Készült: 2024.09.23.08:07:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

187. ülésnap (2016.11.14.),  67-72. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:59


Felszólalások:   63-66   67-72   73-76      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet és Ikotity István, az LMP képviselői, kérdést kívánnak feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Az MNB jobban teljesít?” címmel. Ikotity István képviselő urat illeti a szó.

(12.40)

IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház!Tisztelt Államtitkár Úr! Lassan nem telik el úgy hét, hogy ne derülne ki egy-egy botrányos ügy a Magyar Nemzeti Bank háza tájáról. Az MNB-féle alternatív valóságban tényleg úgy tűnhet, hogy a magyar reformok működnek, a bérek korábban nem látott ütemben nőnek.

A szeptemberi jegybanki átlagkeresetek 23, a nem vezető beosztásúakkal együtt több mint 25 százalékkal haladták meg a 2013 végi fizetéseket. Az MNB személyi jellegű ráfordításai szeptemberben elérték az 1,2 milliárd forintot, szemben a 2013-as szeptemberi 445 millióval. Korábban arra való hivatkozással emelték két és félszeresére a jegybankelnök és más jegybanki vezetők fizetését, hogy ez szükséges a szakemberek megtartásához, ahhoz, hogy ne csábítsák el őket sem a versenyszféra magasabb bérei, sem a külföldön elérhető keresetek. A bérek felzárkóztatásában azonban, úgy tűnik, hogy kissé túllőttek a célon. Az MNB által szeptember végén foglalkoztatottak közel 800 ezer forintos havi bruttó átlagbére 66 százalékkal volt magasabb annál az összegnél, amit a KSH szerint a pénzügyi-biztosítási tevékenységet végzők a legutóbbi adatok szerint ha­zavittek. Az utóbbiak átlagbére 478 ezer forint volt, ami már így is nemzetgazdasági csúcstartó, 77 szá­zalékkal magasabb, mint az országos átlag, és több mint négyszerese a legrosszabbul kereső szociális ágazaténak. A jegybanki átlagfizetés háromszor több, mint amit az átlagbérért dolgozók keresnek meg.

Az LMP szerint felháborító, hogy miközben több mint félmillió forint a jegybanki dolgozók nettó átlagbére, a kormány hallani sem akar a minimálbér létminimum fölé emeléséről, nyolcadik éve vannak befagyasztva a közalkalmazotti bérek.

Mikor fejezi be az urizálást az MNB, és mikor közelíti a kormány végre a magyar dolgozók fizetését is a külföldi bérekhez? Várom válaszát.

ELNÖK:Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Cseresnyés Péter államtitkár úrnak.

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Sajnálom, hogy a hétvégi sajtót nem tanulmányozta ‑ itt az utolsó mondatával kapcsolatos gondolatra utalnék. Ugyanis ha tanulmányozta volna, megtudhatta volna azt, hogy pontosan pénteken történt egy olyan jellegű tanácskozás (Ikotity István: Csökkentették az MNB-ben a fizetéseket?), amelynek eredményeképpen eljuthatunk oda, hogy egy több évre megfogalmazott program keretében jelentős mértékben fognak növekedni a bérek. (Gőgös Zoltán: Bruttó!) Nettó bérek és a reálbér tekintetében is. Javaslom, hogy nézze a sajtót, és a továbbiakban is kövesse a sajtó híreit, mert ezek a tárgyalások folytatódnak, és nemsokára e tekintetben komoly döntések fognak megszületni.

Szeretném arra is felhívni a figyelmét ‑ ha tanulmányozza a Nemzeti Bankról szóló törvényt, ezt tudhatja ‑, hogy a Nemzeti Bank a tevékenységét a kormánytól függetlenül végzi. (Gőgös Zoltán: De a plafont megállapíthatja a parlament!) Továbbá Magyarország Alaptörvényének és az Országgyűlés házszabályának rendelkezései szerint a Magyar Nemzeti Bank elnökéhez ugyanúgy be tud nyújtani egy kérdést, mint ahogy a kormány tagjaihoz. (Gőgös Zoltán: Csak nem válaszol, az a baj!) És a Nemzeti Bank béremelésével kapcsolatos kérdést talán ők jobban meg tudják válaszolni, mint a kormány bármelyik tagja.

Ön azt mondta, hogy aránytalanul magas béremelkedés következett be arányaiban a Nemzeti Banknál, ezért szeretném felhívni a figyelmét arra, amit ebben a Házban már többször elmondtunk, hogy az elmúlt időszakban, 2010 és ’16 között a reálbérek 15 százalékkal emelkedtek 2015 végéig, és ebben az évben 7,5 százalékkal növekedett a reálbér. Ha összességében nézzük, akkor ez azt jelenti, hogy jóval 20 százalék fölötti emelkedésről beszélhetünk 2010-2016 távlatában.

Úgyhogy az ön által elmondottakat figyelembe véve azt javaslom, hogy az MNB-hez forduljon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) az MNB fizetésemelései kapcsán, a tényeket pedig ne elhallgassa, hanem azokat tanulmányozza, és ebben az esetben…

ELNÖK: Köszönöm…

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: …nem kell feleslegesen kérdéseket feltenni.

Elnézést, elnök úr! Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   63-66   67-72   73-76      Ülésnap adatai