Készült: 2024.09.22.13:15:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2016.10.17.),  96-99. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:37


Felszólalások:   92-95   96-99   100-103      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szávay István képviselő úr, a Jobbik képviselője, az Országgyűlés jegyzője, kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszterhez: „Támogatná-e a Kormány a négynapos munkahét szélesebb körben történő bevezetését Magyarországon?” címmel. Szávay István képviselő úré, jegyző úré a szó.

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A Zemplénben működő, faműveléssel foglalkozó Nyakigláb Kft. néhány évvel ezelőtt áttért az ötször nyolcórás munkarendről a négyszer tízórásra. A múlt héten találkoztam is a cég egyik vezetőjével, aki kérdésemre munkatársai elégedettségéről, hatékonyságuk növekedéséről, a rezsiköltségeken történt megtakarításokról és ezzel vállalkozásuk profitnövekedéséről számolt be.

Felelősen gondolkodó, Magyarország vezetésére felkészült nemzeti pártként természetesen tudjuk, hogy munkavállalói oldalról elkerülhetetlen a minél hamarabbi béremelés, munkáltatói részről pedig jogos igény a munkát terhelő adók és járulékok sürgős csökkentése. Ez ügyben számos alkalommal szólaltunk már fel, a kormány azonban egyetlen javaslatunkat sem fogadta el.

Ezzel együtt is a Jobbik fáradhatatlanul kutatja azokat a lehetőségeket is, amelyek vonzóbbá tehetik a hazai munkahelyeket, és úgy javíthatják a dolgozói elégedettséget, hogy egyben növelik vállalkozásaink hatékonyságát is, így járulva hozzá például a katasztrofális mértéket öltő elvándorlás mérséklődéséhez. Úgy véljük, plusz egy szabadnap nemcsak a munkahelyre történő utazás idejének csökkentésével, hanem a hivatali ügyintézés, a továbbképzés és tanulás vagy kikapcsolódás szempontjából is segítheti a családokat, eközben pedig a háromnapos hétvége akár a belföldi turizmus fellendüléséhez is hozzájárulhat egy kevéssel.

Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal is, hogy ma is sokan kényszerülnek 10-12 órás vagy akár még hosszabb műszakokat is vállalni, így számos területen nem lehetséges a munkarend átalakítása. Például nehezen képzelhető el ez a közszférában, de könnyebben megvalósíthatónak tűnik a termelői szektorban vagy a kis- és középvállalkozások esetében. Ezért a Jobbik megfontolandónak tartja a munkavállalók és munkaadók kölcsönös megállapodásán alapuló négynapos munkahét bevezetésének és állami eszközökkel történő ösztönzésének alaposabb megvitatását.

A fentiek alapján kérdezem tehát az államtitkár úrtól, támogatná-e a kormány a négynapos munkahét szélesebb körben történő bevezetését Magyarországon. Várom válaszát. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, jegyző úr. A választ a kormány nevében Cseresnyés Péter államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, állam­titkár úr!

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ahogy hallgattam önt, és ha nem tudtam volna, hogy ki teszi fel a kérdést, akkor akár az is eszembe juthatott volna, hogy vajon melyik baloldali párt, az MSZP vagy éppen a DK részéről hangzik el ez a kérdés. De ha igaz az, amit ön mondott, hogy felkészültek, akkor bizonyára tudják, hogy a négynapos munkahét alkalmazására a munka törvénykönyve jelenleg is széles körben biztosít lehetőséget.

A munkáltató a működési rendjére figyelemmel kialakíthatja a négynapos munkahetet. A munkarendet meghatározhatja akként, hogy a hét négy munkanapjára oszt be munkaidőt, ha az megfelel működési sajátosságainak és biztosítja számára a hatékony működést, mint ahogy az ön által említett példa is mutatja, hogy megteheti ezt.

Nincs akadálya annak, hogy az általánostól eltérő munkarendben, egyenlőtlen munkabeosztással a munkáltató például a heti négyszer tíz órát beossza munkaidőkeretben vagy elszámolási időszakban. A munkaidőkeretben a munkáltató rugalmasan gazdálkodhat a munkaidővel, a munkavállaló számára pedig kedvező feltételeket teremt a pihenőidő, illetve a szabadidő igénybevételéhez. Így tájékoztathatom a képviselő urat, hogy a hatályos szabályozás ösztönöz a munkaidő rugalmas megszervezésére, továbbá megfelelő kereteket biztosít a négynapos munkahét kialakításához, így a kormány részéről külön intézkedés ennek elterjesztésére nem indokolt, mert az munkaviszonyba való túlzó állami beavatkozást valósítana meg. Szerintem bőven elég az, hogy a lehetőség megteremtődött, és az a munkaadó, aki élni akar ezzel a lehetőséggel, tehát eltérő módon osztja be a munkavállaló munkaidejét, ezt megtehesse.

Még egyszer szeretnék visszautalni rá, látja ön is a példáját felhozva, hogy vannak olyan munkaadók, akik ezzel a lehetőséggel élnek, és tudják alkalmazni. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   92-95   96-99   100-103      Ülésnap adatai