Készült: 2024.04.28.09:19:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2009.10.08.), 110. felszólalás
Felszólaló Dr. Kolber István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:14


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOLBER ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! A költségvetési törvény egy évre szabályozza az ország kiadásait és bevételeit. De azok a gazdasági és társadalmi folyamatok, amelyek meghatározzák a bevétel nagyságát, a kiadás szerkezetét, hosszabb távon érvényesülnek.

2006-ban már megkezdtük az egyensúlyjavító intézkedéseket. Ezek nélkül és a 2008-as költségvetés következetes végrehajtása nélkül a gazdasági válság rosszabb helyzetben érte volna Magyarországot. Már az idén a 2008. évi költségvetésben is érződik a gazdasági válság hatása, de nem az egyensúly terén, hanem a vártnál jóval kisebb növekedésben és az inflációban. A gazdasági válság tehát egy megkezdett, de be nem fejezett konszolidációs folyamat, program végrehajtása közben érte Magyarországot.

A rövid távú kiadáscsökkentő intézkedésen túl a kormány az elmúlt időszakban több strukturális változtatást is végrehajtott, amelyek hozzájárultak a foglalkoztatás bővüléséhez és a versenyképesség javulásához. Fontos megjegyezni azt is, hogy a bizonytalansági tényezők most a költségvetés tervezése, elfogadása időszakában a korábbiakhoz képest jelentősen nagyobbak.

A 2010. évi költségvetést persze nemcsak a források nagysága determinálja, határozza meg, hanem például a konvergenciaprogram céljai, amelyekhez továbbra is szeretnénk tartani magunkat, és a takarékos állami gazdálkodásról és a költségvetési felelősségről szóló törvény. Azt gondolom, szocialista politikusként örömmel vállaljuk azt, hogy a rendszerváltás óta az első kormány, az első parlament és az első év, amikor nem választási költségvetést fogadunk el. Innen is mondom azt, hogy felelőtlenek azok a felhívások, amelyek nagyon sokunkhoz eljutottak - szocialista képviselőkhöz fideszes polgármesterek részéről -, hogy ezt a költségvetést ne fogadjuk el. El kell fogadnunk egy felelős vita keretében, amelyre az ellenzéki képviselőtársaimat is szeretném e helyről is felszólítani.

A 2010. évi gazdasági folyamatokat és a költségvetésünket jelentős mértékben befolyásolja több más tényező is, amelyben már döntöttünk. Ilyen például az adótörvények elfogadása, ami például éppen a vállalkozások munkájának a könnyítését célozta meg, vagy éppenséggel az adórendszer átalakítása a vagyonadó kapcsán, amely egy teljesen más adózási gondolkodásmódot, filozófiát vezet be. Az elmúlt hónapok intézkedései is több olyan eredményt hoztak, amelyek a költségvetés elfogadásának az időszakában jobb feltételek, jobb körülmények közé hajózták az országot, hiszen a forint/euró árfolyam a hitelek visszafizetése szempontjából jelentős változást hozott, vagy éppen az ország megítélése, amelynek eredményeképpen az ország finanszírozhatóbbá vált, és az ország adósságbesorolása jelentős mértékben javult.

Azt gondolom, hosszú távon hatnak a gazdaságra azok a folyamatok is, amelyek révén a segélyezés és a munka viszonyát átrendeztük az "Út a munkához" program keretében. Kevesebb bevételből persze kevesebbet lehet elosztani, és nem könnyű szeretni az olyan költségvetési tervezést, amikor takarékoskodni kell, de megérteni, reálisan megítélni és felelősen gondolkodni nemcsak lehet, hanem kötelességünk is. Fontos nyilvánvalóan az ország működőképességének a megtartása, másrészt azonban a növekedés elősegítése. Ez utóbbira jelentős források állnak rendelkezésünkre az európai uniós támogatások révén, amihez a 15 százalékos hazai hozzájárulást, a nemzeti hozzájárulást ez a költségvetés biztosítja.

Nem szabad elfeledkeznünk arról sem, és azt hiszem, erre közösen lehetnénk büszkék, hogy Magyarország már az I. nemzeti fejlesztési terv teljesítésében kitűnőre vizsgázott, gyakorlatilag a lehetőség, a források száz százalékát lehívtuk, és az újabb tervidőszakban is már a források 25 százalékát lekötöttük. Az Új Magyarország fejlesztési tervet több ponton átalakítottuk, részben a kis- és közepes vállalkozások támogatásait növeltük 111 milliárd forinttal, közel 900 milliárd forint áll így már rendelkezésre, másrészt az egész program nagyobb figyelmet fordít a munkahelyek megőrzésére és új munkahelyek teremtésére. Ez az átcsoportosítás azért is fontos, mert a kis- és közepes vállalkozások biztosítják a foglalkoztatás 65-70 százalékát, és a forrásátcsoportosítás révén vagy annak is köszönhetően az elkövetkezendő időszakban 4 ezer kis- és közepes vállalkozás juthat támogatáshoz.

Ma már 1200 fejlesztésből áll az a csomag, amelynek hatására 2500 milliárdos megrendelés juthat az elkövetkezendő időszakban a gazdaságba. Rövidebb távon pedig 500 projekt indulhat el 800 milliárd forinttal. Ennek is köszönhető, hogy az építőipari rendelésállomány az elmúlt időszakban növekedett, de nagyon fontos dolog, amire Kocsi László képviselőtársam is utalt, hogy a pályázati feltételek gyorsítását, könnyítését, egyszerűsítését tovább kell folytatni, illetőleg a pályázati kiírásokat a költségvetés különböző feltételrendszeréhez kell igazítani, például a saját erő szempontjából.

Azt gondolom, mindezek az intézkedések nemcsak országosan, hanem helyben is rettentő sok változást jelentenek. A saját kerületemet hadd említsem, ahol éppen nyolc iskola és óvoda felújítása indult el. Kaposvár és az M7-es autópálya közötti 67-es út építése folyhat az elkövetkezendő időszakban, egészségközpontok épülhetnek, a Kaposi Mór Megyei Kórház történetének a legnagyobb beruházása indul 12 milliárd forinttal. Mindez a fejlődés nagyon fontos, lényeges dolog, és magam is úgy gondolom, e tekintetben függetlenül attól, hogy fideszes vezetésű az a település, vagy éppen független vagy szocialista vezetésű, lehetőségünk volt, van a fejlődésre, és itt a nem is éppen a parlamenti formákat követő hozzászólásokhoz, beszólásokhoz csak annyit hadd tegyek hozzá egy somogyi példával illusztrálva, hogy például Kaposvár megyei jogú város a Somogy megyei európai uniós források 44 százalékát kapta meg.

Azt gondolom, minden település fejlődik, fejlődhetett az elmúlt időszakban. Az elmúlt hetekben például a választókerületemben 44 település 67 fejlesztését tudta elindítani az Új Magyarország vidékfejlesztési program harmadik tengelyének keretében. Októberben elindulnak a LEADER-támogatások, a következő évben a költségvetés ezekhez is biztosítja a szükséges saját erőt. Az önkormányzatok támogatása sok kritikát kapott. Nyilván nagyon fontos, hiszen a közszolgáltatások jelentős részét a települési helyi önkormányzatok látják el, mégis azt a mérlegelést itt újra és újra az asztalra kell tennünk, hogy miközben 7,5 százalékkal csökken a bevétel, miközben a központi állami szervek támogatása 7 százalékkal csökken, az önkormányzatok esetében ez a csökkenés valamivel több mint 6 százalék, és ezen belül a kistelepülések és a valós többcélú társulások preferálása is megjelenik.

(14.10)

Noha a hazai decentralizált fejlesztési források időlegesen, átmenetileg felfüggesztésre kerülnek, mégis a bölcsődékre, iskolákra, a települési buszokra vagy tanyabuszokra az elkövetkezendő időszakban 250 millió forinttal több jut.

Ugyanígy például a panelprogram folytatása; azt gondolom, hogy nagyon fontos és jelentős, noha nagyon sok kritika is éri ezt a programot, többek között egyébként Kaposvár vezetője részéről is, de hadd említsek akkor egy kaposvári példát. 2002-ben még 210 panellakás újult meg a városban, ma pedig már 8800. 210 és 8800 - azt gondolom, hogy ezek a számok beszédesek ebből a szempontból.

E helyről is érezzük a közösségi közlekedés feszítő gondjait. A Magyar Államvasutak vagy az egyéb más közlekedési vállalatok támogatása hihetetlen összegeket emésztett föl az elmúlt időszakban, 330 milliárd forint. Valóban ennek a csökkentése, folyamatos, fokozatos csökkentése elengedhetetlen, hiszen a 40 milliárd forintos csökkentés, amit célul tűztünk ki a korábbi 330 milliárdhoz képest, azért nem tűnik egy drasztikus, jelentős változásnak.

Azért is feszítő gond, hogy ismét egy helyi példát mondjak, mert például a megyeszékhely, Kaposvár elérhetősége Budapestről bizony nem jó, éppen azért, mert a Dombóvár és Kaposvár közötti vasútvonal műszaki állapota hihetetlenül leromlott, ám az Új Magyarország fejlesztési terv közlekedési operatív programjában ez szerepel, hogy felújításra kerül. Azt gondolom, hogy mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb időn belül megtörténjen ez. Ugyanakkor a MÁV átalakítása vagy éppen a szárnyvonalakkal kapcsolatos intézkedések során én magam elengedhetetlennek tartom azt, hogy a helyi, kistelepülési érdekeket maximálisan figyelembe vegyük, mert a fejlődésük, életképességük, esélyegyenlőségük biztosítása érdekében és szempontjából a vasúti vagy a közúti tömegközlekedés meghatározó. Éppen ezért egyébként egy konzultációt szervezek miniszter úr részvételével a Somogy megyei önkormányzatok, országgyűlési képviselők számára, hogy ezt az összhangot, érdekegyeztetést el tudjuk végezni.

Fontos lenne még itt beszélni talán egy dologról, az innovációról is. Én örülök annak, hogy addig, amíg az idén 170 milliárd, jövőre már 180 milliárd forint áll rendelkezésre, és a hazai innovációs forrásokat, az Innovációs Alapot is működtetjük azzal, hogy 20 milliárd forintot biztosítunk, és az EU-források jelentős lehetőséget teremtenek ebből a szempontból is. Természetesen más teendőink is vannak ezen a területen, például a hálózatosodás, a kis- és közepes vállalkozások, az egyetemek és a kutatóintézetek együttműködése, vagy fontos dolog lenne, hogy a vállalati szférában növekedjen a ráfordítás, hogy legalább elérjük vagy tudjuk tartani azt a szintet, hogy Magyarország 1 százalékot fordítson erre a fontos területre, illetőleg hogy az elkövetkezendő időszakban néhány tizeddel növekedjen az innovációra, kutatás-fejlesztésre fordított rész, mert valóban ez lehet az ország motorja.

Magam is örülök annak, hogy a fogyatékosokkal kapcsolatosan nagyon sok képviselőtársammal együtt megmozdultunk, több módosító indítványt is tettünk ezzel kapcsolatosan, és többek között ennek is köszönhető, hogy itt a tegnap éjszakai egyeztetés során megállapodás született. Azt gondolom, hogy erre a rétegre kiemelt figyelmet kell fordítanunk, valamennyiünknek kötelessége azon társadalmi csoportok és rétegek helyzetének a fokozottabb figyelemmel kísérése, akik hátrányosabb helyzetben vannak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai