ha nem a traffipaxos rendőrök élveznének prioritást, hanem az utcán kettesével, hármasával járőröző, szolgálatot teljesítő, kutyás vagy gyalogos rendőrök, mert ez tudná érdemben csökkenteni a mindennapokban a bűnözések számát. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai