Készült: 2024.04.26.06:11:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2020.03.24.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:56


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Még egyszer elnézést kérek, hogy a jegyzői pulpituson, miközben Kocsis Máté azt bizonygatta, ami egyébként hamis, a kezemmel próbáltam jelezni, hogy az álláspontja nem helyes, ezért öntől is bocsánatot kérek. Viszont mindenképpen reagálni kell arra, amit Kocsis Máté mondott, és hát van hozzá tanúm. Arról volt szó, hogy az ellenzéki képviselők, akik ott voltak a hétpárti egyeztetésen, semmilyen reakciók nem mondtak. Nincs itt Kocsis Máté, úgyhogy önöknek kell mondanom, államtitkár úr és miniszter asszony, ha visszaemlékeznek, én ott voltam, és ez nem is az első, hanem a második egyeztetés volt. A második egyeztetésen nagyjából így ültek önök, önök között ült az egyik államtitkártársuk, mellettük ült Orbán Balázs államtitkár úr, mellettem történetesen Kocsis Máté ült.

S amit elmondott az ellenzék  Harangozó Tamás kezdte nagyjából a hozzászólásokat , az első, amit elmondott az ellenzék, hogy azt, amit önök elküldtek  le van írva nekem, mindjárt mondom önöknek időpont szerint  16 óra 32 perckor egyeztetésre javaslatot, azzal kapcsolatosan rögtön az első az volt, hogy az időkorlát hol van belőle. Ez volt az első.

De hogy visszapörgessük kronológiailag az idő kerekét: Kocsis Máté annál is ott volt  azt Gulyás Gergely tartotta , amikor Gulyás Gergellyel beszéltük, hogy lesz szükség törvényhozásra, lesz szükség arra, hogy felhatalmazást kapjon a kormány, maga Gulyás Gergely mondta el, hogy ő személy szerint  nyilván nem kormányzati álláspontot képviselt, ezt korrektül hozzá kell tenni, de azt mondta, hogy ő személy szerint  azt tudja támogatni, hogy egy határozott időpontot írjunk bele ebbe a felhatalmazásba. Önök mondhatják azt, hogy ő nem ismerhette akkor azokat a tényeket, azokat a modelleket, azokat a számításokat, hogy 30, 60, 90 nap vagy több hónap lefolyása után mi lesz. De akkor ő azzal a helyes alkotmányjogi és azzal a helyes jogi koncepcióval jött oda, és úgy reagált rá, mint ahogy egy jogásznak kell, hogy azt mondta, hogy mindent módjával és mindent az arany középút szerint, azaz határidővel legyen minden megszabva. Ez volt Gulyás Gergelynek az álláspontja. Ez volt március 13-án, kettő nappal az után, hogy önök kihirdették a veszélyhelyzetet.

Most nézzük meg, hogy mi is gond! Én azt mondom önöknek, hogy itt ütemtévesztés volt. Tudjuk és láttuk, hogy óriási feladat volt gyorsan és hatékonyan megszervezni a védekezést. Voltak benne hibák, most is vannak benne hibák, de bizonyosan elment önök mellett az idő kereke. Akkor kellett volna, amikor Gulyás Gergellyel ezeket vitattuk, behozni azt a jogszabályt, amihez nem négyötöd kellett volna, hanem egy egyszerű többség, sőt majd kétharmados felhatalmazásokhoz, a sarkalatos részekhez a kétharmad, és már le tudtuk volna tárgyalni, és a mai napon erről a javaslatról szavazhattunk volna, mert akkor még az előtt az időpont előtt voltunk, hogy itt négyötödös többséggel, egyébként házszabálytól eltéréssel kellett volna szavazni. Önöknek megvolt a lehetőségük. Kár ebben a pozícióban arra mutogatni, hogy minden az ellenzék hibája, és csak az ellenzékre nem lehetett számítani. Az a helyzet, hogy önök szimplán az ütemet eltévesztették, mert tudjuk, nagy volt a védekezés miatt a sürgés-forgás, és szimplán elmulasztották ezt. Tétováztak és rossz utat jártak, ez volt talán az egyik, amit le lehet vonni ebből.

De hát jöjjenek jogi érvek is! Mi akadályozza meg önöket abban, hogy egyébként hamarabb beterjesszék azt a javaslatot, amit be lehetett volna? Az előbb mondtam el, hogy volt idejük rá, be tudták volna terjeszteni. Másrészről: semmi nem akadályozza meg önöket, amire egyébként Kocsis Máté utalt, hogy 15 óra 1 perckor szimplán a kormány azt mondja, hogy ismételten veszélyhelyzetet hirdet, és mindazokat a rendeleteket, amelyek menet közben lejártak, meghosszabbítja.

(14.50)

Azt, hogy az emberek biztonságérzetére, veszélyérzetére önök azzal apelláljanak, hogy az ellenzék ellen gyűlöletet keltenek  önök ezt csinálják, az önökhöz közeli Elég nevezetű Facebook-oldal, az önökhöz közeli különböző médiumok azzal fenyegetik az országgyűlési képviselőket, ami ennek az országgyűlési közösségnek sosem volt egyébként a sajátja, hogy gyilkosnak nevezzék őket, hogy mindenféle, bocsánat a szóért, anyaszomorítónak nevezzék őket , mi elviseljük, képviselők vagyunk, de tudják, aki ilyen gyűlöletet gerjeszt, és elszabadulnak esetleg ebben az országban az indulatok, az ezért felelős lesz pró-kontra. Ez nemcsak az ellenzéki képviselőkre vonatkozik, ez önökre is: aki ilyen gyűlöletet táplál az emberekben, az számoljon majd a következményeivel!

Világos, és abban sincs vita, hogy egyébként a veszélyhelyzetet meg kell hosszabbítani, és azt a Jobbik támogatja, hogy arra figyelnünk kell, hogy egy bizonyos időpontig legyen felhatalmazása a kormánynak. A Jobbik nem kér sokat: azt mondja a Jobbik és az ellenzék, amit mi szeretnénk, az az, hogy ne rendeleti kormányzás legyen időbeli korlát nélkül, és az a legfontosabb ebben, hogy Orbán Viktor a parlamentet annak megfelelő együttműködő partnereként tudja használni. Ezért a 90 napos argumentumuk és az az érvük, amit ebben mondtak, lényegében meg fog dőlni.

És akkor mondok önöknek egy nagyon egyszerű példát, és engedjék meg, hogy itt ebben az esetben B. Nagy László képviselőtársuk nyilatkozatát ajánljam. Arról volt szó, hogy itt 90 nap múlva nem fogunk tudni ülésezni. B. Nagy képviselőtársunk ott ülte valahol végig az önkéntes karantén helyett az ülést. Szíve joga, és lehet, hogy egyébként jól is tette, én nem ezt mondom, de mi az akadálya, hogy 90 nap múlva ne ugyanígy üljenek itt a képviselők, és ne ugyanazzal az érvrendszerrel, amit B. Nagy úr nyilatkozott, legyenek itt? Azt írta, hogy: „A parlamentben kötelező megjelenni, és a képviselők tartoznak annyi felelősséggel a társadalomnak, hogy a fenti döntéskor részt vegyenek az ülésen.”  ezt mondta, ez a kötelezettségünk. Akkor miért érvelnek önök azzal, hogy 90 nap múlva ezt a kötelezettséget nem fogja megtenni valaki, amikor kisebb veszélyhelyzetben B. Nagy László, lehet, nem helyesen, de itt volt? És itt lennénk mindannyian, amikor 90 nap múlva vagy 60 nap múlva szükség lenne ránk.

Ami még fontos, és az időből való kifutás miatt lehet, hogy a többi részét később mondom el: a Btk.-val kapcsolatos észrevételeink. A kormány helyesen gondolja, hogy valamilyen módon a védekezés akadályozásával kapcsolatosan, a rémhírterjesztésre vonatkozóan fel kell lépni; ezt szigorúan kell venni, ez teljesen nyilvánvaló. Azonban ebben, ugye, a védekezés eredményességének a kitétele egy olyan körülmény, amit ha helyesen nézünk, akkor a történeti tények, az adatok, a nemzetközi együttműködésből meg összehasonlításból származó adatok alapján lehet megítélni, azaz helyesen a védekezés eredményességének a kritériumát képtelenség lesz akár a vádemeléskor, de még később is, a bírói szakban meghatározni, mert ki lesz az, aki meg tudja mondani, hogy az a védekezés, amelyik eredményességének valaki a meghiúsítására törekedett vagy azt meghiúsította, valóban úgy állt fent, tehát eredményes lett volna, vagy eredményese egyáltalán az a védekezés?

Tehát ami biztos: szerintem ez itt egy alaptörvény-ellenes rendelkezés, és az a fő probléma, hogy a véleményszabadság korlátozására egy elég világos normatartalomnak kell lennie. Ez a mostani normatartalom ebben nem elég világos. Én azt is tudom, és tudom önöknek mondani, hogy egyébként volt olyan időpont, amikor maga a Fidesz-frakció akarta elengedni ezt a tényállást, merthogy egyébként majd nem lehet bizonyítani, és nem lehet majd a bíróságok előtt megfelelően alkalmazni, mert az alkalmazhatóság is korlátokba ütközik. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.)

De nem ez a fő problémánk, és nem ez volt a fő kritikánk. A fő kritika, önök is tudják, az időkeret. Mi erre módosító javaslatokat adtunk be, kérjük, támogassák azokat. (Az elnök ismét csenget.)

És végezetül, egy pillanat türelmet kérek, elnök úr: elég volt a kormányzat könnyelműségéből, itt az ideje, hogy követeljük a kötelező házi karantén azonnali kihirdetését, mert önöknek is be kell látniuk és tudniuk kell, hogy a holnap áldozatai tegnap és ma fertőződtek meg. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai