Készült: 2024.09.20.15:33:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2019.11.25.), 26. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Engedjék meg, hogy először a kérdés szakmai oldalára reagáljak (Dr. Varga-Damm Andrea: Volt neki szakmai oldala?), utána pedig az aktualitásra. Ami a kérdést illeti, a kormány kiemelten fontosnak tartja a nőkkel és a gyermekekkel szembeni erőszak elleni fellépést, elutasítjuk az erőszak minden formáját.

Ami a nők elleni erőszak ügyét illeti, 2013-ban lépett életbe az új Btk., amely Európa egyik legszigorúbb büntető törvénykönyve; kiemelten védi a nőket, és kiemelten bünteti a nők elleni erőszakos cselekedeteket. Egy olyan ügyről van szó, ahol egyébként kiemelten fontos a probléma mielőbbi jelzése, a segítségkérés, és ezt az idei évtől már egy mobiltelefonos alkalmazás is segíti. Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat ingyenesen hívható, emellett 20 krízisközpont, 8 menedékház és 7 kríziskezelő ambulancia is áll rendelkezésre.

Ami a gyermekek elleni erőszakot illeti, ez a kormány volt az, amelyik a büntető törvénykönyv szigorítását kezdeményezte korábban. 2012-től a gyermekek kiemelt védelmet élveznek, és szigorú büntetést kapnak a gyermekek elleni szexuális bűncselekmények elkövetői. Szeretnék itt azért mindenkit emlékeztetni arra, hogy a szigorításról szóló szavazáson az MSZP és az LMP képviselői nemmel szavaztak, a Jobbik pedig tartózkodott. Ennyit arról, hogy kinek mi a hozzáállása ehhez a kérdéshez.

Az Országgyűlés azóta tovább szigorította a törvényt, 2018. januártól szigorúbban büntethető a 12 évesnél fiatalabb gyermekek sérelmére elkövetett erőszak. A módosítás alapján a 12 év alattiak sérelmére elkövetett szexuális bűncselekményeket, ha az elkövető a sértett hozzátartozója, vagy a sértett a nevelése, felügyelete, gondozása vagy egyéb módon a hatalma, befolyása alatt áll, ezentúl 5-15 évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a Btk., és ez független attól, hogy a cselekményt kényszerítéssel vagy a sértett beleegyezésével követték el.

(12.10)

Ami az aktuális kérdést illeti, valóban megdöbbentő: a múlt héten a Katona József Színház szűkszavú közleményt adott ki erről a kérdésről. Azt mondják, hogy egy munkatársuk több esetben is erkölcsi határokat átlépő módon viselkedett a színház dolgozóival. Arról is szóltak egyébként, hogy a szóban forgó embert ki is tiltották, az együttműködést megszakították. Aztán szerdán a színház oldalán közzétették Gothár Péter nyilatkozatát, aki bevallotta, hogy elfogadhatatlan módon közeledett egy kolléganőjéhez, ezért pedig bocsánatot kér.

Az ügyben továbbra is nagyon sok az ellentmondás, például a színház több esetről ír, Gothár Péter ehhez képest csak egyet ismert el. Bárhogy is legyen, sorjáznak a kérdések, ezért teljes körű kivizsgálásra van szükség. Meg kell vizsgálni, hogy hány áldozat lehet. Meg kell vizsgálni, hogy több ilyen eset történhetette, meg kell vizsgálni, hogy az intézmények vezetői tudtake ezekről az esetekről, és ha igen, akkor próbáltáke szőnyeg alá söpörni. Azért kell tisztán látnunk, mert bűncselekménygyanús esetekről van szó. Ki kell vizsgálni az ügyet, hogy még egyszer ilyen esetek ne fordulhassanak elő.

Tisztelt Ház, és azon belül is, tisztelt ellenzéki Képviselők! Ha a nők elleni erőszakról van szó, önök gyakran akcióznak itt az Országgyűlésben. Vadai Ágnes korábban monoklit festett magának, máskor az MSZP és a Párbeszéd politikusai beragasztott szájjal tiltakoztak a nők elleni erőszak ellen. Ott volt Kunhalmi Ágnes, Gurmai Zita képviselő asszony és Szanyi Tibor is; Szabó Timea képviselő asszony egyszer mécsest gyújtott az áldozatok emlékére. (Gréczy Zsolt közbeszól.)

Most valamiért, amikor van egy konkrét ügy, nem látjuk ezeket az akciókat. Nincsenek festett monoklik, nincsenek beragasztott szájak és nincsen mécses sem, egyetlenegy sem! Miért nincs? Csak remélni tudjuk, hogy nem falaznak az elkövetőknek. Még nincs késő, hogy cselekedjenek, legyenek partnerek abban, hogy világosan lássunk ebben a súlyos ügyben. Ha valóban fontosak a nők jogai és az erőszak elleni fellépés, akkor most megszólalnak! Nem teátrális jelenetekre van szükség, hanem őszinte szóra és bátorságra. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.  Gréczy Zsolt: Isztambuli egyezmény!)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai