Készült: 2024.04.29.04:44:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.), 294. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:13


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN (független): Elnök úr, köszönöm szépen.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A 82., 83. ajánlási ponthoz szeretnék hozzászólni, de magam is úgy vagyok, mint Apáti képviselő úr, hogy valamennyi ponttal kapcsolatosan is szeretnék mondani néhány szót, hiszen teljesen méltatlan a tárgyalás körülménye. Magam is csatlakozom a Lamperth, Gaudi, Gúr, Schiffer tiltakozáshoz, háborgáshoz, zsörtölődéshez vagy éppen Apáti képviselő úr humoros, ám annál komolyabb megjegyzéseihez a tárgyalás módjával kapcsolatosan.

(22.50)

Újabb ízelítőt kap a Ház a nemzeti együttműködés rendszeréről. Már a törvényjavaslat is nagy csalódást váltott ki, hiszen egy rendészeti szemléletű, előkészítésében, szabályozásában olyan törvényjavaslat került a Ház elé, amely folytatja a demokrácia és a jogállamiság lebontását, tovább építi a Fidesz túlhatalmát, inkorrekt és a fair politikai verseny kizárására irányul. Amíg korábban az volt a jellemző, hogy a frakcióvezetők terjesztették be ezt a törvényjavaslatot, most íme az a helyzet, amit itt tapasztalhatunk. Nem véletlenül fontos a hosszú egyeztetés, a hosszú eljárás és az előkészítés, akkor amikor olyan képviselők vannak itt a Házban, mint például Göndör képviselő úr, aki jó másfél-két évtizedes tapasztalatával nagyon hozzá tudna járulni a törvény szabályaihoz, és még nagyon sokan vannak ilyen képviselők. Fontos lenne, ha lépésről lépésre, pontról pontra haladnánk ennek a törvénynek a vitájában annak érdekében, hogy valóban egy, a XXI. századnak megfelelő törvényjavaslat kerüljön ide, ugyanis ebben a törvényjavaslatban az égvilágon semmi innováció nincs, zavaros, nem felel meg az alkotmánynak, próbálják is korrigálni, lehet látni a módosító javaslatokon, amikor a különböző fejezeteket a törvény, illetőleg a Házszabály között rakosgatják ide-oda. Egy biztos, hogy ez a törvényjavaslat nem erősíti a képviselők egyéni felelősségét, nem erősíti az állampolgári bizalmat, gyengíti a parlament ellenőrző szerepét és gyermekcipőben tartja a nyilvánosságot. Oly sokszor elhangzik a parlament tekintélyének a biztosítása, miközben ilyen körülmények között folyik ennek a törvénynek a tárgyalása. Visszamenőleges törvénykezés folyik, és kevés idő áll rendelkezésre ilyen nagy terjedelmű törvény megbeszélésére. A zárószavazás előtt hihetetlen mennyiségű és terjedelmű módosító indítványt terjesztenek be, amelyek nem is kapcsolódnak a tárgyalt törvényhez. Gazdasági érdekcsoportok, oligarchák érdekeit nyers érdekérvényesítés keretében támogatják a törvényjavaslat során, a jogszabályokat folyamatosan módosítani kell, mert olyan silány a jogszabály és a törvény. Inkább ezekre kellene figyelni.

Azt hiszem, hogy a törvényalkotás kapcsán sokan számítottak arra a szabályozásra, ami végül is megszületett, hogy a Demokratikus Koalíció frakcióalakításának a lehetőségét tűzzel-vassal próbálják megakadályozni, noha erre vonatkozóan külön parlamenti döntés is született már. De hát megszokhattuk, ez nem igazából zavarja a tisztelt kormánypárti képviselőket. És mindaddig, amíg Ruboszky és Varga képviselő urak, a KDNP és a Fidesz vezérszónokai több kérdés tekintetében a következő ciklusra javasolnák a hatálybaléptetést, addig a frakcióalakításnál természetesen más az álláspontjuk. De amikor saját zsebről van szó, amikor a képviselők javadalmazásáról, fizetéséről van szó, akkor az az álláspontjuk, hogy lehetőleg a következő ciklus során indítson a parlament és vezessék be ezeket a szabályokat. A frakcióalakítással kapcsolatos 82. és 83. pont arra irányul, amit egyébként az általános vita során Karácsony Gergely, Schiffer András és több szocialista képviselő magas színvonalon kifejtett, hiszen a szabad mandátum elvének az érvényesítése az a talapzat, amelyen a demokratikus pártok állnak. A pártoknak nincs mandátuma, nyilván, hogy számtalan egyéb problémát is okoz ez a dolog, ha ilyen formában marad a frakcióalakítás szabályozása. Bezzeg például a kormányhivatalt vezető országgyűlési képviselők esetében is inkább úgy gondolják, hogy majd a következő ciklusban vezetik ezt be. S nyilvánvaló, hogy a létszám 10-ről 12 főre történő felemelése ugyanezeket a politikai célokat szolgálják. Azt érzem, azt látom, hogy a kormánypárti képviselők és a politikai vezetők már saját maguktól félnek, hiszen éppen a köztársasági elnökkel kapcsolatos problémák mutatják, hogy a kormányzó frakció belül feszültségekkel teli, recseg-ropog.

Ezeket a javaslatokat fontolják meg, ha demokratikus rendszert akarnak bevezetni az Országgyűlés, illetőleg a Házszabály tekintetében.




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai