Készült: 2024.05.04.11:52:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2010.06.01.), 263. felszólalás
Felszólaló Dr. Bóka István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:02


Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÓKA ISTVÁN, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság megtárgyalta a T/58. számú, a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosítását, tárgysorozatba vette, és általános vitára alkalmasnak tartotta a módosító törvényjavaslatot; mégpedig 16:7 arányban, tehát 16 igen és 7 nem szavazat született az általános vitára való alkalmasság tekintetében.

Megállapította a bizottság, amit az előterjesztő indokolása is tartalmazott, hogy ez nem a választási eljárásról szóló törvény általános felülvizsgálatáról rendelkezik, hanem azokon a pontokon nyúl a törvényhez, ahol feltétlenül indokolt, feltétlenül szükséges. Mégpedig az alábbi indokok tették az előterjesztők véleménye szerint föltétlenül indokolttá és szükségessé a módosítást. A parlament előtt volt már az önkormányzati képviselők választásával kapcsolatos törvényjavaslat, tehát az anyagi jogi szabály, amellyel kapcsolatos változásokat nyilván illik lekövetni a választási eljárásról szóló törvényben, és a joggyakorlat során szerzett tapasztalatok alapján a pontosításokat mindenféleképpen indokolt átvezetni a választási eljárásról szóló törvényen.

Mi volt a nóvum vagy mik az újdonságok ebben, az előterjesztő által elfogadásra javasolt törvénymódosításban? A legfontosabb üzenet az, hogy az önkormányzati választási kampány rövidebb legyen, rövidebb ideig tartson, a 72 nap helyett 60 napos legyen. És nyilvánvalóan egy rövidebb kampány olcsóbb kampányt is jelenthet az önkormányzati választások tekintetében. Nóvum a kampánycsend lerövidítése is, hiszen lényegében gyakorlatilag kampánycsend egyedül a választás napján van. Megszűnik az, hogy a választást megelőző napon is kampánycsend van. Bizonyos egységesítés, pontosítás is megjelent az előterjesztők javaslatában, amiket szintén indokoltnak tartottunk.

Mi az, amiben az önkormányzati és területfejlesztési bizottság egyetértett, és mi az, amiben nem értett egyet az előterjesztés kapcsán? Azt gondolom, egyetértett, mert legalábbis ellenzéki oldalról felvetés, vita, eltérő vélemény ezen pontok tekintetében nem volt. Egyetértettünk abban, hogy a kampány rövidebb, ezáltal olcsóbb is legyen, és egyetértettünk a tekintetben, hogy a kampánycsend is rövidebb legyen, a választás napjára terjedjen ki. Mi az, amiben nem értettünk egyet? Mert az ördög mindig a részletekben rejlik. Ha valaki azt mondja, hogy rövidebb és olcsóbb választási kampányt szeretne, akkor nyilvánvalóan hozzá kell nyúlni azokhoz a határidőkhöz, amelyek egy rövidebb kampányidőszakban már nem tarthatóak. Hozzá kell nyúlni az ajánlószelvények gyűjtésével kapcsolatos határidőkhöz, hozzá kell nyúlni a jogorvoslati határidőkhöz. Markáns ellenvélemény, de nyilván ezt majd az önkormányzati és területfejlesztési bizottság kisebbségi előadójának véleménye tartalmazza, alapvetően az ajánlószelvények gyűjtése körüli 8 napos határidő kapcsán alakult ki.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az önkormányzati és területfejlesztési bizottság tehát általános vitára alkalmasnak tartotta a benyújtott törvényjavaslatot.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  263  Következő    Ülésnap adatai