Készült: 2024.09.24.11:10:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

211. ülésnap (2001.05.30.), 298. felszólalás
Felszólaló Dr. Kerényi János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 3:34


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERÉNYI JÁNOS (Fidesz), a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A büntető törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény módosítását T/4206. számon önálló képviselői indítványként nyújtottuk be a tisztelt parlament elé.

Törvényjavaslatunk célja a visszaélés jövedékkel bűncselekménynek a büntető törvénykönyvbe történő ismételt beépítése. A jövedéki termékekre megvalósított jogsértő magatartás büntetőjogi szankcionálása gyakorlatilag a modernkori magyar jogszabályokban mindig jelen volt, így megtalálható volt a Btk.-ban is egészen 1996-ig. Ebben az évben, 1996. augusztus 15-ei hatállyal az 1996. évi LII. törvény ezt a rendelkezést hatályon kívül helyezte, többek között azzal az indokkal, hogy a büntetni rendelt cselekmény nem más, mint egy speciális tárgyhoz, jövedéki termékhez kapcsolódó adóra elkövetett adócsalás, ezért indokolatlan két törvényi tényállásban szankcionálni az elkövetést.

A hatályon kívül helyezés melletti érvként szerepelt, hogy a visszaélés jövedékkel bűncselekmény maximális büntetési tétele 3 évig terjedő szabadságvesztés volt, míg a Btk. 310. §-ában található adó- és társadalombiztosítási csalásnak 5 év, illetve a későbbi módosítás kapcsán 2-8 évig terjedő szabadságvesztés volt.

A vám- és pénzügyőrség a törvényi tényállás megszüntetésére vonatkozó javaslat véleményezésekor aggályát fejezte ki, tekintettel arra, hogy ezzel az intézkedéssel több olyan magatartásforma, amelynek nem csekély a társadalomra veszélyessége, kikerült a büntetőjogi relevancia köréből, igazgatási körbe került besorolásra. Az 1997-ben életbe lépett 1997. évi CIII. törvény szabályozza a jövedéki termékek körét, a jövedéki eljárás hatósági, valamint alanyi kötelezettségeit, a jogsértőkkel szemben alkalmazható igazgatási szankciók körét. Ez a jogszabály az igazgatási oldalon nagy lefedettséget biztosít a gazdasági élet érintett résztvevői számára, azonban a kizárólag anyagi jellegű szankció véleményünk szerint nem nyújt megfelelő védelmet a jogsértésekkel szemben.

Az elmúlt négy év bírói gyakorlata és egyéb jogalkalmazói tapasztalatok igazolták az aggályokat. A súlyos pénzügyi és közigazgatási szankciók vagyontalan személyek, úgynevezett bukóemberek segítségével könnyen kijátszhatók. Jelenleg nem büntethetőek a jövedéki terméknek nem minősülő, de jövedéki termék előállításához és forgalomba hozatalához szükséges alapanyagokkal és eszközökkel történő visszaélések, gondolunk itt a cukorcefrére, illegális lepárlóberendezések készítésére, zár- és adójegyek előállítására.

Tisztelt Ház! Kérjük, hogy támogassák törvényjavaslatunk elfogadását. Elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai