Készült: 2024.09.21.18:53:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  71-74. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:   67-70   71-74   75-78      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Farkas Gergely képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Vajon tényleg minden diplomás munkakör betöltéséhez szükséges legalább egy középfokú nyelvvizsga?” címmel. Tájékoztatom önt, tisztelt képviselő úr, hogy Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, képviselő úr! Farkas Gergely képviselő úré a szó.

FARKAS GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Jobbik számára mindig kiemelt szerepet töltött be a nyelvoktatás területe, számos javaslatot is tettünk az elmúlt években a nyelvoktatás korszerűsítése érdekében. Örülök neki, hogy például az első nyelvvizsga ingyenessé tételét a kormány átvette tőlünk, és ez megvalósult. Vagy épp annak, hogy belátta a kormány, hogy a felsőoktatásba való felvételhez a nyelvvizsga kötelezővé tétele mekkora károkat okozott volna most még, így nem vezette be azt.Azért tettük mindezeket a javaslatokat, mert a magyar köznevelés nyelvoktatása komoly problémákkal küzd. Hiány van jól felkészült pedagógusokból és korszerű nyelvoktatási programokból is. Ez régóta húzódó probléma, amelynek egyik látlelete az is, hogy több mint 93 ezer úgynevezett beragadt diploma van ma Magyarországon, azaz olyan, ahol a szükséges nyelvvizsga hiánya miatt nem kapta meg az illető a diplomáját. Azt fontos leszögezni, hogy a Jobbik kiemelten fontosnak tartja a nyelvtudást, és tudjuk, hogy a XXI. században a legtöbb diplomás munkakör esetén elengedhetetlen a megfelelő nyelvtudás. Ugyanakkor a 93 ezres számot figyelembe véve fel kell vetni azt a kérdést, hogy vajon tényleg minden egyes felsőoktatási szakhoz szükségese követelményként a megszabott, legalább középfokú nyelvvizsga.

Nem venném a bátorságot, hogy jómagam alkossak véleményt arról, hogy a több száz diplomás szak közül melyek azok, amelyeknél a mindennapi munka nem igényli a megfelelő nyelvtudást, de azért ez a kérdés felmerülhet például az óvodapedagógusok személyében, a szociális munkások vagy éppen a gyógypedagógus szakok esetén. Már csak azért is ezeket említettem, mert ezek olyan területek, amelyek hiányszakmának számítanak.

Tisztelt Államtitkár Úr! Négyezer tanár hiányzik az iskolákból, 93 ezer beragadt diploma van, és az is jogos kérdésként merül fel sokakban, hogy tényleg minden diplomás szakhoz szükségese legalább középfokú nyelvvizsga. Ezekből adódik a kérdés is, hogy tényleg minden diplomás munkakör betöltéséhez szükségese legalább egy középfokú nyelvvizsga, vagy gondolkodike a kormány azon, hogy a jelenleginél jobban differenciáljon az egyes szakok között. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, Schanda Tamás államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon, államtitkár úr!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mi azt szeretnénk, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, és mindannyian, azt gondolom, abban is egyetérthetünk, hogy a felsőoktatásban oklevelet szerzők számára az egyre jobban globalizálódó gazdaság és kultúra, valamint az élet valamennyi terét átszövő információs technológiai környezet elengedhetetlenné teszi az idegen nyelvek és kultúrák ismeretét. Ma a fiataloknak nélkülözhetetlen valamely idegen nyelvnek az ismerete, a nyelvtudás a közösségi élet egy kulturális alapjává vált, azt hiszem, erről felesleges vitát nyitni.Tisztelt Képviselő Úr! A felsőoktatásban 2003-tól törvényi szinten szabályozott, hogy az oklevél megszerzésének nyelvi előfeltétele minimum középfokú, általános B2-es szintű komplex nyelvvizsga megszerzése legalább egy idegen nyelvből. Engedje meg, hogy arról is tájékoztassam, hogy a Fidesz-KDNP-kormány több intézkedéssel is támogatja a felsőoktatásban tanuló fiatalok nyelvvizsgához jutását. Ebből van olyan, amit ön is említett, de engedje meg, hogy megemlítsem a nyelvtanulási hallgatói hitellehetőséget is, amelyet idegen nyelv tanulása és nyelvvizsgabizonyítvány-szerzés céljából az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező vagy a hallgatói jogviszonyát szüneteltető, valamint a felsőoktatási intézményben záróvizsgát tett, de nyelvvizsga hiányában oklevéllel nem rendelkező fiatalok vehetnek igénybe.

(14.10)

A nyelvtanulási hallgatói hitel legmagasabb összege 500 ezer forint, ami akár egy összegben is felvehető, és ebből akár egy középfokú nyelvvizsgához szükséges felkészülés is finanszírozható. A kormány pedig idén is biztosítja a 35 év alatti fiatalok nyelvvizsgadíjához szükséges támogatást, ebben az évben már 40 250 forintot igényelhetnek vissza azok a fiatalok, akik sikeresen tették le az első középfokú vagy felsőfokú komplex nyelvvizsgájukat.

Tisztelt Képviselő Úr! Tehát mi azt gondoljuk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy szükség van nyelvismeretre ebben a világban, amiben élünk, és erre biztatjuk a fiatalokat is. Köszönöm a megtisztelő figyelmét.




Felszólalások:   67-70   71-74   75-78      Ülésnap adatai