Készült: 2024.05.05.13:30:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2012.07.02.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! Imádkozom azért, hogy az emberek felejtsenek, mert ez önöknek sokkal nagyobb szükségük, mint a mostani Fidesz-kormánynak. (Nyakó István: Ami késik, nem múlik.) Tudom, tisztelt képviselő úr, hogy önt sem nagyon zavarják a tények, de engedje meg, hogy néhány fontos elemet, amit most elmondott tételesen, ugyancsak folytatva a szót, tételesen cáfoljak.

Először is megint lassan, most már nem tudom, hányadszor mondom, bár úgy érzékelem, hogy önök nagyon szeretnék bevezetni a regionális minimálbért (Gúr Nándor: Ott van benne, a munka törvénykönyvében! Ti fogadtátok el!), de még egyszer hangsúlyozom, hogy nem lesz regionális minimálbér Magyarországon. A munka törvénykönyve lehetőséget ad a mindenkori magyar kormánynak, hogy eldöntse, hogy a gazdasági helyzet és minden egyéb figyelembevételével igényli-e ezt az eszközt, igénybe veszi-e, vagy sem, de szeretném jelezni, hogy ne riogasson vele, mert szó sincs erről. (Gúr Nándor: Ti fogadtátok el!)

A minimálbérrel kapcsolatban szeretném jelezni - képviselő úr, hogy ha egy pici hideg vizet kér esetleg, szívesen adok (Gúr Nándor: Viszek neked!) -, hogy 2007 óta Magyarországon nominálszinten növekszik csak a minimálbér egyébként a tárgyalások kapcsán. Hál' istennek, valóságosan csak növekedett, de egyébként 2007 óta nem tudunk minimálbért érdemben reálszinten emelni, tehát ezt ne írja a mostani kormány rovására.

A közfoglalkoztatással kapcsolatban, kedves képviselő úr, önök itt hagytak egy romhalmazt. Azt kellett eldöntenünk, hogy abból a nagyjából 140 milliárd forintból, amit annak idején önök még az utolsó két évben, 2009-ben és 2010-ben igénybe vettek, mit csinálunk: 140 ezer embernek adunk 60 ezer forintot vagy 200 ezer embernek adunk 47 ezer forintot? Ezt a választási lehetőséget hagyták nekünk. A magyar kormány úgy döntött, hogy több embernek szeretne lehetőséget, munkalehetőséget és nem segélyt biztosítani.

Vasárnapi munkavégzés: kedves képviselőtársam, szeretném jelezni, hogy ma Magyarországon a kereskedelemben - ugye, arról beszélünk, mert az összes többi taxatíve felsorolt a mostani vagy a korábban hatályos törvényben is élt -, Magyarországon 500-550 ezer ember dolgozik a kereskedelemben.

(14.50)

Ebből 100-110 ezer embert érint a vasárnapi munkavégzés. Azt tudom mondani, hogy nagyságrendileg 10-15 ezer ember munkahelyét közvetve vagy közvetlenül veszélyeztetnénk azzal, hogyha a kereskedelemben és az ehhez kapcsolódó tevékenységeknél nem engednénk a vasárnapi munkavégzést. Remélem, hogy eljön annak az ideje majd, hogy Magyarországon a vasárnap az valóban a családok pihenésére és minden más egyébre, kikapcsolódásra fordítható - adja Isten, hogy minél előbb így legyen -, de jelen pillanatban nem itt tartunk, ezért a vasárnapi munkavégzéssel kapcsolatos szabályokat... - ha már nem tudunk eltekinteni tőle, akkor olyan szabályokat kell alkotni, ami életszerű, valóságos és nem pontosan a magyar kis- és középvállalkozót vagy egyéni vállalkozót hozza adott esetben egy multinacionális céggel szemben hátrányos helyzetbe.

És ugye, számos elem van még itt a munka törvénykönyvével kapcsolatban; egyetlenegy elemre szeretném még fölhívni a figyelmet. Mindig mondjuk azt, hogy rugalmas munkavégzési lehetőséget teremt meg. Három nagyon fontos elemre hívnám fel itt is a munkáltató figyelmét: egyrészt a munkavégzés behívás alapján, a munkakörmegosztás, illetve a több munkáltató által létesített munkaviszony. Ez annyi tesz, hogy azt, amit a mai gyakorlatban vagy a korábbi gyakorlatban nehezen lehetett kezelni, hogy egy ember adott esetben akár két munkáltatónál is munkát végezzen vagy fordítva, egy munkáltatónál egy adott munkakörre esetleg két ember is felvehető legyen, ezeket a rugalmas elemeket, szabályokat építettük be a munka törvénykönyvébe, és meggyőződésem, hogy ezek a szabályok ki fogják fejteni azokat a hatásokat, amelyek segítségével Magyarországon egyre több ember fog tudni legálisan megfelelő körülmények között munkahelyet létesíteni.

Engedje meg - önök mindig jönnek azzal, hogy nem egyeztettünk. Itt van a megállapodás: európai uniós országokban nem sokan rendelkeznek ilyennel. Itt van egy megállapodás, amit hat konföderáció írt alá, amiben egyetértenek az új munkatörvénykönyve fő irányaival. (Felmutatja.) Egy frisset is hadd mondjak: a Vasutasok Szakszervezete, amit olyan nagyon nem lehet talán elfogultsággal vádolni, június 26-ai levelében - köszönetnyilvánítás egész pontosan a tárgya a levélnek - megköszöni azokat az egyeztetéseket (Nyakó István: Tényleg?), amelyeket elsősorban a KDNP-n keresztül, Spaller Endrén keresztül a munka törvénykönyvével kapcsolatban érdemben sikerült elérni, beépítésre kerültek, köszönik a magyar kormánynak. (Nyakó István: Ki írta alá?) Mi is köszönjük azoknak, akik érdemi és nem ilyen, kevésbé érdemi megjegyzéseket tesznek a munka törvénykönyvéhez. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai