Készült: 2024.09.23.05:44:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

3. ülésnap (2006.06.08.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Salamon László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányprogram közjogi-közigazgatási reformmal kapcsolatos részéhez kívánok röviden hozzászólni. Röviden, mert ezzel is szeretném kifejezésre juttatni azt a véleményünket, hogy a jelenlegi válságból nem a kormányprogramban hangzatosan meghirdetett úgynevezett államreformmal, hanem ésszerű gazdasági és szociálpolitikával lehet kivezetni az országot. Természetesen az állami bürokrácia leépítése, az államszervezet működtetésével kapcsolatos kiadások csökkentése és a közigazgatás hatékonyságának javítása üdvös célkitűzések, melyek a mi céljainkkal is egybeesnek. Az sem vitatható, hogy vannak közjogi kérdések, melyek megértek a felülvizsgálatra, illetve, hogy közigazgatásunkon is van korrigálnivaló. Ez egyébként általában minden szerves fejlődést követő országban így van.

Nem értünk ugyanakkor egyet a kormányprogramban eme célkitűzések megvalósítására meghirdetett lépéssorozat nagy részével. Fontosnak tartjuk annak külön hangsúlyozását is, hogy közjogi-közigazgatási rendszerünkben bevált hagyományainkhoz ragaszkodni kívánunk. Természetesen a hagyományokhoz való ragaszkodás soha nem lehet öncélú. De ahol nincs ésszerű indok közjogi-közigazgatási hagyományaink megváltoztatására, ott a kormány nem számíthat támogatásunkra. Nézzük meg külön a kormányprogram néhány elképzelését!

Egyetértünk a közpénzügyek alkotmányi szabályozásának kialakításával.

A kisebb parlament kialakítását természetesen mi is pártoljuk. Azonban választási rendszerünk mandátumszerző jellemzőit nem kívánjuk lényegesen érinteni. A kormány ugyanakkor a választási rendszer kritikájával, amit a kormányprogramban megfogalmaztak, saját legitimációját gyengíti, amit már csak azért sem értünk, mert mi ezt a legitimációt nem kívánjuk kétségbe vonni. A választási eljárási törvény korrekcióját a választások tapasztalatainak tükrében magunk is szükségesnek tartjuk. Szükséges a Házszabály részleges felülvizsgálata is, valamint törvénnyel rendezni az Országgyűlés működése szempontjából néhány ide kapcsolódó fontos kérdést. Új, a Házszabály helyébe lépő átfogó törvényi szabályozás azonban felesleges és közjogi hagyományainkkal is ellentétben áll.

Nem látjuk annak okát sem, hogy az ezeréves hagyományokkal rendelkező, Szent István-i gyökerű megyerendszert felszámoljuk. Ennek részletes megvitatására a kormányprogram vitájának keretében aligha van lehetőség, de annyit már most megemlítünk, hogy az uniós fejlesztési pénzek elnyerése szempontjából a megyerendszer megőrzése semmilyen hátrányt nem jelent. Ugyanakkor a regionális rendszerrel kapcsolatos kormányelképzelések burkolt centralizációt jelentenek, és megvalósításuk a közigazgatás egészének olyan mérvű felforgatásával járna együtt, amely súlyos zavarokat és károkat okozna.

A központi közigazgatás átalakítására a parlamenti kormánytöbbség formális fejbólintásával már a kormányprogram elfogadása előtt sor került az imént, néhány nappal ezelőtt. Az ezzel kapcsolatos viták - ideértve az alkotmányossági fenntartásokat is - most bontakoznak ki utólag a közvéleményben.

Fontosnak tartjuk még hangsúlyozni, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt következetesen fog küzdeni az alkotmányos és jogállami vívmányok megvédéséért, és minden ezzel ellentétes törekvéssel szemben fel fog lépni.

Összegezve: a hangzatosan meghirdetett államreform szükségességével és részleteivel szemben nagyrészt fenntartásunkat és ellenvéleményünket hangsúlyozzuk, függetlenül attól, hogy annak néhány elemét irányát tekintve támogathatónak tartjuk.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a KDNP és a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai