Készült: 2024.09.23.19:55:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.),  157-160. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   153-156   157-160   161-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Suhajda Krisztián képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "Mit kíván tenni a kormányzat az építésügyi, örökségvédelmi eljárások terén kialakult rendezetlen helyzet felszámolása érdekében?" címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint illetékes Belügyminisztérium részéről Tállai András államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, képviselő úr!

SUHAJDA KRISZTIÁN (Jobbik): Tisztelt Államtitkár Úr! Jelen kérdésemben a 2013. január 2-a óta fennálló országos szintű építésügyi problémákra szeretném ráirányítani a figyelmét. Az ezen a területen dolgozó szakemberek beszámolói szerint van olyan járás, ahol idén még egyetlen építési engedély sem született. A kivitelezők az építési munkákat sem tudják elkezdeni, a beruházók pedig teljesen jogosan türelmetlenek. A legnagyobb baj a pályázati támogatást elnyert beruházások terén van, hiszen a késlekedések miatt a pályázatokat irányító hatóságok már különböző jogszabályokban előírt büntetőszankciókat is kénytelenek életbe léptetni. Általános szakmabeli vélemény, hogy súlyos létszámhiánnyal küzdenek az építési hatóságok, a járási hivatalok létrehozásával a korábbinál jóval több engedélyezési eljárás jut egy ügyintézőre.

Bevezetésre került az ÉTDR informatikai rendszer, ugyanakkor az ennek használatára való átállásra nem jutott kellő idő, ráadásul az építési hatóságokat sem látták el megfelelő technikai háttérrel. Probléma, hogy az új jogszabályokat ráhúzták a korábban indított eljárásokra, és hogy a pályázati renddel képtelenség összehangolni, illetve kiszolgálni annak nagyon szigorú feltételrendszerét, kiemelt tekintettel az időintervallumra. Az állandóan változó jogszabályi környezet az örökségvédelmi hatóságok eljárási szabályozása terén okozta a legnagyobb káoszt. 2013. január 1-jén lépett életbe a régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról szóló kormányrendelet, amely alapján ezek az eljárások különösen is bonyolulttá és időigényessé váltak. Ennek az egyik igen sok kárral járó következménye, amelyet a kalocsai érseki kincstár és a paprikamúzeum vagy a soltvadkerti református templom felújítása kapcsán is meg kell tapasztalnunk. Az elhúzódó eljárások miatt az egyházi épületek használata korlátozott, amely a hitéleti alkalmak, kulturális rendezvények megtartását is gátolja, s ez nemcsak az adott egyházközségi tagok, de az odalátogató turisták számára is komoly veszteség.

Tisztelt Miniszter Úr! Kérdezem, mit kíván tenni a kormányzat az építésügyi, örökségvédelmi eljárások terén kialakult rendezetlen helyzet felszámolása érdekében. Várom érdemi válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tállai András államtitkár úr következik. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Bevallom őszintén, hogy munkatársaim a területrendezési, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkárságról egy elég hosszú, öt és fél oldalas választ szerkesztettek. Ezt két percben nyilván nem fogom tudni elmondani, ezért két-három kérdésére megpróbálok reagálni, és ha gondolja, írásban el fogom majd küldeni önnek a részletes választ.

A területen dolgozó szakemberek szerint van olyan járás, ahol idén még egyetlen építési engedély sem született. Tájékoztatom képviselő urat, hogy tévesek az értesülései, ilyen járás már a júniusban készült statisztikában sem fordult elő. Három települési jegyzőnél volt az júniusban igaz, hogy egyetlen érdemi döntést sem hoztak, de az ÉTDR-rendszerben mostanra mind a három helyreállt, és látható, hogy az építési engedélyezési eljárás folyamatban van.

A másik kérdése: a késlekedések miatt a pályázatokat irányító hatóságok már a különböző jogszabályokban előírt büntetőszankciókat is kénytelenek életbe léptetni. Az építésügyi hatósági eljárásokat 2013. január 1-jétől szabályozza az úgynevezett eljárási kódex, amely a kérelmek megfelelő előkészítettségére helyez nagyobb hangsúlyt. A megelőző évek tapasztalatai szerint az esetek nagy számában az építtető a kérelmét az engedélyezési eljárás során tette teljessé, ezzel elhúzva a kérelem elbírálásának határidejét. E gyakorlat megszüntetése érdekében az eljárási kódex a hiánytalan kérelem benyújtásához rövidített, az eljárás megindulásától számított 15 napos ügyintézési határidőt fűz. Ha a kérelem hiányos, akkor annak pótlására legfeljebb 20 nap teljesítési határidő áll rendelkezésre. Ezentúl 15 napos az ügyintézési határidő akkor, ha a kérelem elbírálásához a szakhatóság közreműködése szükséges, de annak állásfoglalását az építtető a hatóságtól előzetesen beszerezte.

A kalocsai kérdéssel kapcsolatban pedig azt tudom mondani, hogy a Belügyminisztérium örökségvédelmi főosztályának utasítására az érintett elsőfokú hatóság felügyeleti szerve, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala vizsgálja az eljárások jogszerűségét. Ennek konkrét és általános tapasztalatait természetesen az ügy során figyelembe fogjuk venni.

Amennyiben tehát a képviselő úr elfogadja, a részletes választ írásban fogom megküldeni. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   153-156   157-160   161-164      Ülésnap adatai