Készült: 2024.04.26.07:37:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

95. ülésnap (2019.11.20.), 262. felszólalás
Felszólaló Schanda Tamás János
Beosztás Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm a támogató hozzászólásokat, és azokat is, amelyek nem támogatták a törvényjavaslat elfogadását. Engedjék meg, hogy a vitában elhangzottakra azért néhány mondattal reflektáljak. Több képviselő asszony és képviselő úr említette az MTA kapcsán a sajtóban az elmúlt napokban felmerült vagyonjogi kérdéseket. Itt az a helyzet, hogy a kormánynak itt alapvetően nincs semmifajta keresnivalója, hiszen a kormánytól két független szervezet vagyonjogi elszámolásáról van szó. Ismereteim szerint sem az ELKH, sem az MTA nem áll a kormány irányítása alatt, tehát ezzel kapcsolatban nem hozzánk kell intézni a kérdéseket. Ráadásul ezzel kapcsolatban a törvény semmifajta állítást nem fogalmaz meg.

A World Science Forum kapcsán megfogalmazott kritikákat már csak azért sem értem, mert Magyarország köztársasági elnöke, Áder János elnök úr vesz részt a fórumon, és a magyar kormány részéről is van részt vevő államtitkár, aki szintén megjelenik ezen a konferencián. Tehát az ezzel kapcsolatos kételyt nem teljesen értem, és azt sem, hogy kit szerettek volna, hogy mindenképpen megjelenjen, ha a köztársasági elnök és egy államtitkár nem elegendő.

A fogalomrendszer kapcsán én is csak azt hangsúlyoznám még egyszer, hogy nemzetközi értelmezési keretet kívántunk átvenni az OECD-nek és a Frascati kézikönyvnek megfelelően. Ez szükséges ahhoz, hogy még inkább a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs rendszer beágyazódjon a nemzetközi kutatás-fejlesztési rendszerekbe.

Engedjék meg, hogy egy dologra kitérjek. Azt gondolom, hogy Maróth professzor úr szakmai hozzáértését, tudományos elismertségét és nemzetközi elismertségét ciki kritizálni. Azt hiszem, hogy egy minden véleményen felül álló professzorról, nemzetközileg is elismert tudósról beszélünk. Méltatlan vele szemben mindenfajta kritikát megfogalmazni.

Engedjék meg, hogy a felsőoktatási bérek kapcsán két dolgot megemlítsek. 27 százalékkal emelkedtek a felsőoktatásban a bérek 2010 óta. Nézzük meg, hogy előtte mennyivel nem emelkedtek. Másrészt pedig nézzük meg azt is, hogy a besorolási bér és az egyébként hazavitt jövedelem jelentős mértékben eltér jelentős számú oktató és kutató esetében, hiszen pont a kutatás-fejlesztési források, legyenek azok hazaiak vagy európai uniós kutatás-fejlesztési források, jelentős jövedelemtöbbletet tudnak jelenteni a felsőoktatásban tanító vagy kutató kollégák számára.

Mesterházy képviselő úr felvetésére szeretném határozottan visszautasítani, hogy itt bármifajta hátsó szándék lenne az átalakítás mögött, és ennek bármilyen köze lenne az uniós forrásokhoz. Ezt határozottan visszautasítom. Már csak azért is, mert ha a képviselő úr ismeri  és ezt azért feltételezem önről, hiszen tájékozott európai uniós és nemzetközi kérdésekben  az uniós források rendszerét, akkor jól tudja, hogy a kutatás-fejlesztésre és innovációra elsősorban közvetlen brüsszeli pályázatok állnak rendelkezésre, amibe a tagállami kormányoknak nincs beleszólási lehetőségük. Sokkal inkább azért kéne küzdenünk, s mi ezt meg is tesszük, az ellenzéki képviselők sajnos a legtöbb esetben nem, hanem pont ez ellen beszélnek, hogy míg ezeket a közvetlenül Brüsszelben osztható forrásokat emelni szeretné az Európai Bizottság, addig a tagállamok által szétosztható pénzeket pedig csökkenteni szeretné. Ez csak azért probléma, mert a 2004 után csatlakozott tagállamok, amelyek az Európai Unió lakosságának 20 százalékát jelentik, ezen közvetlen brüsszeli források kevesebb, mint 5 százalékához jutnak hozzá. Ez semmiképpen nem jó sem Magyarországnak, sem pedig a régió országainak.

Remélem, hogy minden felmerült kérdésre válaszoltam. Engedjék meg, hogy még egyszer megköszönjem a vitában elhangzottakat, a támogató hozzászólásokat különösen. S engedjék meg, hogy még egyszer azt kérjem, hogy támogassák a törvényjavaslatot és fogadják el a szavazáskor. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai