Készült: 2024.09.22.09:21:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.),  131-142. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:   121-130   131-142   143-152      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Gelencsér Attila, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Sikeres-e a szocialisták által romba döntött önkormányzatok megsegítését célzó kormányzati mentőakció?" címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő urat... - igen, jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Gelencsér Attila képviselő urat illeti a szó.

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Mára már közismert mindenki számára, hogy a szocialisták gazdaságpolitikájának fő sodra, mondhatni szubsztanciája, lényege eladósítani mindenáron, elvonni, megszorításokat eszközölni, aztán hitelfelvételbe, adósságcsapdába kényszeríteni. Ezt tették a nemzeti költségvetéssel, ami többszörösére emelkedett a kormányzásuk idején, ezt tették az önkormányzatok világával, ami sokszorosára, majdnem tízszeresére emelkedett (sic!), és ezt tették a családok tekintetében is, akiket több százszorosra növelt devizaállomány jellemez. 2006-ig mintegy háromszorosára emelkedett, talán négyszeresére az önkormányzatok adósságállománya, és a Gyurcsány Ferenc őszödi beszédétől elhíresült 2006. évben nemcsak morálisan és erkölcsileg, hanem gazdaságilag is elszabadult az önkormányzatok pénzügyi helyzetében a pokol. (Lukács Zoltán: Vak komondor.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezt követően tehát, 2006-tól évről évre romlott a pénzügyi helyzet, nőttek a feladatok, a forráshiány és a saját bevételek elmaradása jellemezte. Tisztelt Képviselőtársaim! Mi sem jellemzi jobban a helyzetet, mint hogy 2003-ban 1131 milliárd forint volt az állami támogatás, 2010-ben pedig 1164. Vagyis nominálisan alig emelkedett ez az összeg.

Államtitkár Úr! Az új kormánynak ezzel kellett megküzdenie. Létrehozta a stabilitási törvényt, ami a hitelfelvételt korlátozza az önkormányzatok tekintetében, létrehozta az önkormányzati törvényt, ami egy új feladat- és hatásköri struktúrát jelentett, és az adósságátvállalást.

Kérdezem öntől, sikeres-e a szocialisták által romba döntött önkormányzatok megsegítését célzó mentőakció. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót válaszadásra Tállai András államtitkár úrnak.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hát, valóban nehéz örökség, amit a szocialisták hagytak, hiszen ha a 8 évet egy szóban kell kifejezni, az az eladósítás. (Nagy zaj az MSZP soraiban.) Röhöghetnek, uraim, de azért 12 000 milliárddal mégiscsak növekedett az államadósság (Lukács Zoltán: Biztos is. Most meg csökkent, mi?), közel 7000 milliárddal nőtt a magyar családok devizahitel-állománya. Ezt is önöknek köszönhetik. (Lukács Zoltán: Válaszolj a képviselő kérdésére.) Az önkormányzatok adóssága pedig 300 milliárdról 1200 milliárdra, tehát négyszeresére növekedett. Hiába ordítoznak most, mert most már mást nem tudnak tenni. Tovább eladósítani már nincs lehetőségük, ezért kritizálják azokat, akik ezeket a dolgokat próbálják helyrehozni, például a Fidesz-KDNP-kormányt és a kétharmados többséget. (Babák Mihály: Úgy van.)

Így vagyunk az önkormányzati rendszerrel is. Uraim, amit önök tönkretettek, csődbe vittek, fizetésképtelenné tettek, azt a Fidesz megpróbálta, megpróbálja helyrehozni. Három nagy lépés történt (Lukács Zoltán: Melyik három?), emellett sok apró. Az egyik az új önkormányzati törvény megalkotása, amely teljes egészében új feladatrendet szabott az állam és az önkormányzatok között, egy új finanszírozási rendszer kialakítása, amely elindult, ellépett a feladatfinanszírozás irányába, és talán a legnagyobb horderejű lépés valóban az adósságkonszolidáció.

De tisztában vagyunk vele, hogy a munka még nincs befejezve, hiszen az adósságkonszolidációnak az 5 ezer lélekszám fölötti településeknél - 277-ről van szó és 610 milliárd forintos összegről - június 28-ig történik meg a végleges szerződésbe öntés, illetve a szerződések megkötése a bankok, az állam és az önkormányzatok között. De igaz ez a finanszírozási rendszerre is, ott is van még teendőnk. Egy biztos, uraim, hogy amit önök elrontottak, azt mi ebben a ciklusban az önkormányzatok terén is helyre fogjuk hozni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban. - Lukács Zoltán: Nem erről tettük fel a kérdést, képviselő úr.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak egy percben.

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Köszönöm szépen a válaszát. Sajnálattal tapasztalom, hogy a szocialistáknak most sem drága semmi, egyszerűen képtelenek visszaemlékezni arra, amikor nem volt drága nekik az, hogy még a gyermekek étkeztetését is hitelből kellett finanszírozni az ő idejükben. (Lukács Zoltán és fideszes képviselők közbekiáltanak.) Nem volt drága számukra az sem, hogy a közüzemi számlákat is hitelből kellett az önkormányzatoknak fizetni a szocialisták idejében. (Varju László és Szűcs Erika közbeszól.) És nem volt drága a szocialisták számára az sem, hogy az idős emberek szociális ellátását is hitelből kellett abban az időben finanszírozni.

Somogy megyében minden második település részesült az adósságátvállalás folyamatából. Szita Károly polgármester úr is arról számolt be...

ELNÖK: Bocsánat, Varju képviselő úr, egy kicsit csendesebben! Ráadásul nem a DK-t kritizálja jelenleg. (Nagy zaj.)

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Köszönöm szépen, közben elment az időm.

ELNÖK: Folytassa! Beszámítom.

GELENCSÉR ATTILA (Fidesz): Szita Károly polgármester úr is, Kaposvár polgármestere is arról számolt be, aki Magyarországon talán a legrégebb óta regnáló polgármester, vagy azok közé tartozik, hogy talán soha nem volt olyan éve, amikor ilyen könnyen tudta a költségvetését tervezni, mint 2013-ban. Köszönöm a válaszát, államtitkár úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg államtitkár urat is.

TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Én nem tartom olyan viccesnek, mint a szocialisták első padsoraiban ülő Lukács Zoltán és társai az önkormányzati rendszer tönkretételét. Ha megengedik, én inkább a munkával folytatnám, hiszen valóban van még teendőnk. A finanszírozási rendszer tekintetében joggal reménykedhetnek azok a települések, ahol feszültséget, gondot okozott-okoz az átmenet, hogy a meglévő költségvetési tartalékból még számukra a kormány... - miután megtárgyalja a jelentést, és a belügyminiszter kiadja a rendeletet, hogy külön pótfinanszírozást fognak kapni bizonyos feladatok tekintetében. És joggal reménykedhetnek azok az önkormányzatok is, amelyek nem kerültek be az adósságkonszolidációba, több mint 1200-an vannak, amelyek elsősorban a fejlesztéseik megvalósulásánál fognak majd előnyt élvezni.

(16.00)

Ez a hátralévő időszak feladata, hogy ezt a rendszert kidolgozzuk, és így lesz majd teljes, egész és kerek az új önkormányzati rendszer. (Lukács Zoltán: Nem lesz időtök rá!) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   121-130   131-142   143-152      Ülésnap adatai