Készült: 2024.09.21.12:08:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

22. ülésnap (2010.07.06.), 288. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:37


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Az ajánlás 4. pontjához szeretnék hozzászólni. Annyiban pontosítanom kell Bárándy képviselőtársamat, hogy a jelenlegi előterjesztés szerint nyolc szavazat elegendő már ahhoz, hogy valaki alkotmánybíró-jelöltté váljon, ezt pedig egyedül egyetlenegy párt, a Fidesz is megteheti, és akkor még a KDNP mint a fékek és hatalom ellensúlyának egyetlen harcos képviselője a kormánytöbbségben sem tud keresztbefeküdni a jelenlegi rendszerben. Tehát én nagyon kérem a kormánytöbbséget, hogy legalább ennyit biztosítson a Fidesz a KDNP számára, hogy legalább érdemi beleszólási joga legyen a KDNP-nek abba, hogy ki legyen alkotmánybíró-jelölt. (Dr. Rétvári Bence: Együttműködünk!) Úgyhogy bízom benne, hogy lesz elég érdekérvényesítési ereje a KDNP-nek arra, hogy ezt a javaslatot támogassa.

Mondjuk, a másik oldalról én némiképpen a Jobbik-frakció nevében csalódásomat kell kifejezzem a tekintetben, hogy ebben a bizonyos 4. számú pont szerinti javaslatban nem kapott megkeresést a Jobbik mint ellenzéki párt, ráadásul mint az egyik legharcosabb képviselői a demokratikus jogoknak és az alkotmányosságnak. És ez a jelenlegi 12 fős létszám nagyon nem szimpatikus nekünk, hiszen ez pontosan azt jelenti, hogy az MSZP és az LMP tulajdonképpen részese tud lenni adott esetben, egy jó csillagállás esetén az alkotmánybírák jelölésének, de a Jobbik már semmiképpen nem. Úgyhogy szerintem sokkal bölcsebb lett volna, hogyha a Jobbikot is bevonják ebbe a körbe. Ettől függetlenül, mivel azért a demokratikus jogok elkötelezett hívei vagyunk, én a magam részéről - remélem, ezzel a Jobbik-frakció álláspontját vagy támogatását is bírom ezzel - ennek a 12 fős módosításának is örülök, hiszen ez még esélyt adhat arra, hogy adott esetben a 12-ből, mondjuk, éppenséggel a jobbikos szavazat is lehet egy akár, hogyha olyan értelmes és jó jelöltet támogat, akit majd a többiek is támogatnak.

Egy biztos: az a lényeg, hogy valóban azt az egészségtelen irányt a kormánytöbbség érdekében, jogainak, tekintélyének és méltóságának a megóvása érdekében is valóban tegye meg a kormánytöbbség, hogy még formálisan se legyen hivatkozható az, hogy egyetlenegy pártszövetség mindenfajta konszenzuskeresési kényszer nélkül dönthesse el azt, hogy a magyar alkotmányosság legfontosabb pillérének, az Alkotmánybíróságnak ki legyen a tagja, ki legyen az, aki utóbb majd a kormánytöbbség által hozott törvények alkotmányosságát érdemben, a láthatatlan és a látható alkotmány szűrőjén megméri. Úgyhogy én nagyon kérem a kormánytöbbséget, hogy legyenek belátással erre a szempontra, és támogassák ezt a javaslatot, amely - szomorúságunkra - még ráadásul egyharmados támogatottságot sem kapott az alkotmányügyi bizottság mai ülésén. Bízom benne, hogy azért ez megváltozhat.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai