Készült: 2024.09.24.08:45:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2008.11.04.), 136. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:11


Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A következő évi költségvetési törvényjavaslatnak az önkormányzatokra vonatkozó részével, fejezetével kívánok foglalkozni felszólalásomban, és rögtön azt kell látni, azt kell láttatni, azt kell megállapítanunk, hogy egy önkormányzatoknak szóló vagy önkormányzatoknak is szóló megszorító csomaggal állunk szemben, amely 150 milliárd forintot fog elvonni az önkormányzatoktól. Többféle jelzőt lehetne erre alkalmazni nyilvánvalóan; azt gondolom, hogyha azt a jelzőt alkalmazom, hogy ez egy drasztikus megszorító csomag az önkormányzati szféra számára, akkor talán nem túlzok, de lehet úgy is fogalmazni, hogy brutális megszorító csomagot jelent az önkormányzatok számára. Tulajdonképpen úgy kell fogalmazni, hogy ezzel a kormányzat lebénítja az országot, a magyar vidéket, hiszen hasonlítható ez ahhoz, olyan, minthogyha a testről a végtagokat levágnánk, és a lábakat, kezeket eltüntetnénk, és tulajdonképpen mondhatjuk azt, hogy él az a test, de mégis pusztán csak vegetálni tud.

Fűnyíróelven szinte mindenhonnan elvesz a kormány ebben a költségvetési törvényjavaslatban. Most a hosszabb részletezés elkerülése végett csak néhány példát szeretnék említeni, amelyek, azt gondolom, megdöbbentő példák, hiszen a körjegyzőség alap-hozzájárulása 19 százalékkal, a körjegyzőség-ösztönző hozzájárulás 31 százalékkal csökken, a településüzemeltetési, igazgatási és sportfeladatok 26 százalékkal kerül csökkentésre. Azt gondolom, hogy érdekes föltenni a kérdést, amikor nagyon sokszor kormánypárti képviselőtársaim, kormányzati szereplők sokszor elmondták az elmúlt esztendők során, hogy ösztönözni kell az összefogást, a települések összefogását, a körjegyzőségben való összefogást, akkor pontosan ezekről a területekről veszi el a kormány ezeket a forrásokat, amelyek esetleg ösztönöznék a racionális együttműködést és a racionális összefogást.

Az a probléma, hogy ezzel a fűnyíróelvvel tulajdonképpen minden települést érint ez a drasztikus beavatkozása a kormányzatnak, nincsen kivétel, és nyilvánvalóan azon önkormányzatok tekintetében, amelyek egyébként is nehéz helyzetben voltak már az elmúlt esztendők során is, beszélek itt a forráshiányos önkormányzatokról, a kistelepülésekről, a hátrányos helyzetű térségekben lévő településekről, ezeket a településeket, ezeket az önkormányzatokat nyilvánvalóan hatványozott módon érinti ez a kormányzati gondolkodás, illetve ez a kormányzati intézkedéscsomag.

Azt gondolom tehát, megállapíthatjuk, hogy a kormányzat önkormányzat-ellenes törvénycsomag nyújtott be, amikor ezt a költségvetési törvényjavaslatát összeállította. Szeretném jelezni azt is, hogy a PM 2008-ra a helyi önkormányzatok várható működési hiányát 90 milliárd forintra, 2009-re pedig már 134 milliárd forintra prognosztizálja. Az önkormányzatok adósságállománya 20,7 százalékkal nő 2009-ben, nyilvánvalóan a banki kamatok növekedése pedig jelentős többletkiadást okoz majd az önkormányzatoknak. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi és a várható finanszírozási helyzetben az önkormányzatok nem tervezhetik biztonsággal a költségvetéseiket, és nem tudják nyilvánvalóan a jövőképüket ehhez képest alakítani.

A forráshiányos önkormányzatoknak, illetve a nehéz helyzetben, hátrányos helyzetben lévő településeknek, illetve önkormányzatoknak, mint említettem, növekedni fog a kiszolgáltatottsága, és nyilvánvalóan, amikor ezeket a kérdéseket felvetettük már az elmúlt esztendőkben is, az elmúlt évi költségvetés tárgyalásakor is, én magam is beszéltem erről a kérdésről, akkor sokszor válaszképpen azt hallottuk a kormánypárti képviselőtársaink részéről, hogy majd az európai uniós források meg fogják oldani a problémákat. Egyrészt ezek az európai uniós források nem úgy jönnek, ahogyan azt gondolják sokan, és ahogyan esetleg sokan számítottak rá, s ha jönnek is, nagyon nehezen indulnak el ezek az európai uniós források.

Ugyanakkor egy dologra szeretném figyelmeztetni mindannyiunkat, hogy ezek az európai uniós források nem tudnak csodát tenni, hiszen itt most alapvetően az önkormányzati rendszer működőképességéről beszélünk, az önkormányzati intézményeknek a működőképességéről beszélünk. Nyilvánvalóan, amikor az európai uniós forrásokat említjük, akkor mindenki tudja, hogy az európai uniós forrásoknak elsöprő többsége nem működési forrás, hanem fejlesztési, beruházási forrás, tehát ezek nyilvánvalóan nem fogják megoldani az önkormányzatoknak, illetve az önkormányzati intézményeknek azokat a fajta működésbeli kérdéseit, problémáit, kihívásait, amelyekkel szembesültek már az elmúlt esztendők során, és egyre hatványozottabb módon. Azt gondolom, hogy a most beterjesztett költségvetési törvényjavaslat alapján nyugodtan mondhatjuk, hogy a következő esztendőben, 2009-ben drasztikusan fognak találkozni ezzel az önkormányzatok.

Föltehetjük a kérdést - sajnos az időm nagyon kevés, ezért megpróbálom még összefoglalni a mondandómat -, föltehetjük a kérdést tulajdonképpen, hogy a kormányzatnak mi a célja, mit szeretne elérni. Hallottunk itt hivatkozást természetesen a kormánypárti képviselők részéről, hogy nem a kormány okozta ezt a válságot, hanem külső válság miatt van ilyen válsághelyzetben az ország, illetve válságköltségvetéssel találkozunk. Nekünk természetesen erről más a véleményünk, de ettől függetlenül azt gondolom, hogy kell beszélnünk az önkormányzatok helyzetéről és az önkormányzatok előtt álló kihívásokról. Nyilvánvalóan az lenne a cél, hogy prioritások legyenek a költségvetésben, olyanfajta prioritások, amelyek esetleg nem is kerülnek pénzbe. Gondolok itt az önhikis rendszer megoldására, amikor az önkormányzatok gyakorlatilag november-decemberben tudják meg, hogy egész esztendőben például mennyiből is tudtak igazán gazdálkodni. Ez nem is olyan kevés önkormányzatot érint, 1500-1600 önkormányzatot érint, tehát azt gondolom, hogy ebben is lehetne előrelépni. Illetve azt látjuk ebből a költségvetésből, hogy a kormányzat magára hagyja az önkormányzatokat, különösképpen magára hagyja a kormányzat azokat a forráshiányos, működésbeli problémákkal küszködő, hátrányos helyzetű térségekben lévő települési önkormányzatokat, amelyek egyre nehezebben fogják a létüket is megőrizni, illetve egyre nehezebb helyzetbe fognak kerülni.

Mindezek alapján a KDNP frakciója ezt a költségvetési törvényjavaslatot nem támogatja, nem tudja támogatni, és arra kérjük a kormánypárti képviselőtársainkat, akik különösen elkötelezettek az önkormányzatok tekintetében, hogy vegyék figyelembe azokat a szempontokat, azokat a javaslatainkat, amelyeket megfogalmaztunk, illetve még meg fogunk fogalmazni a hátralevő időszakban.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  136  Következő    Ülésnap adatai