Készült: 2024.04.29.01:35:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

239. ülésnap (2012.11.20.), 156. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Egy mondatban reagálnék még Varga képviselő úr Vona Gábor mondandójával kapcsolatos reakcióira. Mi úgy gondoljuk, hogy a magyar gyerekek, magyar emberek magyar identitását is erősíteni kell. Tehát nem érzem azt, hogy ez bármilyen módon negatív kontextusban lehetne értelmezhető a cigányságra vonatkoztatva.

Másrészt pedig sajnálom, hogy fideszes képviselőtársaim itt sajnálkoznak, hogy nem maradt idejük, de ezt az időkeretet nem a Jobbik szabta. Mi kértük a házbizottságban is és itt a plenáris ülésen is, hogy ne szavazzák ezt meg. Önök ezt megtették, tehát innentől kezdve, úgy érzem, elég hiteltelen arra hivatkozni, hogy nem maradt idejük. (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból.) Elhangzott nagyon sokszor az a színvonaltalan közhely, már bocsánat, hogy ezt mondom, hogy az oktatásban rejlik, az oktatás lehet az egyik kitörési pontja a cigányságnak. Természetesen ezzel egyetértünk, de hát oktatás jelenleg is van Magyarországon, az elmúlt 20 évben is volt oktatás Magyarországon. Az a kérdés, hogy milyen oktatási módszereket, milyen oktatási formákat választunk arra, hogy ezeket a családokat, az ezekbe a családokba születő gyerekeket hozzájuttassuk olyan végzettséghez, képzettséghez, amivel aztán később az életben boldogulni tudnak.

A szűkös időkeret miatt egyetlen aspektusra térnék ki. Az olyan családok gyerekeinek szeretnénk a bentlakásos iskolákkal megoldást nyújtani, akik családjában sajnos nem a munka az elsődleges megélhetési forrás. Az úgynevezett rendszerváltás után nagyon sok cigány családban mindkét szülő elveszítette a munkahelyét, ha volt nekik egyáltalán, és azóta eltelt 22 év, és felnőtt gyakorlatilag egy olyan generáció, amely nem is látta dolgozni a szüleit, mert nem jutottak munkalehetőséghez. Ha egy családban a szülők nem a munkát tekintik az elsődleges megélhetési forrásnak, akkor nagyon nehéz a gyerekeket arra nevelni, hogy ők ebben keressék a boldogulás lehetőségét.

Az ilyen családokban van különösen szükség arra, tekintet nélkül arra természetesen, hogy cigány vagy nem cigány családokról van szó, hogy bentlakásos iskolában neveljük a gyerekeket; azért, mert ez az oktatási forma az, amely tud nekik egy alternatívát mutatni, ami meg tudja mutatni azt, hogy a tanulással boldogulhatnak, és a megfelelő körülményeket meg tudja teremteni ahhoz, legyen szó akár a higiéniáról vagy bármilyen más szellemi háttértámogatásról, ahhoz, hogy a tanulásban és később az erre épülő munkában találják meg a boldogulás lehetőségét.

A '70-es évek óta működik egy ilyen intézmény Zala megye egyik kistelepülésén, ahol nagyon komoly sikereket tudtak elérni, az itt végzett diákok több mint 90 százaléka el tudott helyezkedni. És ezekben a cigány családokban, amelyeket ők alapítottak, nem jellemző az, hogy nagyon sok gyermeket vállalnának, általában két-három gyermeket vállalnak a későbbiekben is, akiket felelősen fel tudnak nevelni, és el tudnak tartani a munkájukból. Úgy gondoljuk, hogy ez az a társadalmi modell a cigányság számára, amely követendő példa lehet.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  156  Következő    Ülésnap adatai