Készült: 2024.09.18.21:08:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2005.05.24.), 8. felszólalás
Felszólaló Pásztohy András (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:32


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁSZTOHY ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Kedves Képviselő Úr! Napirend előtti felszólalásában érintette azokat a kérdéseket, amelyek valóban foglalkoztatják az agrártársadalmat, és amelyekkel érdemben foglalkozik a tárca vezetése is. Úgy gondolom, fontos megemlíteni két tényezőt. Az egyik az, hogy Magyarország tavaly május 1-je óta az Európai Unió teljes jogú tagja, így minden olyan forráshoz, amelyet az Európai Unió közös agrárpolitikája biztosít a gazdáknak, a termelőknek, a magyar gazdálkodók is hozzájutnak.

És nagyon fontosnak tartom azt is, hogy bár kezdeti nehézségeket okozott az intézményrendszer késői fölállítása, működőképessé tétele, azért sikerült behozni a hátrányt. Néhány számot is mondok ennek kapcsán. Volt olyan aggodalom, hogy hogyan fognak majd alkalmazkodni a termelők, a gazdálkodók, és hogyan tudják igénybe venni a forrásokat, mert az intézményrendszer sajnos valóban későn épült ki, 2001 helyett 2003 nyarán került olyan állapotba, hogy be tudta fogadni a pályázatokat, illetve lehetővé vált a területalapú támogatási igény benyújtása. Azt is el kell mondani, hogy az 55 milliárd forintos előcsatlakozási forrásokat, a SAPARD-forrást a kormány megtoldotta 10 milliárd forinttal, és így 65 milliárd forint állt rendelkezésre erre a célra. 8300 pályázat érkezett be, és négyszeresét igényelték a gazdálkodók pályázat útján a forrásoknak, tehát 217 milliárd forintot. Ez azt jelzi, hogy a gazdálkodók előretekintenek, valóban előre gondolkodnak, fejleszteni és beruházni akarnak. Vagy hogy egy másik példát hozzak: 230 ezren nyújtották be a regisztrációs igényüket, 230 ezer gazdálkodó regisztráltatta magát, hogy piacra akar termelni, támogatást akar igénybe venni. 208 ezren területalapú támogatást is igényeltek.

(9.20)

Aztán a SAPARD előcsatlakozási forrást az agrár- és vidékfejlesztési operatív program váltotta fel, és e programban is 5300-an igényeltek különböző támogatásokat, az önkormányzatoktól kezdve a termelők, a gazdálkodók széles köréig.

Azt is szeretném hangsúlyozni, hogy három évre mintegy 105 milliárd forint áll rendelkezésre a termelőknek, gazdálkodóknak, de ezt a 105 milliárdot már 45 milliárddal túl is jegyezték, tehát már 150 milliárd forintnyi pályázat érkezett be a kifizető ügynökségünkhöz. Tehát úgy gondolom, hogy az elmúlt három évben a kormányzat az előző kormány késlekedése után megtette azokat az intézkedéseket, amelyekkel a gazdálkodókat helyzetbe tudtuk hozni.

De a területalapú támogatásnál is hadd jelezzem, hogy bár utófinanszírozás van az Európai Unió agrárpolitikájában, sikerült átbillenteni az átállásra a gazdálkodókat, segítve őket a forráshoz való hozzájutáshoz. Tavaly mintegy 230 milliárd forint csatlakozási hitelt biztosítottunk a termelőknek - közép- és hosszú lejáratú hiteleket -, hogy erre az utófinanszírozásra át tudjanak állni.

Úgy gondolom, a gazdálkodók bizalmát az új agrárpolitika iránt tovább kell növelni. Az is meggyőződésem, hogy a parlament mindkét oldaláról a képviselőtársainknak is megvan ebben a maguk szerepe, hogy milyen lehetőséggel tudnak élni a következő esztendőkben.

Egyetértek azzal is, hogy az export-import arányt változtatni kell. Tudomásul kell vennünk, hogy a tíz csatlakozó országból Magyarország az egyetlen, amely nettó exportőr, tehát többet exportál, mint amennyit importál, és úgy gondolom, a kezdeti alkalmazkodási zavarok, nehézségek után helyrebillen az egyensúly, az export bővülni, az import pedig mérséklődni fog.

Egyetértek a magyar áruk becsületének helyreállításával. Éppen ezért van a parlament előtt az élelmiszerbiztonság-ellenőrzés hatékonyságának növeléséről szóló országgyűlési határozattervezet, amely négypárti, sőt egy független képviselőtársam is csatlakozott hozzá. Ez azt a célt szolgálja, hogy a magyar élelmiszer-ipari termékek, élelmiszerek biztonsága törvényi szabályozással is javuljon. Olyan kommunikációs offenzívát kell a tárcának, a kormányzatnak a későbbi időszakban is folytatnia, hogy felhívja a magyar fogyasztó figyelmét az egészséges, jó minőségű magyar élelmiszerek fogyasztására, mert a legnagyobb piac a magyar mezőgazdaság számára itt van helyben, a magyar fogyasztó.

Azt pedig meg fogom vizsgálni, ami valóban a miniszter úr első intézkedései közé tartozott, hogy le a 2,8-as tejet a polcról, mert ezt csak Magyarországon, magyar előállítással engedélyezte a brüsszeli Bizottság öt évre. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tehát köszönöm a felvetéseit, és gondolom, a gazdamegállapodásban foglaltaknak megfelelően is rendszeres konzultációval elő tudjuk segíteni a gazdatársadalom fejlődését.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai