Készült: 2024.04.27.09:01:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

148. ülésnap (2016.05.09.), 198. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az a javaslat, amit az LMP beterjesztett a Ház elé, nem többről, nem kevesebbről szól, mint Magyarország szuverenitásának védelméről. Ugyanis a következő évtizedekben a legnagyobb kihívás, ami érheti az egyes országok, nemzetek önrendelkezési szabadságát, az a roham, amit a különböző globális nagyvállalatok indítottak az emberek önrendelkezésével szemben.

A határozati javaslatunk két dologra kéri fel, illetve kötelezi a kormányt. Az egyik arról szól, hogy a különböző szabadkereskedelmi egyezmények tárgyalása során, és itt nemcsak az Egyesült Államokkal kötendő úgynevezett TTIP-, szabadkereskedelmi megállapodásról van szó, hanem a kanadairól, valamint a TiSA-ról ‑ ami ha lehet, még veszedelmesebb ‑, a szolgáltatáskereskedelmi egyezményről képviselje határozottan azt az álláspontot, hogy ilyen egyezmények hatályba léptetéséhez, ratifikálásához kell a nemzetállamok beleegyezése. A magyar kormány álljon a sarkára Brüsszelben, és követelje ki azt, hogy eszébe ne jusson egyetlen bürokratának sem arra vetemednie, hogy akár csak ideiglenesen is, a nemzeti parlamentek jóváhagyása nélkül, ezeket az egyezményeket életbe lépteti.

A határozati javaslatunk másik pontjában pedig arra hívjuk fel a kormányt, hogy egyetlen olyan szabadkereskedelmi megállapodás létrejövetelét se támogassa, amely veszélyezteti a környezetvédelem, az élelmiszer-biztonság, a munkajogi garanciák vagy éppen az egészségvédelem Európában már elért szintjét.

Tisztelt Országgyűlés! Ma, a XXI. században egy olyan korszakot élünk, ahol a legnagyobb konfliktus valójában már nem nemzetek vagy nemzetek különböző koalíciói között van, hanem a globális nagyvállalatok és a különböző demokratikus intézmények között. Az az egyezménysor, ami most éppen Brüsszelben van, már a létrejövetelében mutatja azt, hogy valójában milyen érdekek mozognak. Az amerikai-európai szabadkereskedelmi egyezményről úgy tárgyalnak, hogy 30 évre titkosították a tárgyalások dokumentumait. A Greenpeace most hozott nyilvánosságra néhány elborzasztó adatot a tárgyalásokkal és a formálódó megállapodással kapcsolatban, és miközben az Egyesült Államok nagy hangon követeli tanító bácsiként, különböző országokban a bolygón, hogy a civil társadalommal mennyire egyeztetnek, ők annyira egyeztetnek, hogy hatszáz lobbistával érkeznek a tárgyalásokra Brüsszelbe.

Egy olyan egyezménnyel állunk szemben, ahol amennyiben az emberek egészsége, a természeti környezet, a természeti erőforrások védelmében egy nemzeti parlament, egy szabadon választott kormány hoz a belső joga alapján törvényes döntést, ezt az országot utána offshore bíróságok elé lehet vonszolni, és ott a nagyvállalatok által megfizetett, a nagyvállalatok által kijelölt bírák fognak ítéletet mondani, és fogják busásan megfizettetni a saját hasznukat az adott, felelősségre vont ország állampolgáraival. Olyan egyezményeket akarnak letolni a torkunkon, amelyeknek az üzenete egyértelmű, hogy a profit előbbre való, mint az ember. Magyarország ilyen követeléseknek soha nem hódolhat be.

Tisztelt Országgyűlés! A Greenpeace által nyilvánosságra hozott iratok alapján egészen egyértelmű, hogy az amerikai-európai szabadkereskedelmi megállapodás alapján, ha és amennyiben ez már valóban csőre van töltve és csak elfogadásra vár, Magyarország GMO-mentességét nem tudjuk megvédeni, függetlenül az Alaptörvénytől. Miről van szó? Az egyezmény, és ugyanígy a már létrejött kanadai-európai egyezmény, amit csak egy magyar vétóval lehetne egyébként megakadályozni, szakít az elővigyázatosság elvével. Szakít az elővigyázatosság elvével, amelyik azt mondja, hogy nem lehet olyan vegyi anyagokat, nem lehet olyan élelmiszeripari termékeket a polcokra tenni, amelyeknek a hatását, az emberi egészségre, a természeti erőforrásokra gyakorolt hatását nem ismerjük. Ehelyett bevezetik a kockázatalapú megközelítést, ami a nagy cégeknek jó, a profitnak jó.

Azt gondolom, nem véletlen, hogy az Egyesült Államok élelmiszeripari termékeinek 40 százalékát ma Európában nem lehetne forgalomba hozni, és ez jól is van így. Világosan köteleznünk kell Magyarország Kormányát arra, hogy mind Magyarország függetlensége, a magyar emberek önrendelkezési szabadsága, és nem utolsósorban a jövő generációk, a természeti erőforrások, a magyar munkavállalók érdekében mondjon nemet egy olyan (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) egyezményre, amelyik nem utolsósorban 600 ezer európai munkahely megszűnéséhez fog vezetni. Köszönöm szépen.

(17.30)




Felszólalások:  Előző  198  Következő    Ülésnap adatai