Készült: 2024.04.28.08:49:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 230. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:39


Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Végtelenül örülök annak, hogy valamennyi képviselői hozzászólásnak vagy az elején, vagy a közepén, vagy a végén, de benne volt az a mondat, hogy a felszólaló képviselő támogatja ennek a törvénynek az elfogadását. Végtelenül örülök, hiszen bár néha ironikus felhangokkal is, de mindenki úgy látja, ahogy a Belügyminisztérium csinálja, hogy indokolt a hivatásosok fizetésének emelése. Ez olyan módon történhet, hogy ezt a bizonyos szolgálati törvényt módosítjuk.

Szeretném hozzátenni azt is, hogy no persze lehet az a Fidesz álláspontja, hogy ez tulajdonképpen nagyon kevés, és sokkal többet érdemelnének. Persze, valóban így van, hiszen köztudomású, hogy azok a rendőr kollégák, akik járőrként teljesítenek szolgálatot, bizony 80-90 ezer forintot keresnek csak. Nyilvánvaló módon vannak olyan rendőr kollégák, akik ennek a sokszorosát keresik, de ugyanígy van ez valamennyi hivatásos szervnél. Mégis meg kell mondanom, ha úgy minősítjük, hogy ez ha kevés is, de több mint a semmi, akkor akik ezt mondják, adott esetben a Fideszből, arra is kellene hogy emlékezzenek, hogy amikor ők voltak, akkor ugyan a rendőröknek a ruhapénzt megígérték, de kifizetni nem fizették, azt mi fizettük. A tűzoltóktól még a veszélyességi pótlékot is elvették, úgyhogy azt részben mi állítottuk már vissza.

Ha arra gondolok, ami sokat vitatott volt, a tűzoltó-felszerelés kérdésköre, hogy megteremtettük a forrását annak, hogy évente 4-6 milliárdot költünk tűzoltó-felszerelésekre, és ebben benne van a tűzoltók egyéni védőfelszerelése is, úgy gondolom, hogy ez a kormány az elmúlt időszakban anyagi lehetőségeihez képest mindent megtett annak érdekében, hogy próbálja mutatni, hogy kedveli a hivatásos állományt, próbálja a hivatásos állomány életviszonyait, jövedelmét a lehetőségekhez képest emelni.

Itt elhangzott néhány konkrét észrevétel is. Mécs képviselő úr kérdezte, hogy a különböző értékű felszereléseknél a gyakorlatban nem lesz-e gond, hogy a ruhapénz azonos. Tisztelettel mondanám, hogy nem lesz gond, hiszen valamennyi speciális, konkrétan egy-egy állománycsoportot a tevékenységében érintő felszerelést nem saját magának kell megvenni, hanem a szolgálatellátáshoz nélkülözhetetlen felszerelést, a különleges ruhákat is természetesen kapják. Vagyis nem arról van szó, hogy a hivatásos teljes egészében maga a saját forrásaiból fedezi a felszerelését, hanem arról van szó, hogy ez az illetménynek egy bizonyos speciális része, ami elsősorban a megjelenésbeli… - mondhatom így, hogy ünneplő ruhák megvételét szolgálja, ami különben a napi gyakorlatban vagy feladatellátásban nem feltétlenül szükséges. Természetesen mindenkinek van ilyenje.

Fölmerült kérdésként Dorkota úr hozzászólásában, hogy a vám- és pénzügyőröknél a nyomozati pótlék miért nem annyi, mint a rendőröknél. Tisztelettel elmondanám önöknek, hogy a különböző szolgálati viszony szempontjából egy törvény hatálya alá tartozó csoportok pótlékrendszerében jelentős különbségek vannak. Amikor adott esetben a vám- és pénzügyőröknek, illetve a katonáknak emelték jelentősebben az illetményét, akkor az összes többiek például abból a körből kimaradtak, ha mondhatom így. Vagyis nem összehasonlítható közvetlen értelemben a vám- és pénzügyőr, illetve a rendőr, mert más-más törvények szabályozzák az illetményrendszerüket, és alapvetően ez a mostani Hszt.-módosítás a rendészeti hivatásosokat célozza.

Jauernik képviselő úr többször is és részletesen elmondta, hogy megvan a forrása, és rendelkezésre áll az a pénz, mintegy másfél milliárd forint, amiből a tűzoltók munkaidő-kedvezményét többek között megoldani lehet. Ugyanakkor szeretném önöknek elmondani azt is, hogy minden ilyen kérdéskör vizsgálatakor a Belügyminisztériumnak vizsgálnia kell, hogy Magyarországon a tűzhöz kiérkező tűzoltók vonulási ideje ma még szór. Ismert, hogy a kormánynak az a törekvése, hogy minden magyarországi tűzhöz 20 percen belül kiérjenek a tűzoltók, ezért sok esetben a hivatásos tűzoltók eddigi ellátási területein megjelennek olyan önkéntes köztestületi tűzoltóságok is, amelyek átvállalják egy-egy részét ennek.

Amikor ezt a kérdést alaposan és részleteiben vizsgáljuk, akkor arra is ki kell majd térni, hogy pontosan melyik területre kik vonulnak annak érdekében, hogy a lehető leggyorsabban érkezzenek oda a tűzoltók. Így lehet, hogy a hivatásosok ma még meglévő vonulási területeit is át kell tekinteni, felül kell vizsgálni, no pláne, ha alakultak meg olyan tűzoltóságok, amelyek az ő feladataikat ilyen értelemben csökkentik.

Természetesen azt a kérdéskört is át kell tekinteni, amit Jauernik képviselő úr mondott, ez pedig a már hivatkozott BM-rendelet, amely a különböző székhelyű tűzoltóságok minimális létszámát írja le. Mivel ezek rendkívül eltérőek, de tudjuk, hogy nincs két egyforma felszereltségű tűzoltóság sem, úgy hiszem, hogy egy áttekintés, egy pontosítás ebben a helyzetben kétségkívül javít. Meg kell emlékezni arról is, hogy a tűzoltóknál a szakszervezeti törekvések, amelyek érdekében tulajdonképpen Brüsszelig is kiutaztak, és kedves támogató aláírásokat gyűjtöttek annak érdekében, hogy a magyar tűzoltók munkaideje is csökkenjen európai kollégáikhoz hasonlóan, tehát a szakszervezet valamennyi követelése az ő számításuk szerint is mintegy 36 milliárd forint. Ez kétszerese annak, amit ma a Magyar Köztársaság ebben a szektorban kiemelt bérfejlesztésre és pótlékok juttatására tud szánni.

Azért mondom ezt, mert úgy gondolom, hogy a tűzoltó-szakszervezeti követelések így konkrétan irreálisak, nem állnak arányban a köztársaság teherviselési képességével. Szeretném hozzátenni azt is, hogy természetesen nem állnak arányban más, ezen a területen dolgozó szakszervezetek követeléseivel sem. Amikor ez a bizonyos, körülbelül 15 milliárd forintnyi fedezet megfogalmazásra került, ezen időszak előtt a belügyi érdekegyeztető tanács keretén belül a pótlékokról, illetve a szakszervezeti elképzelésekről hosszas egyeztetéseket tartottunk.

 

(17.10)

Mi az év elején - a “miö alatt a Belügyminisztérium vezetését értjük - úgy gondoltuk, hogy némi szerencsével, az önök, az országgyűlési képviselők támogatásával mintegy 7 milliárd forintból tudunk reálpozíciót javítani a fizetéseknél a pótlékok dolgában. A szakszervezeteknek erről a fórumról is szeretném megköszönni azt az együttműködést, amelyet tanúsítottak, és nagyon bízom benne, hogy bár a Hszt.-módosítás ilyen módon nem közvetlenül az ő igényeiknek megfelelően lett összeállítva, de összegszerűségében mintegy kétszer annyi, mint amennyi annak idején az egyeztetések között az elképzelésekben szerepelt. Így bízom abban, hogy mind a dolgozóknak, mind a dolgozók érdek-képviseleti szerveinek, mind az országgyűlési képviselőknek és a szakmának is elfogadható lesz a Hszt.-módosítás.

Köszönöm önöknek, hogy támogató hozzászólásukkal erősítették ennek elfogadását. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  230  Következő    Ülésnap adatai