Készült: 2024.05.15.14:38:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2016.05.09.), 320. felszólalás
Felszólaló Heringes Anita (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERINGES ANITA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm. Most másodszor vagyunk itt, hogy beszélgessünk az iskolaszövetkezeti törvény módosításáról. Az első módosítással kapcsolatban többször elmondtam, hogy szerencsére azt Kósa Lajos első körben visszavonta.

Az előző vitakörben Szatmáry Kristóf volt az, aki próbálta védeni a mundér becsületét, nem túl sok sikerrel, de ahogy látom, most már ő is megfutamodott, és egy újabb képviselő vette a nevére Czomba Sándor személyében ezt a módosítást, amit mi csak egyszerűen diákok ellen elkövetett bűnnek nevezünk.

Hiába mondják azt, hogy minden biztosíték és garancia benne van a diákok számára ebben a módosításban, sőt abban, hogy kiveszik őket a munka törvénykönyve alól, sajnos nincsenek benne ezek a garanciák, így nagyon sajnálom azon képviselőtársaimat, akiknek leírják ezt a felszólalást, és majd szembesülhet az ember azzal, hogy egyébként ez nem igaz, ez hazugság.

15 évnyi jogi és társadalmi vitát követően elfoglalta az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás a legmegfelelőbb helyét a munka törvénykönyvében. A Fidesz 2011-ben nem rúgta fel a társadalmi és szakmai konszenzust, hanem önálló fejezetként az új Mt.-ben is szerepeltette ezt a részt. Akkor még úgy gondolták, hogy ez így megfelelő.

Most a Fidesz-kormány két, most már három egyéni képviselői módosítással egy jogi szörnyeteget kíván elfogadtatni a parlamenttel, kiveszi az önálló fejezetként szereplő iskolaszövetkezeti foglalkoztatást az Mt. hatálya alól, és egy öszvér megoldással 130 ezer diák és hallgató foglalkoztatását részben a Ptk.-val, részben a szövetkezeti törvénnyel akarja szabályozni. Teszi azt annak ellenére, hogy az egyik legkiszolgáltatottabb munkavállalói kör a fiatalkorúak. A munka törvénykönyve pedig a legnagyobb védelmet adja és a legtöbb garanciát biztosítja az összes munkavállalónak a jelen törvények közül. Persze volt ez jobb is, amíg még egyébként mi kormányoztunk és az előző Mt. volt hatályban. 2017. január 1-jétől ennek a 130 ezer fiatalnak már nincsenek meg ezek a garanciái és jogai.

Hazugság, hogy a diákok nem munkaviszonyban dolgoznak. Az iskolaszövetkezeti tagok, ez a 130 ezer fő, legalább 80 százaléka egy munkaszervezetbe tagozódik be, munkaidő-beosztás szerint, kötött munkarendben jár dolgozni, munkakört tölt be, munkájáért a ledolgozott órák alapján munkabért kap. Ez szűnik meg január 1-jétől, legalábbis papíron. Olyan történik, amire eddig még nem volt példa: törvény erejével fogják megszüntetni 130 ezer diák és hallgató munkaszerződését január 1-jétől. Mindezt csak azért, mert kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen az iskolaszövetkezeti diák és hallgató munkavállalónak járó fizetett szabadság miatt. Önök az egyszerűbb megoldást választották: egyszerűen kiveszik a munka törvénykönyve alól a diákokat. A módosítás az EU átmeneti átverésére jó, azonban a közjót nem szolgálja.

A mostani módosítás elvileg biztosítani fog 13 ledolgozott nap után 1 nap fizetett szabadságot, azonban a részletszabályokat nem dolgozták ki, így valószínűleg nem fogja biztosítani. A mostani módosítás annak ellenére, hogy ad valamennyi fizetett szabadságot a következő évtől, így is átlagban 2 napot elvesz majd az éves átlagban a havi 80 órát dolgozó diákoktól, hallgatóktól, és nincs tekintettel a 18 év alattiaknak járó plusz 5 nap fizetett szabadságra sem. Számításaink szerint éves szinten a Fidesz-kormány ezzel a szabályozással nem kevesebb, mint 1,6 milliárd forintot vesz ki az iskolaszövetkezeti diákok és hallgatók zsebéből és ezzel az ő családjaik zsebéből is. 1,6 milliárd forintot!

További súlyos jogsértés, hogy a 18 év alattiaknak nem biztosítja a szintén uniós irányelv szerint előírt és a mostani Mt. által biztosított munkaközi szünetet. Most 6 órát meghaladó beosztás szerint napi munkaidő esetén legalább 45 perc munkaközi szünetet kell biztosítani; a módosítás szerint ez 20 percre csökken le.

(20.50)

2017. január 1-jét követően az iskolaszövetkezeti diákok és hallgatók döntő része a gyakorlatban munkaviszonyban fog dolgozni, csak éppen papíron nem, és ezt a színleltséget a törvény fogja biztosítani. Döbbenetes, hogy az iskolaszövetkezeti érdekvédelmi szervezetek ehhez a jogfosztáshoz jelen pillanatban asszisztálnak, és nem emelik fel a hangjukat. Azért döbbenetes, mert az iskolaszövetkezeteknek nemcsak munkáltatói, hanem érdekvédelmi feladata is lenne. De úgy látszik, hogy ma az érdekvédelem helyett sajnos a kormányt szolgálják ki ezek a szervezetek, nem a diákok jogaiért állnak ki, hanem a saját boldogulásukért.

Felháborító! Vonják vissza ezt a javaslatot! (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  320  Következő    Ülésnap adatai