Készült: 2024.09.20.03:19:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2009.03.23.), 245. felszólalás
Felszólaló Nagy Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:49


Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NAGY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A parlament elé került határozattervezet - nyugodtan elmondhatjuk - példaértékű szakmai egyetértéssel jött létre, de az azonnali beavatkozásra váró tennivalók nem várhatnak a parlamenti vita végéig.

A kialakult helyzet, a következő hetekben várható "ki lesz a miniszterelnök?" médiatematika különösen indokolttá teszi az egységes gondolkodást az építési iparág jövőjét, de főként a jelenét illetően. Félő, hogy a szakma nem bírja ki összeomlás nélkül a politikai viták időszakát, viszont a más irányú figyelem elvi esélyt is adhat egy alkotó időszakra.

A parlamentben most azt kell világossá tenni, hogy az államilag generált építés - függetlenítve az aktuálpolitikai vitáktól - alkalmas lehet egy válság részbeni kezelésére. Itt van külső EU-forrás, a közberuházások révén állami szerepvállalási lehetőség, ami közbizalmat gerjesztve megindíthatja a magánberuházási és -finanszírozási hajlamot. Kézenfekvő vagy legalább annak tűnik a megoldás: építeni kell.

A valódi hatékonyság azonban két igényt vet fel. Egyrészt legalább szüneteltetni, de inkább megszüntetni kell az építéshez kötődő korrupciók sorát, ez politikai és társadalmi tennivaló. Másrészt a legjobb szándékú állami beavatkozás is csak akkor jelenthet kiutat, ha az építésre fordítandó források eredménye, a termék az elvárható társadalmi és gazdasági értéken, de legalább bontási vagy átépítési kényszer nélkül valósul meg.

(19.00)

Az elkövethető legnagyobb hiba, ha a kormányzat kizárólag a ráfordítás azonnali hatását, a gyorsan, könnyen kiosztható forrást látja, mert bármilyen okból alkalmatlan építés esetén a válság egyik kiváltó oka, a fiktív - akár politikai, akár gazdasági megfontolásból diktált - ingatlanérték konzerválódhat, a válság újratermelheti önmagát.

Az ágazat legfontosabb jellemzője, hogy az építés közérdekből szabályozott piac, ahol a közérdeket az építési szabályok és a minőségi követelmények képviselik. A nemzetgazdaság szerepének csak akkor felelhet meg, ha közmegegyezés van a fejlesztési célokban, valamint szakmaiság a végrehajtásban.

Tisztelt Ház! Az építőipar legjelentősebb problémáit Magyarországon három alapvető okra vezetjük vissza. Egyrészt a megrendeléshiány, ez vonatkozik az állami és a magánmegrendelések visszaesésére; másrészt finanszírozási források, hitelforrások szűkülése, lánctartozás; harmadrészt pedig az ágazaton belüli rend hiánya. Az iparág problémáinak kezelése érdekében szükséges a szakmai szervezetek bevonásával történő komplex intézkedéssorozat kidolgozása, végrehajtása.

A határozati javaslat megvalósítható intézkedései közül talán a legfontosabbakat kiemelném. Egyrészt a megrendelésállomány fokozására nagyon-nagyon fontos gondoskodni az EU-s fejlesztési forrásokból megvalósuló építési beruházások hatékonysági vizsgálatáról, előkészítésének, lebonyolításának felgyorsításáról, a már megítélt támogatások elvárható eredményességének ellenőrzéséről, az eljáró szervezetek belső folyamatszabályozásának a válság feltételeihez történő igazításáról, így különösen a támogatási döntések és a támogatási szerződéskötési folyamat felgyorsításáról, a támogatási szerződés megkötése és a közbeszerzési kiírás közötti idő minimalizálásáról. Gondoskodni kell a kapcsolódó garanciák relatív felső határának megállapításáról, amelyben szintén konszenzus volt a szakma és a bizottság között, így a teljesítési garancia maximum 3 százalék, a jó teljesítési garancia maximum 2 százalék, az érvényben lévő jó teljesítési garanciával rendelkező állami beruházások garanciaösszegének 2-5 százalékra történő mérséklésének és az önkormányzati beruházások hasonló felülvizsgálatára van szükség.

Tudni kell, hogy jelen esetben, amikor nincs hitel a piacon, és a vállalkozások esetleg a közbeszerzésnél minél magasabb pontot igyekezvén elérni, pontosan a beruházások garanciaösszegének irreálisan magasra emelésével próbálkoztak, ami természetesen egy nagyon komoly hitelkeretet is leköthet.

Továbbá nagyon fontos - szintén konszenzus van benne - az építőipar rezsióradíjának az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal történt egyeztetést követő kötelező alkalmazását betartani. Biztosítani kell a tervekhez, előtervezéshez szükséges forrásokat. Ugyanis mi van most a piacon? A piacon nagyon sok esetben úgy készítenek elő forrásokat, úgy készítenek elő terveket, hogy maguknál a tervezőknél is egyfajta késleltetett kifizetés van, reménykedve, hogy majd esetleg EU-s forrásból a beruházás finanszírozásával párhuzamosan elkészülhetnek a végleges kiviteli tervek - egyébként nagyon sok esetben így előkészületlenül, sokszor csak engedélyes tervdokumentáció alapján készülnek úgymond közbeszerzésre.

Nagyon fontos megemlítenünk a határozati javaslat vége felé már, de nagyon fontos hatása lehet a válságra a bérlakás-építési program. Véleményünk szerint egy állami felügyelettel működő bérlakásépítő, bérlakáskezelő rendszernek komplex, kedvező hatása van a válságkezelésre.

Többször szóba került már, hogy hogyan lehetne a kis- és középvállalkozások élőmunkaigényét kihasználni, feltételezve ezzel azt, hogy minél több munkahelyet megtartva és minél több élőmunkát igénybe véve meghatározunk olyan területeket, amelyek egyébként fontosak is. Ilyen például az építési beruházási tevékenység és az energiahatékonyság területén a felújítások, az energiahatékonyság javítása olyan pályázati konstrukciók beiktatásával, amelyek komplex módon kezelik ezt a témát. Szó volt a CO2-kvóta értékesítéséből származó bevétel arányos részének visszaosztásáról. Nagyon-nagyon fontos megemlítenünk most is - mint már többször említettük - a belső piacok élénkítése céljából az épületfelújítások érdekében a forrásátcsoportosítás lehetőségét, és sorolja az épületfelújításokat a sürgős feladatok közé; a meglévő lakóépületek felújítási munkáihoz kapcsolódó áfa átmeneti időtartamra szóló, 5 százalékra történő csökkenését.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A határozati javaslat előélete hosszú. December 18-án dönt a gazdasági bizottság: létrejön az ad hoc bizottság. Az iparágat érintő szakmai szervezetekkel elindult egy nagyon intenzív munka, amit ezúton is szeretnék megköszönni minden résztvevőnek. A megfogalmazott javaslatok tartalmaztak azonnali intézkedést, továbbá javasol középtávú és hosszú távú intézkedéseket. A szakma vár; a szakma vár, közben nem érti, négy hónap eltelte után nincs még konkrét, kézzelfogható intézkedés. Naponta szűnnek meg építőipari vállalkozások, kerülnek utcára emberek. A lánctartozás csak gyarapszik, hitel nincs a piacon. Nem gyorsultak fel az EU-s forrásokból létrejött beruházások kifizetései és elindításai sem.

Veszélyt jelent és azonnali intézkedést igényel az a ma már többször említett 2003-as adótörvény, amely szerint köztartozással rendelkező kkv nem jogosult közbeszerzéssel megvalósuló beruházás kifizetésére. Körbetartozás - maga az állam a fő gerjesztő; több tízezer munkahely megszűnése, hiszen hol van ma olyan cég, amelynél nincs ilyen köztartozási probléma. A szándék egyébként - elmondhatjuk -, a törvényalkotói szándék jó, azonban fel kell függesztenünk a válság idejére.

A vita eddigi szakaszában szakmai konszenzust tapasztalhattunk, azonban mérhetetlen időhúzást látunk, hivatkozva költségvetésre meg mindenre. Minek kell még történni, kérdezem, hogy valós intézkedés születhessen? A szakma értetlenül vár. Nem érti, miért nem megy tovább a folyamat, hiszen nagyon sok olyan pontja van az előterjesztésnek, amely egyébként nem tartalmaz költségvetési tételt, és ezért indokolatlan véleményünk szerint az időhúzás. Javasoljuk, hogy akár már csak egy is induljon el, és történjen már valami.

Támogatjuk azt a módosítást is, amely szerint szakosodott munkacsoportok létrejöttével, szakmai szervezetek bevonásával folytatódjon a megkezdett folyamat, hiszen a válságtól függetlenül az iparágra egyébként is ráfér a rendrakás.

(19.10)

Végezetül, tisztelt elnök úr, felelősen állíthatom, ha most nem veszi komolyan a politika, a szakma együttműködő készségét, akkor eredménytelen marad. Most a szakma minden szakága élni akar, de a helyzet olyan, mint az orvoslásban: hiába mentünk meg egy szemet, egy belső szervet, ha közben vagy ennek árán a beteg meghal.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai