Készült: 2024.04.27.13:39:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2005.09.12.), 57. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ma sem látom másként, mint ahogyan akkor a válaszban láttam, azaz ezt egy olyan gondolatnak tartom, amit meg lehet és meg is kell valósítani Magyarországon is. Azonban azt kell mondjam, képviselő úr, hogy ezt megelőzően még legalább egy kérdést tisztázni kell. A kérdés pedig nagyjából úgy tehető föl, hogy mikor teremthető meg Magyarországon az a feltétel, hogy egy pénzátutalásból az APEH tudja, hogy a pénzátutalás kezdeményezője milyen jogcímre kívánta ennek az utalásnak a teljesítését megtenni. Azaz amikor különböző adószámlaszámokra fizetünk be különböző jogcímű kötelezettségeket, akkor minden egyes esetben meg kell azt jelölni, hogy milyen adókötelezettség teljesítésére utaljuk át az adott összeget, bármekkora összegről is lévén szó. Amikor pedig a bankkártya-leolvasón keresztül egy összeget leemelnek a kártyánkról, akkor annak egy kedvezményezettje lehet, azaz egy célállomása lehet. Amikor valamilyen szolgáltató helyen, üzletben vagy másutt a bankkártyánkat használjuk, akkor teljesen egyértelmű, hogy ki a kedvezményezettje annak az összegnek, amit a bankkártyáról történő leemelést követően valahová a bankrendszerben jóváírnak. Itt is lehet azt mondani, hogy a kedvezményezett a magyar állam, azonban ebben az esetben még nem valósulhat meg az, hogy pontosan lehessen tudni, melyik adójogcím szerinti átutalásról van szó.

Ezért képviselő úr, amikor én azt válaszoltam önnek, hogy meg lehet ennek teremteni a feltételét, igen, az adózás rendjéről szóló törvény jelenlegi módosításában a kormány elé terjesztett változatban szerepel egy olyan javaslat - nyilván szó szerint ezt nem mondhatom még el, csak akkor, miután a kormány elfogadja -, ami biztosítja azt, hogy ne annyi jogcím szerinti, annyi számlaszámra kelljen fizetnie a vállalkozásoknak és a magánszemélyeknek az adófizetési kötelezettségük esetén a befizetést, mint az korábban volt, hanem ezt sokkal egyszerűbben lehessen megvalósítani. Ha az adózás rendjéről szóló törvényben ez a módosítás elfogadásra kerül itt a parlamentben, akkor megteremtjük annak a lehetőségét, annak a feltételét, én most úgy fogalmazok, amely feltétel után a képviselő úr által javasolt módosítás is beépülhet az adófizetés rendjébe, azaz ha van olyan döntése a parlamentnek, amely egyértelművé teszi, hogy ha valaki több jogcím szerinti adófizetési kötelezettség együttes teljesítésére gondol, és így teljesíti a kötelezettségét, akkor a különböző jogcímeken belül milyen jellegű prioritást kell fölállítani. Így lehet megteremteni azt, hogy ne sok számlaszámra fizessenek vállalkozások adót, hanem ha egyben befizetik az összeget, akkor ezt követően az államnál automatikusan kerüljön az megállapításra, hogy a befizetett összeg milyen adófizetési jogcímként könyvelendő el vagy írandó jóvá. Ha ez megteremtődik, akkor természetesen megteremtődik annak a lehetősége is, hogy adott esetben ez a befizetés ne internetes módon, mint ahogyan egyébként azt ma meg lehet tenni, átutalással, ne csekken történő befizetéssel vagy ne bankátutalással számlaszámonként külön-külön, hanem egy összegben a bankkártyáról történő leemeléssel és átutalással történhessen.

Tehát azt tudom mondani a képviselő úrnak, hogy a javaslatnak akkor jön el az ideje, ha a parlament a törvényt úgy módosítja, ahogy mi most szeretnénk, és meggyőződésem szerint akkor néhány hónapon belül bevezethető az az elszámolási rend is, amire utalt képviselő úr, nevezetesen, hogy bankkártyáról magánszemélyek és vállalkozók is teljesíthessék kötelezettségüket.

Miután egyetértünk, képviselő úr, remélem, hogy válaszomat is elfogadja. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  57  Következő    Ülésnap adatai