Készült: 2024.05.21.00:51:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 126. felszólalás
Felszólaló Bana Tibor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANA TIBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Én is reagálnék Pócs János képviselőtársam szavaira, aki felvetette azt, hogy demokráciadeficit jellemzi az ellenzéket, merthogy élből elutasítjuk az EU-USA szabadkereskedelmi megállapodást. Nos, a hozzánk eljutott információk alapján egyértelmű, hogy ezt kell tennünk. De én azt gondolom, hogy a Fidesznek inkább támogatnia kellett volna magát a vitanap-kezdeményezést, és akkor joggal beszélhetnének arról, hogy a demokráciadeficit esetleg mást jellemez. Ezt azonban nem tették meg.

Mikola államtitkár úr szavaira is szeretnék reagálni, aki nem értette, hogy miért vagyunk kíváncsiak háttértanulmányokra. Nos, én jó néhány háttérszámítást olvastam, és ezek alapján úgy értékelem, hogy gazdasági szempontból is hátrányosan jövünk ki ebből az egyezményből, és teljesen más az álláspontom ezzel kapcsolatban, mint a kormánynak és a legtöbb kormánypárti képviselőnek, aki felszólalt. De ez azért is fontos lenne, mert mindenki, aki itt ül az Országgyűlésben, pártállástól függetlenül, csak úgy tudna felelős döntést hozni, ha ezek érdemben rendelkezésünkre állnának.

Azt szomorúan tapasztaltam, hogy a Fidesz részéről szinte csak támogató hozzászólásokat hallhattunk, a legutolsó szerencsére ez alól kivétel volt, de a kormánypárti hozzászólók többségében azt mondták, hogy mindenképpen támogatni kell ezt az egyezményt, teljesen mindegy, hogy mi lesz ennek a vége. Holott bőven lehetne sorolni még az ellenérveket azon túl is, amit már eddig említettünk a hozzászólásaink során, hiszen például azt gondolom, hogy az EU-csatlakozás utáni piacnyitásból is hátrányosan jöttünk ki, és ez a megállapodás csak ráerősítene erre, és továbberősítené sokadrangú szerepünket Európában. Vagy éppen a stratégiai területeken történő privatizáció veszélye is felmerül. De amerikai részről az energiapiac újraosztásának a szándéka is egyértelműen meghúzódik e mögött az egyezmény mögött.

A kormány még a munkahelyteremtésre hivatkozik. Én azt gondolom, hogy ez sem így történne a számítások alapján, másrészt pedig a kormánynak az lenne a feladata, hogy más módon próbáljon meg értékteremtő munkahelyeket létrehozni, mert lehet itt bűvészkedni a statisztikával, lehet hivatkozni a közmunkaprogramra, de az elmúlt évek ebből a szempontból kudarcosak voltak. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai