Készült: 2024.09.19.18:32:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2005.06.15.), 28. felszólalás
Felszólaló Pál Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Rendészeti bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL TIBOR, a rendészeti bizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A rendészeti bizottság az előttünk lévő törvénytervezetet megtárgyalta. A rendészeti bizottságban jelenlévők támogatták a törvényjavaslatot. Ellenszavazat nélkül a jelen lévő képviselők mind támogatták és jónak tartották, mindazokat mi is kiemeltük, amelyek itt az expozéban elhangzottak.

Én néhány olyan dolgot szeretnék elmondani, amit fontosnak tartok a törvény kapcsán. Az egyik, hogy magam mint a rendészeti bizottság tagja is jelen voltam azon a négypárti egyeztetésen, ami a törvény előkészítése során megtörtént. Ezen a négypárti egyeztetésen a négy parlamenti párt egyetértett abban, hogy a törvény megfelelően elő van készítve, megfelelő témaköröket foglal magába, és hogy a 2000-es életbelépése után azokra a kérdésekre ad választ, azokat a finomításokat végzi el, amelyek az elmúlt öt évben elénk kerültek; tehát támogatott a törvénytervezet mind a négy párt által. Én azt gondolom, az, hogy a rendészeti bizottságban ellenszavazat nélkül fogadta el a bizottság a törvénytervezet, azt is jelenti egyben, hogy 2000-ben, amikor a négy párt konszenzussal fogadta el a törvényt, ez egy jó döntés volt, mindenki átérezte annak a felelősségét, hogy egy ilyen törvényt mind a négy párt által támogatni kell. Hiszen azok a feladatok, amikre választ ad - nevezetesen a megelőzésre, a katasztrófák sújtotta területeken a mentésre vagy éppen katasztrófa utáni helyreállításra -, nem pártpolitikától függő feladatok, hanem az ott élő emberek számára biztosítanak nagyobb biztonságot, jelentik a kiszámíthatóságot, illetve a megelőzés kapcsán én azt gondolom, hogy a szakszerű felkészülést jelentik.

Azóta persze változás történt, hiszen - mint ahogy az expozéban is hallhattuk - az Európai Unió tagja lett Magyarország, és ebből adódóan sok olyan kötelezettségünk van, ami nemcsak a katasztrófavédelemről szóló törvény kapcsán, hanem más törvény kapcsán is már a parlament előtt volt, a törvényekben átvezetésre került, beépítésre került a törvényekbe. Mint ahogy az expozéban hallottuk, a Seveso feltételeinek való megfelelés az egyik ilyen követelmény, amit a most előttünk lévő törvény szintén tartalmaz. Én azt gondolom, ha ennek kapcsán kellene talán egy olyan hívószót találnunk, ami erről szól, az a partnerséget jelenti, hiszen itt egy nagyon komoly együttműködés, egy partneri viszony kialakítása kell hogy megtörténjen különböző szervezetek - akár az önkormányzat, a tűzoltóság, a katasztrófavédelem, a mentő szervezetek és az egyéb katasztrófát vagy veszélyt előrejelző szervezetek - között. De azt gondolom, ugyanígy fontos, hogy a partnerség Magyarország és az Unió többi tagállama közötti együttműködést jelentse. Tehát én nagyon fontosnak tartom, hogy ebbe a törvénybe belekerülnek ezek a módosítások, hiszen a partnerséget és egyben a biztonságot is jelentik.

Ezek voltak a legfontosabb kérdések, amelyek az egyeztetések során, illetve a bizottsági ülésen felmerültek, és amiről szó volt. Itt szeretném jelezni, hogy nemcsak a rendészeti bizottság, hanem az önkormányzati bizottság is megtárgyalta ezt a törvénytervezet, amely szintén támogatta, és a parlamentnek, képviselőtársaimnak elfogadásra javasolja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai