Készült: 2024.05.21.05:03:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2015.02.26.), 116. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:33


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Érdemes egy kicsit a nyilvánosság előtt zajló vita és a szakmai viták sodrában elmerülni abban, hogy milyen idézőjeles körítés kíséri az egész szabadkereskedelmi egyezmény körüli ügymenetet, ami nem most kezdődött, nem ebben a hónapban indult európai uniós egyeztetési folyamat. De könnyen belátható, hogy félig-meddig titkos tárgyalások zajlanak a tekintetben, ami készül Európával kapcsolatban, az én megközelítésemben egy kicsit európai és azon belül Magyarország ellen. Az sem biztos, hogy eltúlzó felvetés, ha így megy át a szabadkereskedelmi egyezmény, ahogy a tervezetben szerepel, akkor az USA-ból gyakorlatilag az Európai Unió 29. tagállamát csinálhatja, amely részben beleszólhat az uniós szabályozásba lényegi kötelezettségvállalás nélkül, és a GMO-szervezetek engedélyezését és kivonását adott esetben lehet, hogy majd előzetesen kell egyeztetni ezen érintett, még mindig világbirodalomnak tekinthető szerveződéssel, tehát a veszélyeket lebecsülni egyáltalán nem szabad.

Éppen ezért megpróbálok túllépni azon az érzelmi hullámon, amit az indított el, hogy Mesterházy Attila arról beszél, hogy ki képvisel orosz érdekeket a parlamentben. Könyörgöm, az ő jogelődjük több mint negyven éven keresztül mást sem csinált, és Magyarország nagyon keményen megfizette ennek az árát, de még az MSZP is jobbról előzi a kormányzatot jelen esetben, hiszen az MSZP azt mondja, hogy csak feltételekkel támogatná Magyarország ilyetén elárulásának a lehetőségét, hiszen ez bele van foglalva ebbe a csomagba. Még az MSZP is azt mondja, hogy feltételekkel támogatja, mire az előző fideszes szónok lényegében azt mondta, hogy támogassuk a megállapodást, mert ez ilyen és olyan esélyeket rejt Magyarország számára. Tehát ők nem a vitát akarják erről támogatni és a konzultációt, hanem remélem, csak nyelvbotlás volt, de az előbb egy fideszes képviselő szájából az hangzott el, hogy magát a megállapodást kéri, hogy támogassuk. Nagyon remélem, hogy csak az erről szóló vita és konzultáció merülhet fel ebben a vetületben.

Azt is látni kell, hogy önmagában attól, hogy a GMO mint kifejezés nem kerül bele a szabadkereskedelmi megállapodásba, tehát nem kell azt leírni, attól még a veszély ott lehet, és hatalmas, elképesztő módon ott lehet, mégpedig olyan úton, hogy példának okáért az úgynevezett befektető-állam vitarendezési mechanizmusa, az ISDS becsempészésre kerülhet, hiszen a kanadai egyezmény kapcsán az utolsó pillanatban sikerült ezt kipöckölni. Egy nagyon széles körű európai uniós közvélemény-kutatás is készült erről 150 ezer fős minta bevonásával, hogy 97 százalék ellenezte azt az őrületet, aminek értelmében multicégek beperelhetnének kormányokat abban az esetben, ha az ő genetikailag módosított mocskukat az adott kormány valamilyen úton-módon korlátozni akarná. De a jelen pillanatban napvilágot látott tervek szerint most az USA-val kötendő szabadkereskedelmi megállapodás esetében is felmerülhet az, hogy egy hasonló, egy befektető-állam vitarendezési mechanizmushoz hasonló elemet vagy elemsorozatot az utolsó pillanatban becsempésszenek, és gyakorlatilag hogy mehet ez keresztül a rendszeren.

Jelen pillanatban is azt látjuk, hogy a harmonizációs folyamatnak egy jó részét az élelmiszer-biztonságról kimondottan kétoldalú kereskedelmi bizottságok folytatják le, nem közvetlenül az érintettek. Ne legyünk abban az illúzióban, hogy itt Magyarország Kormányának komoly beleszólása lehet abba, hogy milyen egyezmény kerül aláírásra, mondjuk, az Amerikai Egyesült Államokkal. Magyarországnak itt nagyon szigorúan le kell fektetni azokat a határokat, hogy milyen esetekben zárkózik el tökéletesen és kategorikusan ettől az egész őrülettől, és ezt a kormányzat nem teszi meg, mert feláll a kormánypárti képviselő, és azt mondja, hogy támogassuk, támogassuk azt az egyezményt, aminek egy jó része még sötét volt.

Tehát mondom, az az elképesztő helyzet állt elő, hogy az MSZP jobbról előzött. Amikor Tállai államtitkár úr felvezeti, hogy itt hátrányokról nem igazán lehet beszámolni, annak a minimális esélyét is nagyon nagy veszélynek kell tartani, hogy Magyarország viszonylagos GMO-mentessége, ami most papíron fennáll, de takarmányozás szempontjából már egyáltalán nem jelenteném ki ilyen kategorikusan, hogy Magyarország GMO-mentes ‑ azt elveszíthessük. Ennek az 1 százalékos veszélye is túl nagy Magyarország számára, hiszen ha bármelyik fideszes képviselő azt látja, hogy kihasználatlan piac az USA, és a magyar mezőgazdasági termelők számára az USA piacaira betörni mekkora lehetőség, lássa már a másik oldalát, ez nem szeretetszolgálat, könyörgöm.

Jelen pillanatban az USA-ból érkező élelmiszer-ipari termékcsoportok több mint 40 százaléka fennakad az európai uniós rostán, mert a minősége nem megfelelő ahhoz, hogy akár uniós, akár emberszabású piacra kerüljön, hiszen olyan összetevőket tartalmaz, vagy olyan eljárási módokkal készül, amelyeket egy tisztességes nemzetgazdaság nem enged a határain belülre. Ha önök lehetőséget látnak a magyar gazdák számára az USA-ba való betörés tekintetében, az azt jelenti, hogy beengedik korlátozás nélkül az Amerikai Egyesült Államok élelmiszer-ipari szemetét az uniós határokon belülre, ami árulással érne fel. Éppen ezért egyértelműen arra szólítjuk fel a kormányzatot, hogy ne ratifikálja a későbbiekben sem ezt az egyezményt, ne tárgyaljon róla, ha ezek a veszélyek továbbra is fennállnak.

Amikor Szelényi Zsuzsanna azt mondja, hogy a jobbikosok és mások is összeesküvés-elméletet gyártanak, akkor látni kell, hogy Magyarország stratégiai kincseinek a felélése, piacainak szétbombázása, az ide való amerikai hátterű betörés egyáltalán nem összeesküvés-elmélet, ez már az összeesküvés gyakorlata, amivel szemben Magyarországnak minden eszközzel fel kell lépnie. Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai