Készült: 2024.04.27.21:30:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 208. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársaim! Fel lehet tenni azt a költőinek tűnő kérdést, hogy lehet-e olyan minimális bért előírni, amelyik alacsonyabb, mint a minimálbér. Nos, evvel a törvénnyel az válik lehetővé, hogy a közalkalmazottak részére elő lehet írni a 140 fizetési osztályból 65-ben olyan alacsony béreket, amelyek alulmúlják a minimálbért. Ez történik meg akkor, ha az Országgyűlés a módosító indítványunkat nem fogadja el. Hatvanöt fizetési kategóriában ugyanis a minimálbér lép életbe automatikusan, ha ez a mostani bértábla nem kerül módosításra. Ez azt jelenti, hogy azok az emberek - mintegy 340 ezren a közalkalmazotti körből -, akik különféle életkorokban vannak, több évet teljesítettek, eltérő képzettségűek, egészen főiskolai képzettségűig az általános iskolástól, ugyanúgy függetlenül attól, hogy hány éve dolgoznak és hogy milyen a képzettségük, milyen a teljesítményük, mire képesek, és milyen munkát látnak el, ugyanannyi bért fognak kapni, azaz a minimálbért fogják kapni a következő időszakban, a bruttó 50 ezer forintot.

Gondolom, nem kell utaljak arra, hogy az egészségügy válságjelenségei éppen leginkább a bérezés helyzetén tetten érhetők. Már ebben az évben is az egészségügyben dolgozók mintegy 40 százaléka minimálbérért dolgozik, függetlenül beosztásától, képzettségétől, az ott töltött időtől. A válság leírásának az egyik jelképe éppen az a torz bérrendszer, amely ugyanannyit, azaz minimálbért fizet mindenkinek, képzettségétől és erőfeszítésétől függetlenül. Ez a mostani bérrendszer bevezeti ezt a kérdést a szociális ágazatban, előhozza ezt az oktatás-nevelés területén is, mintegy általánossá teszi a közszféra mindazon területén, ahol eddig még csak elképedve néztek arra a helyzetre, ami az egészségügyben előfordulhatott, hogy mindenki, képzettségétől és teljesítményétől függetlenül minimálbért keres.

Ennek a korrekciója, úgy gondolom, elemi szakmai érdekünk is, hiszen hogy adhatna ki a Ház olyan törvényt, amely legitimálna egy olyan bértáblát, amelyikben az A1 is és a hatodik fizetési osztályban, a főiskolai végzettség körében lévő F is ugyanazt a fizetést biztosítja; amelyik azt a helyzetet hozza tehát magával, hogy 140 fizetési kategóriából 65-ben ugyanazt a bért keresik az emberek, a minimálbért, jó esetben tehát, ha ezt a törvényt erősebbnek gondoljuk, mint azt a másikat, amelyik nem biztosítja a minimálbért sem ebben a 65 kategóriában. De induljunk ki abból a gyakorlatból, ami ebben az évben, ebben a 2001. évben is volt, miszerint legalább a minimálbért - függetlenül attól, hogy a bértábla ezt nem biztosította, nem írta volna elő - biztosították mintegy minimumként. Akkor is igazságtalan ez a rendszer, akkor is elfogadhatatlan, hiszen a közszféra, a közszolgálat leértékelését demonstrálná.

Úgy gondoljuk, avval a javaslatunkkal, hogy az A1-et, az első fizetési osztály első fizetési fokozatát feleltetjük meg a minimálbérnek, ezt a kérdést ki lehet küszöbölni. Azért is fontosnak tartom, hogy képviselőtársaimat meggyőzzem arról, hogy a korrektség, az elemi korrektség megkívánná, hogy az A1 legyen a minimálbér, merthogy talán, gondolom, most már lehet látni a minimálbér elhibázott emelésének a foglalkoztatási hatásait is. Vitatkoztunk egy évvel ezelőtt azon, hogy lesz-e foglalkoztatási hatása a minimálbér bérköltségekkel együtt történő emelésének, tehát hogy a munkaadók olyan terheket fognak kapni ezzel a minimálbér-emeléssel, amely egy-egy szférában nem teszi lehetővé a foglalkoztatás bővülését vagy egyáltalán a foglalkoztatást. Nos, az elmúlt egy évben többek között ennek az elhibázott, szerencsétlen, szerencsétlenül megtett intézkedésnek a következtében immáron nem növekszik, 4-5 százalékos gazdasági növekedés mellett nem növekszik Magyarországon a foglalkoztatás, ennek a rossz szakmai döntésnek, a minimálbér bérköltséggel együtt való emelésének a számszerűsíthető következményeként. Ez ténykérdés, a Statisztikai Hivatalban utána lehet nézni.

 

(16.30)

 

Nos, azt kívánom, hogy a minimálbérrel kapcsolatban még egy ekkora hibát ne kövessünk el az emberek kárára, mint ami a foglalkoztatásban történt. Ehhez pedig arra van szükség, hogy támogassák a 15. számú módosító indítványunkat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai