Készült: 2024.05.21.04:00:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 134. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársam! A kormány 1074/2012. III. hó 28-án kelt kormányhatározata értelmében elfogadta a nemzeti vidékstratégiát. Ebben célul tűzték ki, hogy 2020-ig a vidék társadalmi és gazdasági folyamataiban szemmel látható, minden érintett számára érezhető javulás következzen be.

A stratégia megalkotásával és végrehajtásával a tárca a vidéki Magyarország egészének megújítására törekszik, ennek érdekében olyan vidékfejlesztési programok megvalósítására törekszik, ami az emberek és a közösség értékeire építve, a hagyományokat ápolva, a táji és épített környezet értékeit megőrizve, a természeti erőforrásokkal fenntartható módon gazdálkodva, a mezőgazdaságot fejlesztve nyújt esélyt a vidéki élet megbecsültségének helyreállítására, a vidéken élők életminőségének javítására.

A fentieknek megfelelően az elmúlt években az elindított stratégiai programok mellett számos, a nemzeti vidékstratégiában foglalt célkitűzések elérésére irányuló intézkedés, jogszabályi változtatás történt már az elmúlt időszakban, illetőleg épült be az egyes szakágazati stratégiákba. Tekintettel arra, hogy a nemzeti vidékstratégiában szereplő célkitűzések és stratégiai programok több szakágazatot is érintenek, a szakmai területenként elért eredményeket, a már megtett intézkedéseket a benyújtott szakmai jelentések és ágazati összefoglalók tartalmazzák, illetőleg a Darányi Ignác-terv intézkedései számos lehetőséget biztosítottak a pályázati összegek igénybevételével.

A nemzeti vidékstratégia hosszú távú koncepció. Programjának megvalósítása folyamatosan, ütemezetten történik. Kiemelt prioritás a föld- és birtokpolitikai program, a szövetkezésfejlesztési program, az állattenyésztés, a kertészet, valamint az ökológiai gazdálkodás fejlesztését célzó programok, a helyi termelés, értékesítés, feldolgozás programja, a helyi közétkeztetési program, a tanyafejlesztési program, valamint a határon túli magyarsággal való vidékfejlesztési együttműködések programja. A stratégia megalkotása óta eltelt időszakban számos eredményt máris rögzíthetünk azonban. Ilyenre példa az Ős-Dráva-program megindítása, falusi vendégasztalhoz kapcsolódó intézkedések, kézműves-stratégia megalkotása, vidéki örökségek megőrzése, Új-Magyar­ország vidékfejlesztési program forrásokból.

A rendelkezésre álló források néhány kiemelt komplex program megvalósításával már eddig is érezhetően elősegítették a nemzeti vidékstratégiában foglalt prioritások támogatását. Ezek között kell megemlítenem a tanyafejlesztési programot, amely eddig négy alkalommal került megnyitásra. A kistermelői rendelet módosításával a kistermelői termékek piacra jutásának elősegítése érdekében a helyi piacok számára enyhébb, érthetőbb és egyszerűbb élelmiszer-biztonsági követelményrendszert dolgoztunk ki. A regisztrált kistermelők száma emelkedett is: 2010-ben 5169 fő, 2013-ban 10 854 fő. Elkészült Magyarország közép- és hosszú távú élelmiszer-ipari fejlesztési stratégiája is.

A közbeszerzési törvény módosításával, a kereskedelmi lánc lerövidülésével a kistermelők közvetlenül értékesíthetik termékeiket a közétkeztetésben. A helyi piacok létesítésének elősegítését támogatandó lépés volt a kereskedelemről szóló törvény módosítása, amely bevezette a termelői piac fogalmát. A környezetgazdálkodás, kiemelten az ökogazdálkodás növelése érdekében a nemzeti vidékstratégiában foglaltakkal összhangban az ökológiai gazdálkodás fejlesztését célzó nemzeti akcióterv készült. Az akcióterv hat cselekvési program köré csoportosítva fogalmazza meg a 2014-2020 közötti időszak teendőit.

A nemzeti vidékfejlesztési stratégia célkitűzésének megvalósításához kapcsolódóan a hazai 2014-20-as vidékfejlesztési program véglegesítése jelenleg is zajlik. A program deklarált célja, hogy olyan vidékfejlesztési program készüljön el hazánkban, amely a stratégiával összhangban tudja szolgálni a vidéken élők felzárkóztatását, életkörülményeik és gazdálkodási feltételeik javítását. A vidékstratégia eredményeinek országgyűlési tárgyalására vonatkozó kezdeményezést a minisztérium már korábban megvizsgálta, és nem tartja időszerűnek, mivel a vidékstratégia szakmai monitoringvizsgálatát az időben később megjelenő hatások mérésével azonos ütemben, alapos szakmai elemzéssel érdemes lefolytatni.

Itt kívánom megjegyezni azonban, hogy minden évben az Országgyűlés elé benyújtásra kerül a tárca eredményeit megjelenítendő, agrárgazdaság helyzetéről szóló jelentésünk, amelyben minden eddig elért eredmény a vidékfejlesztési stratégiában meg fog jelenni. Köszönöm szépen a kérdését.




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai