Készült: 2024.09.21.02:45:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

226. ülésnap (2012.10.08.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön felvezetése és témaismertetése teljesen korrekt. Valóban így van, a versenyképtelen szénbányák bezárását segítő állami támogatásról szóló európai uniós határozat 2011. január 1-jén lépett hatályba. A határozat lehetőséget biztosít a Vértesi Erőmű további támogatására a fogyasztók teljes körét érintő villamosenergia-díjelemen keresztül beszedhető szénfillérekből. A támogatás folyósításához, mint ahogy ön is mondta, az Európai Bizottság egyedi jóváhagyása szükséges.

A kormány részletes előterjesztést készített az állami támogatási rendszer kidolgozására, az előterjesztés tartalmazza a Bizottság jóváhagyásához szükséges bejelentés dokumentumait és a támogatás kifizetésének szabályozását létrehozó jogszabály módosítását. Tehát az is aktuális.

Az Európai Bizottság hozzájárulását részletes szakmai konzultáció előzi meg, amely nemcsak a jogosan nyújtható támogatás mértékével, hanem a munkavállalók helyzetének humánus rendezésével és a felhagyott területek tájrendezésének kérdéseivel is foglalkozik.

A kormány mindent megtesz, hogy a Bizottsággal egyébként 2011 elejétől folyó konzultáció befejeződjön, és mihamarabb megkapjuk a támogatáshoz az egyedi határozatot.

A tárgyalások során már eddig is több fontos kérdésben sikerült a Bizottsággal megegyezni, a tárgyalások jól haladnak, a legutóbb általuk kért ilyen-olyan módosításokat végrehajtottuk és teljesítettük.

Az Európai Bizottság hozzájárulását követően a teljes támogatási időszakra, tehát visszamenőlegesen is a Vértesi Erőmű Zrt. részére összesen közel 44 milliárd forint válik kifizethetővé. Ebből az összegből 2014-ig 24,5 milliárd forintot fordíthat veszteségeinek fedezésére, továbbá 2018-ig további 19,5 milliárd forintot költhet el rendkívüli támogatásként a bányabezárásból, a bezárás kapcsán jelentkező társadalmi és regionális problémák mérséklésére.

A szénfillérek, mint ahogy ön is mondta, a költségek fedezetének megteremtését szolgálják. A villamos energiáról szóló törvény értelmében a szénipari szerkezetátalakítási támogatás kifizetésére beszedett pénzeszközök más célra nem fordíthatók, az egyéb pénzeszközöktől azt elkülönítetten kell kezelni.

A Vértesi Erőműnek tehát a szénbányák bezárását segítő állami támogatásról szóló uniós tanácsi határozat alapján nyújtható támogatás, és a bizottsági döntés után fogunk is nyújtani támogatást. Ennek előfeltétele a Bizottság egyedi határozata. Mint említettem, annak kézhezvételét követően 2011. január 1-jére visszamenőleg lesz jogosult a támogatásra, amelyet üzembezárási támogatásként, másrészt bányabezárásra, és mint említettem, rekultivációs költségekre vehet igénybe.

Gondolom, közösen reméljük, hogy a Bizottság döntése mielőbb megjön, és a pénzeket folyósítani tudjuk.

Köszönöm, és kérem, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjék. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai