Készült: 2024.09.26.11:09:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2005.05.24.), 78. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselő Hölgyek, Urak! Ki ne szeretne az eddiginél eredményesebben működő, könnyebben elérhető állami tevékenységet és közszolgáltatásokat, amely igény - amely az állampolgároknál természetes - egybeesik a hivatástudattal rendelkező köztisztviselők részéről is meglévő belső igénnyel.

Történelmi perceket élünk, amikor elkezdjük ennek a mintegy 250 oldalas törvényjavaslatnak a tárgyalását, hiszen egy olyan törvény születésének vagyunk mindnyájan közösen tanúi, amely jelentősen megkönnyíti az állampolgárok hatósági ügyeinek intézését és a jogalkalmazók mindennapi munkáját.

A mai modern közigazgatással szembeni egyik legfontosabb elvárás az, hogy a szó legnemesebb értelmében szolgálja az ügyfeleket, a közérdek érvényre juttatása mellett. Mindannyian kerültünk már bizonyára olyan helyzetbe, amikor a hatósági ügyintézés során különféle akadályokba ütköztünk. Jelen törvényjavaslat éppen ezen akadályok leküzdését szolgálja, és a hatósági ügyintézés korszerűsítését szolgálja az új eljárási törvénnyel összhangban, amely az ügyfelet helyezi a középpontba, azaz az államigazgatási szerveket kötelezi az ügyfél által kezdeményezett egyes hatósági ügyekben az egymás közötti együttműködésre. Az ágazati jogszabályok ügyfélcentrikus, szolgáltató jellegűek, ugyanakkor megteremtik a hatékony és szakszerű közigazgatást. Ezzel a különös eljárási szabályok nagymértékben hozzájárulnak az ügyfélbarát közigazgatási eljárás megteremtéséhez.

Tekintettel arra, hogy a XXI. század elején erőteljesen hódít az elektronika az élet minden területén, merthogy jó, hasznos, gyors és praktikus, ezért a törvényjavaslat elősegíti az elektronikus ügyintézés mind szélesebb körben történő alkalmazását, a korszerű, gyors kommunikációt biztosító közigazgatás érdekében.

Az utóbbi évtizedekben nem volt még egy olyan meghatározó jogalkotási feladat, mint az új közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény megalkotása. 1957 óta talán ez a legnagyobb horderejű változás, ami az államigazgatást érintette.

Az új eljárási kódex átfogóan érinti valamennyi önkormányzat, valamint államigazgatási szerv működési és hatósági tevékenységét. 2005. november 1-jétől minden közigazgatási szervnél kötelező alkalmazni az új szabályrendszert, amely filozófiájában is megváltoztatja a közigazgatási eljárás rendszerét. Az új eljárási törvény bevezetéséhez kapcsolódó jogalkotási feladatok körében meghatározó jelentőséggel bír az eljárási törvény és az egyes ágazati hatósági jogalkalmazó tevékenységét szabályozó különös eljárási szabályok közötti összhang megteremtése. Mindezekre tekintettel szükségessé vált a teljes közigazgatási joganyag áttekintése minden jogforrási szinten.

E nagyszabású kodifikációs feladat első mérföldköve a Belügyminisztérium által az Országgyűléshez benyújtott törvényjavaslat, amely mintegy hatvan különböző eljárási területet ölel fel és változtat meg. A törvényjavaslat többek között olyan alapvető témákra koncentrál, mint a hatósági fórumrendszer modernizációja. E kívánalomnak megfelelően a fellebbezési szervezetrendszer kialakítása során kiemelt szempont volt, hogy a fellebbezés elbírálására jogosult szerv az elsőfokú hatóságtól szervezeti, illetve feladatkör szempontjából különüljön el.

A közigazgatási hatóság döntésének újszerű, a bírósági döntésekhez hasonlatos felfogásából adódóan a törvényjavaslat által felölelt ágazati szabályok az ügy érdemében hozott döntéseket hatósági határozatnak, míg az egyéb eljárási kérdésekben hozott döntéseket hatósági végzésnek nevezi. A korábbi szabályozás gyengeségeit kiküszöbölve az ágazati jogszabályok megfelelnek azon elvárásnak, hogy az eljárás minden szakaszában érvényesülhessenek az adatvédelmi rendelkezések.

 

(12.10)

Külön említést érdemel a kiskorú ügyfél esetében a soron kívüli eljárás biztosítása. A törvényjavaslatban megjelennek továbbá azok az új eljárási törvény által bevezetett, eddig ismeretlen jogintézmények, mint például a hatósági szerződés, a hatósági közvetítő igénybevételének a lehetősége. Megjelennek olyan új jogorvoslati formák, mint az újrafelvételi és a méltányossági eljárás.

Nos, tisztelt képviselőtársak, tisztelt elnök úr, ennek az eljárásjogi törvénycsomagnak az elfogadását és támogatását kérem a tisztelt Háztól. Arra szeretném kérni minden képviselőtársamat, hogy támogassa, és működjön együtt a törvény elfogadásában.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai