Készült: 2024.09.23.07:37:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2005.05.24.), 4. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy először is a kormány nevében is gratuláljak Rátai Dániel nagyszerű teljesítményéhez, és köszönetet mondjak annak a háttérnek, a pedagógusoknak, a szülőknek, a társadalmi környezetnek, akik lehetővé tették ennek a nagyszerű fiatalembernek azt, hogy ezt a kiváló, csodálatos eredményt elérje.

A kormány oktatáspolitikájának középpontjában két cél elérése áll. Az egyik az, hogy korszerű, használható tudást kapjon minden diák, a másik pedig az, hogy érvényesítsük a “minden gyerek fontosö elvét, mindenki hozzáférjen az oktatásban lévő lehetőségekhez és javakhoz. Ennek érdekében három fő irányban dolgozunk. Az egyik a tartalmi fejlesztés, a korszerűbb, a felhasználhatóbb, a modernebb tananyagok megjelenése az iskolákban, a második az esélyteremtés, a gyorsító pályák megteremtése, a harmadik pedig az intézményi és finanszírozási korszerűsítéssel ezen célok hátterének a megteremtése.

De joggal hívják fel a figyelmet pedagógus kollégáim, éppen most Szekszárd helyett Bonyhádon voltam, egy Tolna megyei pedagógusfórumon, ahol a kollégáim elmondták azt, hogy nagyon fontos az, hogy a korszerűsítés és a hátrányos helyzetűek segítése mellett a tehetséggondozás is megfelelő súlyt kapjon. Ezért fontosak azok az eszközök, amelyeket képviselő úr is említett, és hadd egészítsem ki még néhány más eszközzel is őket.

Képviselő úr is említette az Útravaló-programot, aminek valóban nemcsak az a célja, hogy hátrányos helyzetű, de tehetséges gyerekeknek sikeres iskolai tanulmányaikhoz segítséget nyújtson a középiskolába kerüléshez, az érettségi megszerzéséhez vagy a szakképzettség megszerzéséhez, hanem van ennek a programnak egy nagyon fontos eleme, az Út a tudományhoz program, amelynek kimondottan az a célja, hogy a kiemelkedő tudományos tehetségű gyerekek számára nyújtson olyan támogatást, ami középiskolai éveikben lehetővé teszi azt, hogy tanári segítséggel, hatékonyan készülhessenek fel a további tudományos munkásságra vagy további sikerek, eredmények elérésére.

Nagyon fontos megemlíteni az Arany János tehetséggondozó programot, amelynek több funkciója van. Ez a program egyébként az előző ciklus idején indult, de örömmel folytatjuk, mert olyan kezdeményezésnek tartjuk, amelyik valóban hátrányos helyzetű és tehetséges gyerekek számára teremt lehetőséget arra, hogy a jó középiskolában teremtett és az erre ráépülő speciális programok segítségével, tehetséggondozó, közösségépítő, tanulást elősegítő programok segítségével képesek legyenek sikeresen szerepelni és megállni a helyüket.

El kell mondanom, hogy az Arany János-program jóval több, mint egy egyszerű belépő egy jó középiskolába, az Arany János-program környékén egy olyan szakmai, pedagógiai műhely alakult ki, amelyik fő feladatának éppen a hátrányos helyzetű tanulók segítését és a tehetséggondozás korszerű módszereinek kidolgozását tartja. Nagyon remélem azt, hogy ez a fajta szemlélet kisugárzik majd a magyar közoktatás egészére, és olyan mintává válik, ami húzza maga után a többi intézményt is, amely a többi intézmény számára is mintát ad.

Ilyen a tudományos diákköri mozgalom az egyetemeken, az a mozgalom, amelynek keretében sok ezer diák végez nagyon értékes tudományos munkát, és készül fel arra, hogy diplomásként végzett emberként már a tudományos élet magas színvonalú képviselőjeként kapcsolódhasson be az országos munkamegosztásba, és az ország sikereinek részese lehessen.

(9.10)

Ilyen a tanulmányi versenyek rendszere az általános és a középiskolában. A múlt hét végén voltam Győrben az Öveges József fizikaversenyen, ahol láttam azt, hogy milyen nagyszerű teljesítményt nyújtanak azok az általános iskolás diákok, akik azt gondolják, hogy a fizika lehet érdekes, lehet szép tudomány. Én fizikatanár vagyok eredeti szakmám szerint, ezért aztán nagyon közel állt a szívemhez az a verseny. De tudom, hogy a tanulmányi versenyek hálózata olyan, amely ismét csak nagyon sok diáknak nyújt lehetőséget arra, hogy megmérje magát, kiválassza azt, hogy miben tehetséges, ő maga megtalálja környezetében azokat a területeket, ahol igazán eredményes lehet.

Képviselő úr, a tehetségek megtalálása, a kiemelkedő tehetségek segítése, az oktatási rendszer tehetségbaráttá, tudásbaráttá, teljesítménybaráttá való változtatása, vagy mondjuk inkább azt, hogy az ez irányba haladó változások segítése fontos közös nemzeti célunk, fontos feladatunk. Ebben a munkában szerepe van, feladata van nagyon sokaknak, és nagyon sokaknak tartozunk köszönettel azért, hogy ezt a tehetséggondozó munkát segítik: pedagóguskollégáimnak, az iskoláknak, akik meglátják a tehetségeket, és gyakran ellenszolgáltatás nélkül is rengeteg munkaórát töltenek a tehetséges diákok támogatásával. A családoknak, a szülőknek, akik támogatják és bátorítják ezeket a törekvéseket. Azoknak a helyi közösségeknek, amelyek elismerik a tehetségeket, amelyek valamilyen módon a helyi közösség köszönetét is kifejezik.

És köszönöm képviselő úrnak is, hogy támogatja a tehetséggondozás ügyét, hogy felhívta erre a fontos kérdésre az Országgyűlés és az ország figyelmét.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr.

Köszönöm. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai