Készült: 2024.09.23.13:47:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2007.06.11.),  27-32. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:53


Felszólalások:   25-26   27-32   33-34      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány nem kíván reagálni a napirend előtti felszólalásra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mikola István frakcióvezető-helyettes úr következik napirend előtti felszólalásra, a Fidesz képviselőcsoportjából: "Valamennyiünk érdekében VII." címmel. Öné a szó, frakcióvezető-helyettes úr.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A miniszterelnök úr azt mondta, hogy az ellenzék nyafog. Szeretném ezt visszautasítani, egyébként sem vagyok én magam sem nyafogós típus, ez majd el fog hamar dőlni, de azt gondolom, hogy a kormányoldal van nagyon nagy bajban, és orvosként azt mondom, hogy bizony szét kéne osztani egynéhány tablettát, nehogy valamiféle baj történjék, hiszen itt olyan indulatos, vértolulásos beszédeket hallottunk, ami elképesztő. Elképesztő ezt hallgatni a magyar parlamentben, és sértő az ellenzékre nézve! (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Úgy tűnik, hogy önök nagyon komoly bajban vannak, ez nagyon egyértelműnek látszik, és azt is tudom, hogy miért vannak bajban.

Nem tudom megállni, hogy ne reagáljak néhány felszólalásra. (Lendvai Ildikó felé, aki a padsorok között áll:) Bár most készül a frakcióvezető asszony éppen elmenni, de szeretném neki mondani - (Lendvai Ildikó: Nem!) ja, nem megy el, köszönöm szépen -, hogy a gyógyszergyártók nyomásának nem tudtunk ellenállni. Hároméves megállapodás: tessék már elővenni a gyógyszerpiaci megállapodást, önök megszüntették! Kökény úr jókat mosolyog, érdekelt volt a megszüntetésében. Forrásbevonás az egészségügybe: tessék már elolvasni a 2001. évi CVII. törvényt, erről szól, önök megszüntették! Népegészségügy? Az "egészséges nemzet" népegészségügyi program egy tízéves program, ami felzárkózási lehetőséget kínált az Európai Közösség népegészségügyi színvonalára, önök megszüntették. Egyben ez a program a tényekre, adatokra alapozott egészségpolitika megalapozó programja volt, önök megszüntették. Fogmegtartó kezelések térítésmentessége: önök megszüntették a szabályozást. Amortizáció az alapellátásban: elvonták a háziorvosoktól az amortizációs forrásokat. Magyarországi gyógyszertárak repatriációja: önök megszüntették ezt a jogszabályt.

Folytathatom tovább, és eljutunk oda az egy üveg sörig, amit pedig az SZDSZ frakcióvezetője mondott, hogy már fizesse ki az ember azt az egy üveg sörnyi vizitdíjat. Hát kérem szépen, ez olyan mélyenszántó nem tudásról, ismerethiányról tanúskodik, ami elképesztő. Az emberek Magyarországon járulékot fizetnek, egészségbiztosítási járulékot fizetnek, amit önök ez év elején 7 százalékkal emeltek meg. Itt nem az egy üveg sörről van szó! Hát nem ingyen kapják az emberek az egészségügyi ellátást, a nyugdíjasok se. Életük során megfizettek azért, hogy megkapják az ellátást, méghozzá nagyon komolyan megfizettek. Önök amnéziában szenvednek, és kezd az egészségügy olyan lenni, mint a futball: mindenki rettenetesen ért hozzá, pedig ez egy szakma.

Szeretném mondani, hogy az úgynevezett egészségügyi reform egyéves története kapcsán közel állunk ahhoz, hogy a gyógyítás szakmai tartalmát a beteg anyagi helyzete határozza meg. Ez elfogadhatatlan! Mára világossá vált, hogy a kormányzati egészségpolitika visszaél a "reform" szóval, hiszen a forráskivonás szégyenlős és eufemikus elnevezésként használja a reformot. Miután a kormány egyre rosszabb pénzügyi helyzetbe lavírozta önmagát és az országot, az úgynevezett konvergenciaprogramban Brüsszel felé vállalta, hogy három éven keresztül összesen 0,9 százalékkal csökkenti a GDP-ből az egészségügyi kiadásokat.

Miről beszélünk? Milyen reform az, amelyik ilyen léptékű forráskivonással jár? Így 2010-re a GDP 5,5 százalékát kitevő egészségügyi közfinanszírozás 4,6 százalékra fog csökkenni, és ez azt jelenti, hogy évente 100 milliárd forintot vonnak ki az egészségügyből. Miről tetszenek beszélni? Milyen reform ez? Minden reform többletkiadást, primer invesztíciót igényel. Azért szakmai dolog egy reformot előkészíteni a folyamatos megújító törekvéseivel és az egyes lépéseknek a primer invesztíciós szükségletei megtervezésére.

Ez a reform egyre inkább perverzióra hasonlít, döbbenetes, hogy a döntéshozók, az új és régi miniszterek, Horváth Ágnes asszony és Molnár Lajos befolyásolhatatlan konoksággal, kooperációra képtelenül, valamiféle kéjes megszállottsággal teszik az újabb-újabb lépéseket, és rombolják azt az egészségügyi ellátórendszert, ami Európa-híres ellátórendszer volt, és meg kell védenem. Szó sincs arról, hogy a magyar egészségügy valami romjaiban heverő, semmit nem érő, értéktelen valami volt. Ha pedig így állítják be, a világ is nulla pontot fog adni ránk úgy, mint a futball Európa-bajnokságra a pályázatunkra tette.

Önök a gyógyszerforgalmazást megváltoztatták, épp a napokban adtak ki egy állatgyógyászati termékeket áruló vállalkozásnak emberi gyógyszerek árusítására alkalmas engedélyt; létrehozták a biztosításfelügyeletet, ami rendőrségként működik, tönkretették a kórház-finanszírozást, és nem is tudom tovább sorolni, hiszen az időm elmúlt.

Azt gondolom, most egy fontos dolog van, hogy megakadályozzuk, igenis megakadályozzuk a szerencsétlen emberek segítségével azt a több-biztosítós modellt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amit létre fognak hozni, mert egyébként úgy járunk, mint ahogy a költő mondja, hogy "Amit védtem, nincs jelen, azt már mások védik ellenem"...

ELNÖK: Frakcióvezető-helyettes úr!

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): ...de ez nem fog bekövetkezni. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

ELNÖK: A napirend előtti felszólalásra Horváth Ágnes egészségügyi miniszter asszony reagál. Miniszter asszony!

DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hallgatva Mikola urat, azt gondolom, az amnézia az övé, csak éppen szelektív. Mintha az eredményeket nem venné észre, és nem akarna beszélni róla. Nézzük akkor az eredményeket, és hadd cáfoljam az állításait itt szépen sorjában!

Kezdte azzal, hogy gyógyszerügyben micsoda káosz van, ehhez képest 1400 gyógyszernek csökkent az ára. Sikerült elérnünk, hogy gyógyszerárcsökkenés történt Magyarországon, csak ismételném: lefelé mentek a gyógyszerárak. Nem valami ördöngösség volt ez, a gyógyszerárak licitjére (Közbeszólások az ellenzék soraiból. - Az elnök csenget.), a gyártói licitre következett be. Bizony, képviselő urak, bármilyen meglepő is, 1400 terméknek már csökkent az ára, s július 1-jétől további csökkenésben bízunk, tehát lefelé csökken, csak még egyszer hadd ismételjem.

A népegészségügyi program nemhogy nem ért véget, hanem folytatódik. Nem véletlenül volt ma, hogy felmutattam - ha megtalálom itt az asztalomon - a lelki egészség készülő országos programját, hiszen a népegészségügyi programnak nemcsak arról kell szólni, hogy programok készülnek, amelyek elkészültek, de szólniuk kell a megvalósításról is.

(14.30)

A megvalósítás az eddigiekben részben minisztériumi forrásokból zajlott, azonban tájékoztatnám önöket, hogy az idei évtől lehetőségünk van, lesz arra, hogy uniós forrásokat is fordítsunk kifejezetten népegészségügyi célra, hiszen az egészségügyben pont a népegészségügy egyike azon kevés területeknek, ahol az Uniónak igenis, hogy érződik és érződhet a hatása.

Aztán tájékoztatnám volt miniszter urat, mert úgy látom, ezt elfelejtette, hogy az egészségügyben egy olyan finanszírozás működik, amikor annyi pénzből tud gazdálkodni egy-egy évben a biztosító, amit az adott évben az emberek befizetnek. Hiába fizet valaki száz évig, a száz évvel azelőtti befizetését száz éve költötték el az akkor betegekre. Erről szól az egészségügy finanszírozási rendszere, és igen, ezt kívánjuk átalakítani. (Folyamatos közbeszólások a Fidesz soraiból.) Azért kell átalakítani, mert folyamatosan hiánnyal küzdünk, többet költünk, mint ami rendelkezésre áll. Nem költjük el jól a pénzünket, és közben azt látjuk, hogy a kórházi kezelések 30 százaléka indokolatlan volt.

A képviselő úr beszélt itt egy kiválóan működő előző egészségügyi rendszerről, mintha nem tudná azt, hogy bizonyos kórházakban az infarktus miatt, ha infarktust kapott egy beteg, és bekerült kórházba, minden harmadik beteg 30 napon belül meghalt. Hadd tájékoztassam önöket, hogy a normális mérték, hiszen sajnos nem éli túl mindenki az infarktust, de egy korszerű ellátás után lehetséges az, hogy száz emberből mindösszesen egy, kettő vagy három beteget veszítsünk el, három magyar biztosítottat. Ezzel szemben bizonyos kórházakban 30, 32, 35 beteg meghal infarktusban a 100-ból. Ez önök szerint jó rendszer? Szerintem nem jó rendszer, változtatnunk kell rajta.

Aztán beszélt ön a kórházak finanszírozásáról. Hadd hívjam fel a figyelmet az asztalán lévő kiadványra, annak is a 43. oldalára, ahol részletezzük, hogy az egy aktív kórházi ágyra jutó finanszírozás 20 százalékkal nőtt a reform következtében. Azaz egy-egy kórházi ágyra 20 százalékkal több pénz jut, sőt járóbeteg-szakellátásra az első félévhez képest több mint 8 milliárd forinttal többet fogunk elkölteni. Azaz cél volt, hogy erősödjön a járóbeteg-szakellátás, hogy javuljon a kórházak finanszírozása. Erről szólt ez az átalakítás.

Hiányolta a beruházásokat. Ebben is hadd emlékeztessem képviselő urat, hogy 2006-ban 6,5 milliárd forintnyi pályázat állt rendelkezésre beruházásra, kifejezetten struktúraátalakításra. Múlt hét pénteken hirdettük meg a 7,5 milliárd forintos pályázat eredményeit, ezen túl pedig közel 400 milliárd forintnyi uniós forrás érkezik az egészségügybe. Forrás van, el kell költenünk, és jól kell felhasználnunk.

Fontosnak tartjuk azonban, hogy olyan biztosítási rendszerünk alakuljon ki, amely bizonyos alapkövetelményeknek megfelel. Célunk az, a kormánykoalíció mindkét pártjának, hogy olyan rendszerünk legyen, ami nem a hiányt termeli, hanem a jelenleginél egy átláthatóbb rendszert hoz létre. Olyan rendszert, ahol követni tudjuk a közpénzeket, olyan rendszert, ahol világos a betegek számára, hogy mi jár nekik, hogyan jár, milyen körülmények között jár, és egy olyan rendszert, ahol elindul a szolgáltatói verseny, a szolgáltatók pedig azért versenyeznek, hogy jobb minőségű legyen az ellátás, hogy infarktus miatt egyes (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) kórházakban ne haljon meg száz betegből harminc.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások a Fidesz soraiból. - Szórványos taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:   25-26   27-32   33-34      Ülésnap adatai