Készült: 2024.05.21.04:34:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha ez a felszólalás 2009 környékén hangzott volna el, akkor gyakorlatilag minden egyes szava igaz lenne vagy igaz lehetne. Azon csodálkozom, képviselőtársam ‑ az elmúlt négy esztendőben ön is itt volt, én is itt voltam ‑, látja a statisztikai adatokat, látja azt, hogy a Fidesz a második kormányzását hogy tudta megkezdeni; higgye el, hogy ha önnek lenne igaza azokban a számadatokban, azokban a problémákban, amelyeket most említett, akkor nekünk most nem lenne többségünk a parlamentben, nemhogy kétharmados, hanem semmilyen többségünk nem lenne.

Miért mondom ezt? Egymillió új, adózó munkahelyet ígértünk. Ha a statisztika alapján vizsgálódunk, akkor azt tudom önnek mondani, hogy a legfrissebb adatok alapján ‑ bár a legeslegfrissebb holnap reggel fog megjelenni, ha minden igaz ‑ több mint 400 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma Magyarországon. Ha ezen belül megnézi, hogy mennyi a közfoglalkoztatási növekmény, és mennyi a migráció miatti növekmény, a kettőt kivonja egymásból, akkor azt látja, hogy a versenyszférában több százezres növekedés van a munkahelyek számát tekintve. És ne az intézményi statisztikát nézze, ahol az öt fő alattiakat semmilyen módon nem látja a statisztika, hanem mindig ugyanazt. Ígértem pár évvel ezelőtt, most is azt mondom, hogy a MEF adataira hivatkozva mondom ezeket a számításokat.

Hogy honnan vizionál 700-800 ezer álláskeresőt, fogalmam sincs. (Dr. Szél Bernadett: Majd megmutatom, államtitkár úr!) A legfrissebb statisztika alapján 350 ezer környékén van, a munkaügyi statisztika alapján 400 ezer körül van a munkanélküliek száma. (Dr. Szél Bernadett: Az ellátás nélküliek?) Azt mondja, hogy összeszerelő üzemmé tettük… Az is benne van, képviselő asszony, az ellátás nélküliek. Ne próbálja innen a szocialisták szövegét átvenni (Korózs Lajos: Meg se szólaltunk!), mert higgye el, hogy nagyon sokszor rossz irányba terelik a dolgokat ‑ nem most, hanem a korábbi időszakban, kedves képviselőtársaim ‑, mert a helyzet az, hogy a minimálbérrel kapcsolatban ki lehet mondani azt, miért nem 100 ezer a minimálbér Magyarországon. Tudja, kedves képviselő asszony és képviselőtársaim, hogy mi lenne ennek az eredménye jelen pillanatban?

(9.10)

Volt arra példa, hogy Magyarországon úgy növeltük a béreket, hogy nem volt mögötte teljesítmény; hitelből növekedtünk. Nézzék meg, hogy mi volt ennek az eredménye foglalkoztatáspolitikai szempontból és minden más szempontból.

Azt mondja, hogy összeszerelő üzemmé vált Magyarország. Egyrészt ez egyáltalán nem így van, kérdezze meg azokat a beszállítókat, akik a nagy multinacionális cégekbe, főleg a járműiparba szállítanak be, és több tízezer embernek adnak munkalehetőséget. Kérdezze meg, hogy mi a véleményük róla, vagy kérdezze meg az Audiban, a Mercedesben, a Suzukiban dolgozókat (Hiszékeny Dezső: Akikhez nincs közötök), hogy mit szólnak ahhoz, hogy egyébként nekik „mostoha” körülmények között kell a mindennapi munkájukat végezni.

A bérekkel kapcsolatban: befagyasztottuk, nem is tudom, miket mondott, képviselő asszony. (Dr. Szél Bernadett: Azt, hogy alacsonyak.) 2010-ben a minimálbér értéke 73 500 forint volt, 2015. év elején ez az összeg 105 ezer forint. Osszon-szorozzon, 43 százalékos növekedés! Nettósítsuk le, nézzük meg reálkereseti szinten: 10,7 százalékkal nőttek a reálkeresetek az elmúlt időszakban, többel, mint ahogy a GDP növekedett Magyarországon. Tehát ha az a kérdés, hogy a magyar kormány komolyan veszi-e a bérek növelését, azt teljesen egyértelműen mutatják ezek az adatok.

Az, hogy a létminimumhoz kapcsolódóan mi a helyzet, szívesen megosztok majd önnel egy statisztikát, most nem akarom terhelni itt a kedves jelenlévőket, de azt szeretném jelezni, hogy 2000-től 2002-ig 58 százalékról 92 százalékra nőtt a létminimum és a minimálbér közötti arány. Ez a szocialista kormányok alatt visszaesett 70 százalékra, és azóta jön fölfelé lassan, fokozatosan. Jelen pillanatban 77 százaléknál tartunk. Tehát szeretném felhívni a figyelmét, hogy a tendenciát vizsgálja, hogy a létminimumhoz képest a minimálbér csökken, tehát az olló növekszik, vagy pedig szűkül. Ez egyértelműen azt mutatja, hogy az elmúlt időszakban, és ami nagyon fontos, teljesítményarányosan próbáljuk, tehát magyarul: olyan mértékben növeljük a béreket, amilyen mértékben a magyar gazdaság ezt lehetővé teszi.

Úgyhogy arra szeretném felhívni a figyelmét, hogy értem én, hogy ellenzékből van még néhány terület, amit nagyon nehezen lehet kritizálni, mert az adatok és nemcsak az adatok, hanem a mögöttes tartalom is egyértelműen mutatja, hogy a magyar kormány jó intézkedéseket tett, ezen az úton fogunk a következő időszakban is foglalkoztatáspolitika tekintetében haladni. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai