Készült: 2024.09.23.06:12:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.),  170-177. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   168-169   170-177   178-185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ez esetben Asztalos Ildikó, az SZDSZ képviselőjének kérdése következik: "Hihetnek-e az árvízkárosultak a miniszterelnök úr adott szavának?" címmel. A miniszterelnök - halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt - Turi-Kovács Béla környezetvédelmi minisztert jelölte ki válaszadásra. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Tisztelt Elnök Úr! Annak ellenére, hogy miniszter úr nem kimondottan részese ennek a dolognak, elfogadom miniszter úr válaszát, és várom, hogy megfelel a kérdésre.

Tisztelt Miniszter Úr! Magyarország mostanában szó szerint az ígéretek országa, hiszen miniszterelnök úr és kormánya igyekszik szinte mindenkinek megígérni vágyai teljesülését. Az ígéretekkel azonban egy kis baj van, azokat teljesíteni is kellene.

Az áprilisi árvízkárok után miniszterelnök úr, Orbán Viktor megígérte a kárt szenvedetteknek, hogy újjáépítik a lakásukat szeptember végére. Ma már látszik, hogy ez nem mindenütt lesz így. A rendkívüli helyzetet nem követte rendkívüli, gyors, szakszerű helyzetértékelés, hiszen a sokféle, előre végig nem gondolt és időközben nem megfelelően kezelt probléma - ma már látszik - a helyreállításokat és az újjáépítéseket időben beszorította. A miniszterelnök a határidő mellett természetesen az újjáépítések, a helyreállítások megfelelő minőségét is garantálta, ráadásul Pintér Sándor miniszter úr a csarodai kormányüléssel kapcsolatos szemle után megjegyezte, hogy a határidőt is tartani tudják a kivitelezők, és a minőséggel sem lesz semmi baj.

Az árvízkárosultak azonban nem így látják. Nagyon sokan nehezményezik, hogy nem megfelelő ütemben folynak a helyreállítások, és sok kifogásolnivalót sorolnak a minőséggel kapcsolatban is. Mindez természetesen érthető, hiszen körülbelül 1800 lakást kell helyreállítani és több mint 700-at újjáépíteni. Ebből a 700-ból a múlt hét közepéig 94 készült el. A károsultak egyre jobban szorongva várják sorsuk jobbra fordulását. Hűvös az idő, és több mint 1100-an vannak sátorban, melléképületekben.

Mi lesz azokkal az emberekkel, akiknek nem készül el a házuk szeptember 30-ára, de október 15-ére sem, akiknek az ígéret ma már nem megfelelő a jövőre nézve? Várom miniszter úr válaszát. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Turi-Kovács Béla miniszter úrnak.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA környezetvédelmi miniszter: Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Magyarországra és az egész beregi térségre iszonyatos árvíz zúdult, amely, én azt gondolom, szinte példa nélküli volt az eltelt évszázadban is. Ez a terület, amely hosszú időn keresztül szinte semmilyen fejlesztést nem kapott - és nem ez alatt a kormány alatt, hanem korábban nem kapott ilyen fejlesztést -, rendkívül nehezen viselte ezt a megpróbáltatást. Én azt gondolom, hogy akkor, amikor a kormány meghozta azt a határozatát, amely egyértelműen fogalmaz - és most szeretném idézni éppen azért, hogy minden félreértést eloszlassunk -, akkor ezzel a határozattal nem megnyugtatni akart, hanem azt szerette volna, hogy az ott élő közönség, az ott élő emberek biztonságát fokozza olyan mértékig, hogy élhető legyen az a terület.

 

 

(13.50)

 

Az 1033/2001. kormányhatározat 11. pontja így fogalmaz: "A helyreállítási és újjáépítési munkákat úgy kell szervezni, hogy azok lehetőség szerint 2001. szeptember 30-ig befejeződjenek." Ez a cél akkor teljesen reális volt, hiszen az, amiről most itt a képviselő asszony beszélt, voltaképpen menet közben alakult ki. Az ott lévő vályogházakról utóbb derült ki, hogy azok nem megmenthetők, hanem lebontandók.

Utóbb derült ki, hogy azokat teljes egészében át kell építeni. A kormány ezt is vállalta. Ami pedig azt illeti, hogy mi van vagy mi lesz azokkal, akik a sátrakban laknak: nagyon sokan - és ez bizonyítható - maguk választották, hogy inkább sátrakba mennek - és ez érthető, talán én is ezt választottam volna jó időben -, annak ellenére, hogy felajánlottak megfelelő lakásokat.

Most azonban újabb határozat született, mert a kormány viselni kívánja közösen a kivitelezővel annak is a terhét, hogy szeptember 30-a után senki sem maradhat sátorban, mindenkinek fedél lesz a feje fölött.

A továbbiakat a másik egy percben. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg a képviselő asszonyt.

 

T. ASZTALOS ILDIKÓ (SZDSZ): Tisztelt Miniszter Úr! A Beregben élők és én is arra lettünk volna kíváncsiak, hogy az a több mint 700 ház, az a körülbelül 1800 épület, amely felújítandó, helyreállítandó, mikor lesz kész; körülbelül mikor számíthatnak az ott élők arra, hogy ezek az épületek, ezek a lakások elkészülnek megfelelő körülmények között.

Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy miért nem tudott a kormány, illetve annak megfelelő szerve arra gondolni, hogy bizonyos idő áll rendelkezésre, bizonyos helyzeteket kell megoldani, és miért most, szeptember végén kell arra gondolni, hogy azok az emberek, akik eddig nagyon nehéz körülmények között sátorban, mellékhelyiségben, melléképületekben éltek, hova is költöznek ezután. Mert az biztos - hiszen azok az emberek mondják, akik ott vannak -, hogy október 15-ére sem tudnak elkészülni ezek a házak, de még talán november 30-ára sem. (Szalai Annamária közbeszólása. - Taps az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Viszontválasz illeti a miniszter urat.

 

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA környezetvédelmi miniszter: Tisztelt Képviselő Asszony! Én jelen voltam azon a kihelyezett kormányülésen, amelyet akkor önök mindenféle jelzőkkel illettek, és ahol azokkal a polgárokkal személyesen találkoztunk, akik ott közvetlenül érintettek. Megnézhettük azokat a házakat, amelyek már elkészültek, és amelyek készülőben voltak. Világos és egyértelmű volt, hogy maga a lakosság, maga a polgárság, aki ott lakik, egyértelműen tudja, hogy csak azoknak készülhetett el határidőre a házuk, akik ezt időben bejelentették, bejelenthették. Hiszen ők is nagyon sokan abban reménykedtek, hogy a házuk megmarad az eredeti állapotban. (Bauer Tamás: Azoknak elkészült?)

Én azt gondolom, még Bauer képviselő úr nagy látnoki volta sem tudta volna lehetővé tenni - ha a műszakiaknak nem sikerült, közgazdásznak biztos sikerült volna -, hogy melyik ház az, amelyiket le kell bontani, és melyik ház (Varga Mihály közbeszólása.), amelyik ott marad azon a területen, és bizony még érdemes megmenteni.

Azt gondolom, hogy a kormány a lehető legnagyobb körültekintéssel és a polgárok érdekében járt el mindvégig. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)




Felszólalások:   168-169   170-177   178-185      Ülésnap adatai