Készült: 2024.04.26.02:10:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

309. ülésnap (2013.10.08.), 36. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:55


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállását szabályozó törvény 2004-ben született, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz.

Ennek a törvénynek az előkészítését akkor egyfajta konszenzus övezte, minden frakció támogatta, és ennek a rendelkezéseit - aminek a megalkotásában magam is részt vennem - a vonatkozó európai uniós szabályok figyelembevételével határoztuk meg, legyen szó akár az európai parlamenti képviselők függetlenségéről vagy összeférhetetlenségi szabályairól, vagy éppen mentelmi jogáról.

Tehát ismétlem: nagyon fontos körülmény volt a Magyar Országgyűlésben, hogy egyfajta konszenzus övezte ennek a törvénynek a kimunkálását, és ezen törvény kimunkálásában - emlékeztetem képviselőtársaimat - minden frakcióból részt vettek, például Szájer József, Szent-Iványi István, Ékes József képviselőtársam vagy éppen Tabajdi Csaba.

(10.20)

Nos, kilenc évvel ezelőtt a kiindulópontot tehát az akkori hatályos uniós jogszabályok jelentették, aminek alapján ezt a törvényt meghoztuk. Mindennek tehát több mint kilenc éve, és úgy hiszem, hogy ez a szabályozás alapvetően kiállta az idők próbáját, a törvénynek csak egy kisebb módosítására került sor.

Emlékeztetem képviselőtársaimat, hogy a törvény egyik legérdemibb változtatására az európai képviselők javadalmazása miatt került sor, amely alapján ebben az európai parlamenti ciklusban már az Európai Parlament költségvetéséből egységes feltételek mellett határozzák meg az európai parlamenti képviselők tiszteletdíját. Annak előtte a Magyar Országgyűlés határozta meg az európai parlamenti képviselők javadalmazását, most ennek a törvénynek az akkori változtatásával igazodtunk az európai jogszabályokhoz, ami a többi európai uniós tagországban megtalálható volt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hallottuk államtitkár úrtól is, hogy a lisszaboni szerződés alapján az Európai Parlament hatásköre kibővült. Úgy hiszem, hogy ez egy pozitív fejlemény. Alapjában véve azt szoktuk mondani, hogy ez az úgynevezett demokratikus deficit csökkentése, hogy közelebb hozzuk a választott képviselőket az európai intézményekhez, és ugyancsak a lisszaboni szerződés a nemzeti parlamentek szerepét értékeli föl. Ez is rendkívül fontos, különösen, hogy jövőre európai parlamenti választások lesznek Európában, és talán segíti azt, hogy a részvétel valamivel nagyobb lesz, mint amit idáig számítunk.

Nos, tehát az Európai Parlament hatásköre is kibővül. A rendes jogalkotási eljárás alapján valódi, úgynevezett társjogalkotói szereppel rendelkezik. Ennek egyik eredményeként a korábbinál több minősített adathoz is hozzájuthatnak az európai parlamenti képviselők. Éppen ezért tavaly februárban az Európai Parlament és a Tanács között létrejött a már említett intézményközi megállapodás, ami meghatározott feltételek teljesítése esetén hozzáférést biztosít az európai parlamenti képviselők számára, például a Tanácsban keletkezett úgynevezett minősített iratokhoz.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szóban forgó törvényjavaslat célja, ahogy hallottuk, az Európai Parlament magyarországi képviselőinek az uniós minősített adatokhoz való hozzáférés megkönnyítése, figyelemmel az intézményközi megállapodás rendelkezéseire. Örömmel hallottam Staudt képviselőtársam hozzászólását, ezek szerint tehát ismételten e törvény módosítására egyfajta konszenzusos hajlam van a magyar parlamentben. Ez nagyon fontos megállapítás a későbbiek folyamán.

Erre a változtatásra azért van szükség, mivel a jelenlegi hazai szabályozás alapján tehát az Európai Parlament magyarországi képviselői számára az általános szabályok vonatkoznak, és nem biztosított, hogy a Nemzeti Biztonsági Felügyelet értesítést adhasson az Európai Parlament elnökének a minősített adatokhoz való hozzáférés jogosultságáról. Tehát, ahogy Lipők képviselőtársam is elmondta, ez az európai parlamenti képviselőink munkájának a megkönnyítését is eredményezi.

Tehát véleményem szerint egyfajta technikai módosítással van dolgunk, ráadásul igen kis terjedelemben, ugyanakkor mindnyájunk érdeke, hogy mind a jelenlegi, mind a következő európai parlamenti ciklus magyarországi képviselői számára megfelelő törvényi feltételeket biztosítsunk a feladataik teljesítéséhez. Tehát én is kérem a Fidesz-frakció nevében, tisztelt képviselőtársaim, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai