Készült: 2024.05.17.15:49:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 12. felszólalás
Felszólaló Szijjártó Péter (Fidesz)
Beosztás külgazdasági és külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Akár még köszönetet is mondhatnék önnek, amiért valóban az egyik jelenleg napirenden lévő legfontosabb kérdésre volt kedves felhívni a figyelmet, amire egyébként lesz körülbelül öt óránk az elkövetkezendő időszakban, hogy megvitassuk. Indokoltnak gondolom azonban, hogy a lehető legtöbb helyen szót ejtsünk az Európai Unió és az Egyesült Államok között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokról, tekintetbe véve azt, hogy a transzatlanti kapcsolatrendszer talán a világgazdaság és a világkereskedelem legfontosabb kapcsolatrendszere.

Az ön felszólalásának első része is szerintem világosan mutatta azt, hogy egy milyen bonyolult, sok összetevős, komplex kérdésről van szó, hiszen a világgazdaság, a világkereskedelem elmúlt időszakban látott változásai bizony azt mutatják, hogy nagyon éles verseny van a regionális kereskedelmi integrációk között.

(9.30)

Elég csak arra gondolni, hogy az Egyesült Államok nemcsak az Európai Unióval folytat jelenleg ilyen tárgyalásokat, hanem, úgy tűnik, talán még ennél is nagyobb hangsúlyt fektet a csendes-óceáni partnerségre. Nem is beszélve arról, hogy az Egyesült Államok és Kína gazdasági-kereskedelmi együttműködése soha nem látott szorosságot mutat, az Egyesült Államok és Kína gazdasági együttműködése folyamatosan fejlődik.

Nos, tisztelt képviselőtársam, ön pontosan jól tudja, hogy a tárgyalások zajlanak a TTIP témájában. A tárgyalásoknak inkább még a kisebbik részén vagyunk túl, a legfontosabb kérdések még csak terítékre sem kerültek. Ezért felelősséggel nem tudjuk megmondani, hogy Magyarország és az Európai Unió számára egy jó, hasznos és a magyar, illetve az európai érdekekkel párhuzamban lévő megállapodás születik-e ‑ ha egyáltalán születik megállapodás.

Azt gondolom, hogy ilyenkor a kormánynak az a kötelessége, a parlamenttel együtt természetesen, hogy a lehető legszorosabb figyelemmel kövesse a tárgyalásokat, amelyek során az egyik legfontosabb szempont számunkra az átláthatóság és a nyilvánosság kérdése. Mert ha nincs átláthatóság, akkor nehezen tudjuk megítélni, hogy az adott nemzetközi megállapodás megfelel-e Magyarország érdekeinek. Azonban van néhány tény, tisztelt képviselő úr, amelyek kifejtésére persze majd hosszabb időnk lesz az elkövetkezendő órákban, de ezekre mindenképpen szeretném felhívni az ön figyelmét.

A magyar termékek és szolgáltatások a tisztességes piaci körülmények, versenykörülmények között igenis versenyképesek. Ezt mutatják exportadataink. A tavalyi esztendő első 11 hónapjára vonatkozó adatok állnak egyelőre rendelkezésünkre, március elején fogunk tudni teljes éves zárást mondani önöknek. Tehát a januártól novemberig tartó időszakban a magyar export körülbelül 5 százalékos növekedést tudott elkönyvelni azzal együtt, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók, az arra adott embargós válaszok és az ukrán gazdaság visszaesése miatt körülbelül 750-800 millió dolláros kiesés van a magyar export tekintetében Oroszország és Ukrajna irányába.

Tehát amikor azzal érvelnek, hogy megbukott a keleti nyitás, mert Oroszországba 15 százalékkal csökkent az exportunk, már ne haragudjon, ez némiképpen nevetséges érv. Mert aki ilyet mond, az vagy nem hallott a szankciókról, vagy nem akar róluk tudomást venni, az arra adott embargós válaszról már nem is beszélve. De dacára annak, hogy itt van egy nagyon jelentős kiesés, a teljes magyar export 5 százalékos növekedést tudott felmutatni. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy vannak olyan relációk, ahol minden idők legmagasabb magyar exportját mérhetjük.

Például Németország irányában az első 11 hónapban már több exportunk van, meghaladta a 21 milliárd eurót, mint egyébként 2013 egészében. Vagy az Egyesült Államokba minden idők legmagasabb exportját tudtuk eljuttatni a tavalyi esztendőben, hiszen már novemberig többet exportáltunk, mint 2013 egészében. Arról nem is beszélve, hogy 2012-ről 2013-ra 34 százalékkal növeltük az exportunkat az Egyesült Államokba, tavaly ez novemberig körülbelül 20 százalékos emelkedés volt.

Ezzel csak arra szeretnék rámutatni, tisztelt képviselő úr, hogy a magyar termékek és szolgáltatások igenis versenyképesek, tehát kijöhet olyan megoldás, kijöhet olyan megállapodás a TTIP-tár­gyalások végén, ami Magyarország számára igenis kedvező. De hogy ilyen jön-e ki, ilyen megállapodás lesz-e, azt egyelőre még nem tudjuk eldönteni, ezért a magyar kormány folyamatosan figyelemmel követi az eseményeket, és arról folyamatosan tájékoztatni fogja a parlamenti pártokat.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai