Készült: 2024.05.21.04:46:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Aradszki András (KDNP)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ARADSZKI ANDRÁS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány nevében üdvözlöm a KDNP kezdeményezését, mert egy nagyon komoly és sokakat érintő problémáról van szó, és ez egybeesik a kormány szándékaival is, amely kiemelten védi a magyar családok és fogyasztók érdekeit. Az említett bemutatók során értékesített termékek valóban jelentős része nem rendelkezik azokkal az előnyös tulajdonságokkal, amelyekre a vállalkozások az esetek többségében megtévesztő módon hívják fel a fogyasztók figyelmét.

Emellett a termékek a hagyományos kereskedelmi forgalomban kapható, hasonló jellegű árukhoz képest jelentős mértékben túlárazottak. Ezeket a termékeket az erre szakosodott vállalkozások kifejezetten a koruk, tájékozatlanságuk, egészségi állapotuk miatt kiszolgáltatott, ezáltal megtéveszthető fogyasztók részére kívánják értékesíteni, sok esetben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok alkalmazásával.

(9.20)

Az ilyen módon vásárolt termékek kifizetése önerő hiányában az érintett családoknak súlyos anyagi terhet jelent, amelynek negatív következményei akár hosszú éveken át érzékelhetők. Mindezekre figyelemmel a kormány fontosnak tartja a termékbemutatókhoz kapcsolódó fogyasztóvédelmi problémák kezelését, a vásárlók megtévesztésére szakosodott vállalkozások felderítése és a kiszolgáltatott fogyasztói rétegek védelme érdekében.

A jelentős jogszabályi változásoknak köszönhetően 2014 januárjától a Fogyasztóvédelmi Hatóság már első esetben bírságot szab ki, ha az idősekkel vagy a fogyatékkal élőkkel szemben jogsértést tapasztal. Így nem maradhat szankció nélkül, ha a termékbemutatókon célzottan idős embereket csapnak be. A 2014-től hatályba lépett módosítások eredményeként a termékbemutatók hatósági ellenőrzésének eredményesebb lefolytatása érdekében a termékbemutatót szervező vállalkozásoknak legalább 15 nappal korábban be kell jelenteniük a jegyzőnek a megtartani kívánt rendezvényt, az ehhez kapcsolódó utazás pontos helyét és időpontját. A jegyző a bejelentést hivatalból továbbítja a Fogyasztóvédelmi Hatóságnak.

A Fogyasztóvédelmi Hatóság éves ellenőrzési és vizsgálati programja évek óta rendszeresen tartalmazza az árubemutatóval egybekötött termékértékesítési tevékenység ellenőrzését. Ennek keretében 2013-ban a fogyasztóvédelmi felügyelőségek 173 árubemutatón végeztek ellenőrzést, 2014-ben 99 árubemutatót ellenőriztek. Az ön által említett tevékenység teljes tiltása azonban uniós alapszerződésekbe ütközik, mivel az ellentétes az áruk szabad mozgásának alapelvével.

A probléma súlyossága miatt 2014-ben a Nemzetgazdasági Minisztérium, az Igazságügyi Minisztérium, a Gazdasági Versenyhivatal, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal képviselőinek részvételével egyeztetést tartottunk a további lehetséges intézkedésekről. Ekkor számos szigorítási javaslat merült fel, ezért felvettük a kapcsolatot az illetékes minisztériumokkal a részletes szabályozás kidolgozása érdekében. Célunk egy olyan szabályozási környezet kialakítása, amellyel a probléma megszüntethető, vagy legalábbis erősen minimalizálható.

A jogszabályi szigorítás mellett a fogyasztók tájékoztatását segíti az évente kiírt, a fogyasztóvédelmi civil szervek támogatását szolgáló pályázat is. A pályázat alapján megvalósítandó kampányok során kiemelt jelentőséggel bír a termékbemutatók veszélyeiről szóló tájékoztatás. A fogyasztóvédelem terén működő civil szervezetek munkája azért is eredményes, mert széles körben, hatékony információs csatornákon, közérthető módon tudják elérni a fogyasztókat.

Természetesen ehhez a folyamathoz nagymértékben tud csatlakozni a Kereszténydemokrata Néppárt kiépítendő hálózata, monitoringrendszere, ami mindenféleképpen a legkiszolgáltatottabbakat tudja védeni, elősegíti a felvilágosítást, és segít visszaszorítani ezt a káros folyamatot. Ha ez sikeres lesz, márpedig miért ne lenne sikeres, ezt csak meg tudjuk köszönni a Kereszténydemokrata Néppártnak.

Természetesen továbbra is kellő hangsúlyt fektetünk a jogszabályi környezet folyamatos felülvizsgálatára, a fogyasztók rendszeres tájékoztatására és az ellenőrzések lefolytatására. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai