Készült: 2024.05.10.07:35:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

255. ülésnap (2010.02.16.), 94. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:44


Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ehhez a törvényjavaslathoz egyedül én adtam be módosító javaslatokat, hiszen két módosítót nyújtottam be.

Ismét vissza kell menni a történelem kerekében, mint ahogy a mai napon ezt már néhányszor megtettük. Én benyújtottam egy törvényjavaslatot, amely az Országgyűlés asztalán fekszik, a száma T/11735. Az Országgyűlés természetesen a T/11684. számú előterjesztést kezdte el tárgyalni az általános vita tekintetében, ám a bizottság az általam benyújtott módosítást is általános vitára alkalmasnak tartotta és tárgysorozatba is vette.

Ha megnézzük a két benyújtott javaslat között a különbséget, azt tapasztaljuk, hogy mind a két javaslat a felnőttképzéshez kapcsolódó egyes törvények módosításáról szól. Néhány évvel ezelőtt, amikor itt az Országgyűlés falai között egy informatikai vitáról volt szó, azon vitatkoztunk képviselőtársaimmal, hogy hogyan lehetne Magyarországon a digitális írástudatlanságot csökkenteni. Akkor én voltam az a képviselő, aki felvetette, hogy Magyarországon rengeteg felnőttképzés van, tanítunk kosárfonásra, virágkötésre több hónapon keresztül embereket, de ezeknek a képzéseknek a végén a képzést elvégzők sajnálatos módon nagyon sokszor nem tudnak elhelyezkedni a munka világában. De ha nem tudnak elhelyezkedni a munka világában, akkor legalább annyi lehetőségük, annyi pluszuk legyen, hogy az informatika világában hátha el tudnak helyezkedni.

Ekkor született az az ötlet, hogy Magyarországon ne folyjon úgy felnőttképzés, hogy abba egy alapfokú informatikai modul ne épüljön be. A felnőttképzésről szóló törvény módosítását annak idején Magyar Bálint képviselőtársammal jómagam kezdeményeztem ennek a megvalósulásának az érdekében, majd ez a törvénymódosítási javaslat visszavonásra került, és a következő körben Magyar Bálint egy MSZP-s képviselővel közösen nyújtotta be az eredeti törvényjavaslatot, amelynek a módosítására most kerül sor.

Azt gondolom, hogy az a három képviselő, aki benyújtotta ezt a módosító javaslatot, jól érzékelte, hogy az Országgyűlésben a vita során sajnálatos módon több apró hiba történt, és ennek az a következménye, hogy nem tudják lehívni az uniós támogatást.

(13.00)

Hiszen azoknak a képzést végző akár intézményeknek, akár vállalkozásoknak, amelyek ezt a tevékenységet folytatják, az összes programjukat újra kellett volna akkreditálni, és ez teljes mértékben lehetetlen.

Ha viszont megnézzük a két módosító közötti különbséget, azt tapasztaljuk, hogy mi az az egy szó, amit mindenféleképpen szeretnék módosítani a törvényben, az pedig az, hogy a felsőoktatási törvény szellemében, a preambulumban az van, hogy az állampolgárok meg tudjanak felelni a gazdasági, kulturális és technológiai fejlődés kihívásainak, hogy eredményesen tudjanak bekapcsolódni a munka világába, és sikeresek legyenek. Ez a törvény a felnőttképzés központjába a felnőttképzésben részt vevőket helyezi, akik rendelkeznek képzettséggel, végzettséggel, képességgel, életkoruknak megfelelő sajátossággal.

A törvényben szereplő fogalmak - ilyenek például a felnőttképzési program, képzési program -, abban az esetben, ha az akkreditált programokat, azt az egy kis szót nem húzzuk ki, ami a modult jelenti, akkor azt jelenti, hogy például van akkreditálva egy 300 órás képzés, és van egy vállalat, amelyik azt mondja, hogy az én dolgozóimat szeretném továbbképezni, de csak 60 órát rendelek meg, akkor a 60 óra tekintetében is ha a 20 órás alapfokú informatikai modult be kell tenni, akkor a 60 órából már 80 óra lesz. Magyarul 60 órába teljes mértékben lehetetlenség a 20 órát beépíteni.

Ezért szeretnénk mi azt, hogy csak a 240 órát meghaladó felnőttképzés tekintetében működjön a törvény. Ezért szeretnénk mi azt, hogy kikerüljön a "modul" szó. Hiszen ha a modul szó kikerülhet, akkor azt gondolom, hogy minden egyes dolog rendben van, amit ez a törvényjavaslat eredetiben tartalmazott, az, hogy azok a társaink, aki felnőttképzésben vesznek részt, hosszabb idejű, tehát nem néhány órás képzésben, hanem 250-260 órás képzésben, azok a polgártársaink részesüljenek alapfokú informatikai képzésben.

Kérem a képviselőket, hogy gondolják meg ennek a módosító javaslatnak az elfogadását. Abban az esetben, ha nem támogatják, akkor ezt vissza fogom vonni, sőt talán a visszavonást meg is fogom tenni abban az esetben a holnapi napon, ha a politikai pártoktól nem kapok olyan jelzést, hogy támogatják ennek a módosító javaslatnak bármilyen elfogadását. Akkor én ezt vissza fogom vonni annak érdekében, hogy az alapjavaslat legalább átmehessen, hiszen az alapjavaslat rengeteget módosít, rengeteget javít a most hatályos törvényen. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  94  Következő    Ülésnap adatai