Készült: 2024.09.21.06:32:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

140. ülésnap (2008.04.22.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az államtitkári expozéban eléggé szépen végigpásztázhattuk ennek a törvénynek formai és tartalmi részeit. Szeretném ezeket ha nem is megismételni, de mindenféleképpen néhány megjegyzéssel és kommentárral kiegészíteni.

Az egyik az, hogy az átfogó szabályozás szükségére az a hivatkozás és a mondás - amúgy jogosan -, hogy alapvetően európai uniós jogharmonizációs kötelezettségünk teljesítéséről van szó. Hát, amikor ilyeneket mondunk, akkor ez az a pont, amikor kiürülnek a tanácskozótermek, és az ember így rálegyint, hogy ja, hát ez egy ilyen uniós kötelezettség, akkor tulajdonképpen ez egy ilyen sakk-matt helyzet, nincs is nagyon mit tenni, majd a megfelelő szakemberek összerakják a megfelelő normaszövegeket, és az élet pedig megy tovább.

Hát nem, nem egészen így van, tisztelt Országgyűlés, ugyanis Magyarország szenvedéseinek egyik okát talán abban találhatja meg, hogy nem vagy nem megfelelően igyekszünk alkalmazkodni az Európai Közösséghez, az Európai Gazdasági Tér követelményeihez, és ez bizony akkor is tetten érhető, amikor különböző jogszabályokat alkotunk, nem annyira a jogszabályalkotás vonatkozásában, hanem sokkal inkább annak tudatosítása vagy tudatosodása tekintetében. Ez a szabályozás ugyanakkor egységes szabályozást jelent, vagyis magában hordozza annak a lehetőségét, hogy a magyar fogyasztó nagyjából azonos reklámozási szituációkkal találkozhasson idehaza, mint az Európai Unió más tagországaiban. De ez fordítva is igaz, a hozzánk érkező európai uniós állampolgárok ugyancsak hasonló lépőkövekkel, pillérekkel találkozzanak a reklámozás tekintetében, mint ahogy azt honos országaikban tehetik.

A törvény átfogó szabályozása azonban rendkívül komolyan kitett annak, hogy miképpen viszonyulnak ehhez a különböző szakmai, társadalmi, civil testületek. Azt kell mondjam, hogy ezzel a törvényjavaslattal messzemenően nem fogunk az út végére érni, sokkal inkább egy megálló, egy állomás részesei lehetünk, amelynek során nagyjából sikerülhet a gazdasági reklámtevékenységről szóló alapvető normákat rögzíteni; ebben az önszabályozásra való támaszkodás igényét is érthetjük. Az önszabályozásnak igenis jelentősége van, ezt eddig is tette egyébként a szakma, és nem is túl ritkán, a törvények, a különböző jogszabályok alkotásakor pont az önszabályozás során elért eredményeket építettük be a különböző intézkedésekbe.

Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy mára a reklámtevékenység fő értelme - ahogy ez az államtitkári expozéból is jól kijött - a tájékoztatás mint olyan. Ha egy picit visszautalhatok a napirend előtti felszólalásokra és a Föld napja alkalmából elmondottakra, akkor azt kell mondjam, olyan reklámszabályozásra van szükségünk, hosszú távon mindenképpen olyan reklámszabályozásra van szükségünk, amely kisebb részt ösztönöz a fogyasztásra, és sokkal inkább arra helyezi a hangsúlyt, hogy ha már az ember fogyaszt, akkor tulajdonképpen a döntéseiben és a választásaiban helyesen járjon el.

Itt meg kell azt is említsem, hogy a törvény maga egy újabb srófot húz a dohányzás, illetve a dohányreklám tekintetében. Azt hiszem, nem árulok el túl nagy titkot, hogy dohányos ember vagyok, és néha meglehetősen frusztráltnak érzem magamat, amikor mindenféle baj okaiként a dohányosok vannak megjelölve. De azért azt szeretném jelezni, hogy noha nyilván a dohányosok és köztük én is, fölfogjuk azt, hogy a dohányzás roppant káros, azt is fölfogjuk, hogy ezt vissza kell szorítani, azt is fölfogjuk, hogy ezt különösen az ifjabb generációk tekintetében kell rettenetesen visszaszorítani, ennek dacára fölhívom a figyelmet, hogy messze nemcsak a dohányzás az, ami kárt okoz az embernek, hanem az amúgy egyébként teljesen szabadon reklámozott élelmiszerek, amelyek tele vannak az egészségre káros anyagokkal, a legkülönbözőbb ízfokozóktól kezdve állományjavítókon át, színezékekig bezárva. Következésképpen arra szeretnék utalni, hogy pusztán az, hogy a törvény kiemelten foglalkozik a dohányzással, ezzel ne elégedjünk meg, hanem sokkal inkább vegyük majd még ide, és a különböző törvények együttes tárgyalásakor gondoljunk arra, hogy az egészségünket legalább annyira veszélyeztetik a ma még egyébként szabadon reklámozható, ámde roppant káros élelmiszerek, mint egyes - hogy mondjam - kipécézett ügyek.

A másik megjegyzésem, ami a törvényhez tartozik, és valószínűnek tartom, hogy itt - főképpen a különböző szakmai és civil szervezetek hangját is figyelembe véve - módosító javaslatokra lesz szükség, ez elsősorban a direkt marketing világát érinti.

Tisztelt Országgyűlés! Azt gondolom, hogy ezt a területet nyilvánvaló érdemes szabályozni és kell is szabályozni, hiszen nagyon sok zavaros és sok esetben a fogyasztókat frusztráló gyakorlat honos Magyarországon is. Mindazonáltal azért arra is figyelemmel kell legyünk, hogy ez a szabályozás legyen nagyon óvatos, nagyon-nagyon körültekintő, és ha egy mód van rá, ne járjon azzal a következménnyel, hogy komplett iparágak vagy komplett szolgáltatási ágazatok nagyon súlyos munkahelyvesztésre kényszerülnének.

Tisztelt Országgyűlés! Ezeket a főbb pontokat szerettem volna elmondani. Arra kérném egyébként az Országgyűlést, adjon időt magának, hogy jól ki tudjuk érlelni ennek a törvénynek minden egyes betűjét, minden egyes mondatát, különös tekintettel arra a másik három-négy kapcsolódó jogszabályra, ami szintén még most a tavaszi időszakban van az Országgyűlés előtt. És ha ezt az időt megfelelően rászánjuk, és különösen nyitott fülekkel viseltetünk a szakmai és civil szervezetek megjegyzéseire, javaslataira, akkor azt gondolom, helyesen fogunk eljárni, és egy kiváló törvényt, pontosabban törvénycsomagot fogunk elfogadni.

Köszönöm szépen a szót, tisztelt elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban és Csáky András részéről.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai