Készült: 2024.09.20.16:00:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2012.03.20.), 32. felszólalás
Felszólaló Dr. Garai István Levente (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:05


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GARAI ISTVÁN LEVENTE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Összességében alapjaiban és részleteiben is a Magyar Szocialista Párt támogatni fogja ezt a törvényjavaslatot, ugyanakkor némi kiegészítést hadd tegyek: tekintettel a fogyatékkal élők jelentős számára, és államtitkár úr is említette, hogy bizonyos egyeztetések voltak, és ezzel kapcsolatban kétségtelen, hogy 600-800 fő életkörülményei egyértelműen javulni fognak, ugyanakkor a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége százezres tételű közösség érdekeit látja sérültnek, és hasonlóan elképzelhető, sőt mi több, már tudomásom szerint az Alkotmánybírósághoz is fordultak, tehát lehetséges, hogy nemsokára erről is tárgyalni fogunk, nevezetesen olyan megszorításokról, amikor az anyagi feltételrendszerük, életkörülményeik romlanak. Például azoknak a 62. életévüket betöltött, I. és II. egészségkárosodási csoportba tartozó rokkantsági nyugdíjasoknak, akik öregségi nyugdíjat kapnak, már nem jár alanyi jogon a közgyógyellátás, a kedvezmények az igazolvány lejártával megszűnnek, addig vehetik igénybe. Az utazási kedvezményekről már szó volt itt, ha jól emlékszem, tegnap, hogy a 3750 forintos nyugdíjas helyett teljes árú, 9800 forintos bérletet kell váltaniuk az érintetteknek. És utána januártól az Országos Egészségbiztosítási Pénztár például nem fizeti ki a segédeszközök javítása esetén a kiszállási költségeket.

Itt szó van a felülvizsgálati eljárási rendről is, és úgy látom, hogy az a fajta pozitív hozzáállás, ami ebben a törvényjavaslatban benne van támogatandólag, egyéb területen is kezd jelentkezni. Tehát bizonyos szituációkban, bizonyos egyértelmű betegségekben és bizonyos egyértelmű rokkantsági szituációkban, egészségkárosodási helyzetekben, úgy tudom, úgy tudjuk, hogy a kormányzat nem minden esetben kéri, illetve teszi kötelezővé az egészségi állapot felülvizsgálatát, hanem bizonyos végleges egészségkárosodás esetében az ezt dokumentáló orvosi iratok alapján elképzelhető ennek a további elismerése.

(10.10)

Ezt szintén támogatom mint orvos és mint politikus is, tekintettel egyrészt az emberi jogokra, a betegek jogaira, másrészt pedig arra, hogy nyilvánvalóan például az egészségügyi bizottságban többször beszélgettünk arról, hogy itt több tízezer, mondhatni azt, hogy kétszázezer embernek a felülvizsgálata milyen orvosi kapacitásokat és egyéb forrásokat venne igénybe, ami nyilvánvalóan az egyéb betegek ellátását hátráltatná, és különleges mértékű forrásokat is igénybe vehetne. Tehát én azt kérem az államtitkár úrtól, illetve a kormánytól, hogy más hasonló, hátrányosan, fogyatékkal élők életkörülményeit javító kormányrendeleteket, esetleg törvényjavaslatokat szívesen látnánk itt a parlamentben, szakmailag, emberileg és politikailag azokat is támogatni fogjuk.

Akkor rátérek most a jelenlegi törvényjavaslatra. Az alkotmánybírósági határozatról már szó volt, nyilvánvalóan ez egyértelművé teszi az Országgyűlés feladatát. Az kétségtelen, hogy 2011. szeptember 30. volt, ha jól tudom, a határidő, amíg ezt a kérdéskört meg kellett volna oldanunk. Ez egyfajta késést jelent, de hát azt mondom, még mindig jobb, hogy most ezt megtesszük, mint ha még tovább halasztottuk volna.

A most benyújtott törvényjavaslat szerint a fogyatékossági támogatásra jogosultak köre kiterjesztésre kerül - úgy, ahogy a képviselőtársam itt mondta, illetve az államtitkár úr is - azokra a kromoszóma-rendellenességben szenvedőkre, akiknek állapota súlyosnak vagy középsúlyosnak minősíthető, és állapotuk tartósan vagy véglegesen fennáll, továbbá önálló életvitelre nem képesek, vagy mások állandó segítségére szorulnak.

Mint említettem, a Magyar Szocialista Párt a törvényjavaslatot egyértelműen támogatja. Egyébként ezt a fajta hozzáállást mi az elmúlt években is mindig napirenden tartottuk, például az 1998-ban elfogadott törvényben szereplő fogyatékossági támogatást a szocialista kormányzat időszaka alatt bővítettük, bővítették, hogy az autistákra is ez akkor kiterjedjen, illetve kiterjedt.

Ugyanakkor van egy további pozitív észrevételünk, illetve javaslatunk, kérésünk. Tekintettel arra, hogy ezzel a törvényjavaslattal megnyílik a támogatás összegére vonatkozó szakasz is, így felvetődhet, illetve felvetjük a fogyatékossági támogatás emelésére való lehetőséget, illetve annak a megvalósítását, ezzel kapcsolatban módosító javaslatot nyújtottunk be. Jelenleg bizonyos esetekben a nyugdíjminimum - ami 28 500 forint - 65 százalékára, más esetekben annak 80 százalékára jogosultak a támogatottak. A nyugdíjminimum az elmúlt időszakban, az elmúlt években nem emelkedett, így nyilvánvaló, hogy az infláció és egyéb áremelkedések komplex módon ilyen értelemben is negatívan befolyásolták az érintett fogyatékkal élők életkörülményeit.

Ennek megfelelően egy 20 százalékpontos emelést javasolunk, a 65 százalékos szövegrész helyébe 85 százalékot javasolunk, a 80 százalékos szövegrész helyébe pedig 100 százalékost. Így a több mint százezer jogosultat érintő ellátás ennek megfelelően emelkedhetne, és ez azt jelentené, hogy nemcsak a most érintett 600-800 főről lenne szó, hanem mint ahogy az előzőekben és a bevezetőben említettem, más fogyatékkal élő embertársaink életkörülményeit is ez javíthatná.

Tehát azt kérem a tisztelt államtitkár úrtól, illetve a kormányzattól, hogy ahogy mi emberileg, politikailag, szakmailag támogatjuk a törvényjavaslatot, a későbbiekben ezt a módosító javaslatunkat legyenek szívesek önök is támogatni. Köszönöm szépen, elnök úr, köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai