Készült: 2024.09.23.10:05:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2008.04.22.), 8. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási és kulturális minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban úgy van, ahogy képviselő asszony mondja, nem véletlen, hogy az "Új tudás" programjával kéz a kézben jár a "Műveltséget mindenkinek" program. Ezt a két programot, a közoktatás és a közművelődés megújítását szolgáló programokat együtt, egységes logikában és egységes szerkezetben fejlesztettük éppen azért, mert tudjuk és látjuk, hogy az oktatás és a művelődés, a kultúra világa egymástól nem elválasztható, ezernyi szállal kapcsolódik össze éppen a helyi közösségekben, a városokban és falvakban, ahol az igazán fontos, igazán lényeges dolgok történnek.

Szeretném megköszönni képviselő asszonynak, képviselőtársainak, a közművelődési szakma szakembereinek azt, hogy kezdeményezték, támogatták és inspirálták ezt a programot, hogy nyilvánosan és szakmai megbeszéléseken felléptek azért, hogy a XXI. század tudásának és műveltségének megújítása elképzelhetetlen a közművelődési intézményrendszer, a művelődési házak megújítása és támogatása nélkül.

A programnak valóban két fontos eleme van, az egyik azt szolgálja, hogy legyen olyan hely, legyen olyan épület, és ami ennél több, legyen olyan intézmény, ami köré közösség szerveződhet. Legyen ilyen a kistelepüléseken, ez az integrált közösségi szolgáltató tér, amit nevezhetnénk az egyszerűség kedvéért művelődési háznak is, amelynek az a célja, hogy a kistelepüléseken legyenek olyan intézmények, legyenek olyan épületek, és bennük szakember, akik szervezik és támogatják a helyi közösségek önszerveződését, közművelődését, és amely helyet ad nagyon sokfajta funkciónak a képzésben, a foglalkoztatásban, a vidékfejlesztésben, a szociális ellátásban, ami ilyen módon elérhetővé, megérinthetővé válik ezeken a településeken. Azt gondoljuk, hogy ez egy olyan program, amelyik érdemben járul hozzá a kistelepüléseken az élet minőségének javításához, ezeknek a településeknek a vonzóvá tételéhez.

Idetartozik az Agora és az Agora Plusz program, amelyik a nagyobb településeken, az 50 ezer fő fölötti településeken nyújt olyan lehetőséget, hogy olyan városközpontok alakuljanak ki, amelyeknek szerves része a művelődési, közművelődési funkció. Idetartozik valóban az a művelődésiház-felújítási program, amit képviselő asszony is említett, amelynek az a célja, hogy ma a művelődési házak derékhadát jelentő, ennek a közművelődési hálózatnak a gerincét jelentő közepes településeken, nagyobb községekben és kisebb városokban működő művelődési házak vagy éppen a képviselő asszony által említett nagyon fontos funkciót ellátó, a nagyvárosok külső területein működő művelődési házak kaphassanak támogatást a felújításhoz, a működéshez.

Idetartozik bizony a Roma Kulturális Központ létrehozása, hiszen régi adósságunk az, hogy ennek a nagyon fontos és nagyon értékes kultúrának Magyarországon ma nincs olyan helye, amelyik befogadná ezt a fajta tevékenységet, amelyik megismertetné a többségi társadalommal a roma kultúra értékeit, és amelyik hozzájárulna egy, a valós értékeken alapuló roma identitás megerősítéséhez és megteremtéséhez. Olyan intézményre van szükség - és ebben tárgyalunk a roma közélet szereplőivel, roma értelmiségiekkel, mert ezt közösen érdemes megcsinálni, tehát olyan intézményre van szükség -, amelyik méltóképpen mutatja be, ismerteti meg a roma kultúrát, annak sokfajta, nagyon értékes és nagyon színes ágát, területét.

De valóban úgy van ez, ahogy képviselő asszony mondja, hogy ezek az épületek, ezek az intézmények üresek lennének jó programok nélkül, ezért olyan programokat szeretnénk támogatni ennek a programnak a keretében, amelyek alkalmasak arra, hogy élettel töltsék meg ezeket a házakat, alkalmasak arra, hogy támogassák a művelődésszervezőket, népművelőket - akárhogy is kell őket most hívni -, azokat az embereket, szakembereket, akik ezekben az intézményekben dolgoznak. Támogatja azzal, hogy többletforrást nyújt közösségi programokhoz, családi programokhoz, támogatja azzal, hogy lehetővé teszi, hogy eljuthassanak a kulturális intézményekbe ezekről a településekről a helyi közösségek, a diákok, a nyugdíjasok. Támogatja azt a program, hogy az amatőr kórusművészet vagy éppen az iskolai színjátszás kapjon jelentőségének megfelelő, méltó támogatást.

Szeretném azt is hozzátenni, ezt is fontos megemlíteni, hogy ezek mellett a programok mellett folytatni kell a korábban elkezdett, a közkultúrát támogató programokat is, és erre van szándékunk, erre van elhatározásunk. Folytatódik a Közkincs-program azzal a szándékkal, hogy megteremtsünk egy kistérségi együttműködésen alapuló új közművelődési modellt. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.) Folytatódik a népi kultúrát támogató Tengertánc-program, folytatódik a PAN-program, amelyik a korszerű, modern zenei irányzatokat támogatja. Én azt kérem tehát az egész Háztól, hogy támogassa ezt a programot, legyenek ennek alakítói, szóljanak hozzá, alakítsák közösen, találjunk ki egy jó, erős, hatékony közművelődési programot.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai