Készült: 2024.09.20.18:35:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 343. felszólalás
Felszólaló Bodó Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BODÓ IMRE (Fidesz): Elnök úr, köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Napirend utáni hozzászólásom apropója, hogy immáron egy hónappal ezelőtt levelet küldtem Bajnai Gordon miniszter úrnak és tárcájának, amely levélre, megkeresésre válasz nem érkezett. Elnézést kérek ezért, de igazából a levél egy jelentős részét fogom elmondani a leírtak után.

A sajtóból értesültünk, hogy a miniszter úr különös figyelmet kíván fordítani az önkormányzatok támogatásával elnyert EU-s pályázatok megvalósítására. A dél-alföldi operatív program keretében a 2007. évben kiírásra került a 2.1.1. DAOP-2007. számú, "Versenyképes turisztikai termék és attrakciófejlesztés" című pályázat, amelynek F-komponensében a konferenciaturizmus fejlesztésére lehetett pályázni. Szegeden a SZEVIÉP Zrt. jelentette be a sajtóban, hogy Mars téri helyszínnel megpályázza a rendezvénycsarnok építésének lehetőségét. 2008 első hónapjában a fent nevezett cég a Mars téri helyszínre vonatkozóan be is adta a pályázatot a regionális fejlesztési ügynökséghez, és a fejlesztés gondolatát számos más pályázattal együtt a 2008. év nyarán a regionális fejlesztési tanács támogatta.

Az elmúlt hetekben megerősítést nyert, hogy a SZEVIÉP mégsem a Mars téren kívánja megépíteni a rendezvénycsarnokot, hanem egy másik telken, a Kálvária sugárúton. Információink szerint a regionális ügynökség a helyszín megváltoztatásával szemben semmilyen kifogással nem élt, noha az eredeti pályázat beadásának feltétele az engedélyezési tervdokumentáció volt, a szerződéskötéshez pedig már az összes hatósági engedélyre szükség lenne, természetesen az eredeti helyszínen.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A magyar kis- és középvállalkozások jelentős erőfeszítések árán tudnak csak eligazodni a pályázati rendszert körülvevő adminisztrációs dzsungelben. A pályázatok ellenőrei számos apróságot kérnek számon a pályázókon, ami sokszor a megítélt támogatások visszavonásához vagy más adminisztratív nehézségekhez vezet.

Így aztán megrökönyödve értesültünk arról, hogy úgy tűnik, vannak olyan kivételes helyzetű vállalkozások, amelyek a pályázati rendszerben olyan előnyöket élveznek, amelyekről más tisztességes magyar kisvállalkozások még csak nem is álmodhatnak. A fent nevezett cég az elmúlt hónapokban arról vált híressé Szegeden, hogy egy számára kiírt pályázaton megkísérelt egy városi és egy egyesületi sportpályát is megszerezni a városvezetés hathatós támogatásával. A cégcsoport néhány hónapja az állami tulajdonú Tisza Volánnal kötött szerződést a Mars tér egy részének megszerzésére, a mai napig ismeretlen feltételekkel, ami szintén nem lett volna lehetséges a város vezetésének támogatása nélkül.

Szeretném kiemelni, hogy a Mars téren egyébként természetesen semmi nem akadályozná a rendezvénycsarnok megépítését, hiszen a város közgyűlése a SZEVIÉP Zrt. kénye-kedve szerint módosítja a terület szabályozási tervét, ennek ellenére oda - nyilván a nagyobb megtérülés reményében - bevásárlóközpontot és irodaházat szeretnének építeni.

Tisztelt Miniszter Úr! Szeretném leszögezni a szegedieknek azon vágyát, hogy Szegednek igenis szüksége van egy modern rendezvénycsarnokra már csak azért is, mert a szegedi élsportnak egy minőségileg megfelelő területet kellene biztosítani. De emellett Szegednek szüksége van a Mars térre is, amely piactér, és a helyi, illetve a tömegközlekedési buszmegálló központja is. De elsősorban azoknak az embereknek van nagy szüksége a piac területére, akik megélhetésüket biztosítják maguknak és családtagjaiknak akkor, amikor Magyarországot elárasztotta a bizonytalan eredetű külföldi élelmiszer, ezzel komoly kárt okozva a magyar termelőknek. Érdekes, hogy minden sarkon bevásárlóközpont nyílik Szegeden, de ésszerűség a legkevésbé sem lelhető fel e döntések mögött. Egy 170 ezer fős városnak és agglomerációjának olyan gazdaságpolitikát kellene folytatnia, amely kívánatos hosszú távú megélhetést biztosít a környéken és a városban élőknek. Ha az embereknek ez a lehetősége megszűnik, úgy szórakozásukat, pihenésüket sem tudják a későbbiekben anyagilag fedezni.

Tisztelt Miniszter Úr! Szeged városvezetésének támogatásával a pályázati források elosztásában igen jelentős és figyelemre méltó sikereket sikerült elérni; hogy szabályosan-e, annak eldöntését a tisztelt miniszter úrra bízom. Szeretném végezetül megemlíteni, hogy Szeged országgyűlési képviselője, Ujhelyi István képviselő úr nehezményezte a mai napon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy én ezeket az elképzeléseket itt elmondom önöknek. Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és várom a minisztérium válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai