Készült: 2024.04.26.08:59:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2016.10.10.), 258. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Furcsa déjà vu keríti hatalmába azt, aki egy újabb ÁSZ-jelentés kapcsán egy vitát végighallgat, vagy akár csak a felmerülő gondolatokat sorjázza, hiszen nagyjából ugyanezeket a vitákat lefolytattuk adott időszakonként, és nyilvánvaló, a kormányzó pártok, amióta hatalmon vannak, általában a támogatásra próbálják buzdítani a képviselőket, mi, ellenzékiek pedig meglátjuk azokat a dolgokat, amiket nem lehet nem meglátni. Valóban elképesztő az, hogy számvevőszéki részről is felmerülhet egyáltalán olyan gondolatkísérlet, hogy a különböző fizetések bérplafonját adott esetben tolják ki. Nem lehet normális szakmai indokot találni erre, nincsenek olyan piaci igények, amelyek a jelenlegi nemzetgazdasági helyzetben alátámaszthatóvá tennének egy ilyen ajánlást.

(18.30)

Kínos összekacsintásról lehet itt szó a kormányzat és egy szakmai szervezet között. De engem sokkal jobban zavar az az évek óta visszatérő vita közöttünk, amelynek értelmében a jobbikos képviselő, korábban Nyikos László, most én elmondjuk, hogy adott esetben több száz önkormányzat közpénzügyei ellenőrizetlenek Magyarországon, vagy csak nagyon kevéssé ellenőrzöttek, és a végkövetkeztetés az, hogy persze finomítják a rendszert, de száz százalékot nem várhatunk el e tekintetben. De még mindig azt látjuk, hogy a közpénzügyek ellenőrzését illetően rendszerszinten nem tudtak az utóbbi években előrelépni, a szükségleteknek megfelelően sem.

Ami viszont kissé kiveri a biztosítékot, az a pénzügyi kultúra elmélyítése érdekében tett erőfeszítések tömege. Lehetne vitákat folytatni arról, hogy ez kinek a feladata lenne, én állítom egyébként, hogy nem feltétlen a Számvevőszék alapfeladata. Matolcsy úrék is próbálkoztak hasonló kiegészítő tevékenységet behúzni az ő alaptevékenységük mellé, vajmi kevés sikerrel; legalább annyira elbénázták, mint a különféle befektetéseiket, az ingatlanportfólió bővítését. Pedig hát válságidőszakban mi az, ami a legnehezebben forintosítható? Pontosan az ingatlanállomány. Látható, hogy a pénzügyi alapismeretek oktatása jelenleg az oktatási rendszeren belül egy vicc, és ez nem az oktatókon múlik, és nem azon múlik, hogy adott esetben ne tennék oda magukat ezen a területen, hanem a rendszer kidolgozatlansága folytán pénzügyi alapismeretek tekintetében továbbra is kábulatban tartják a magyar lakosságot. Számomra az az igazi vicc, hogy hat év alatt a kormány, a szakmai szervezetek együttesen nem tudtak egy olyan ajánlást letenni az asztalra, amely a gyakorlati síkra átszűrődve érdemi eredményeket hozott volna a területen, és nem sikerült elérni azt, hogy egy következő, a devizahitelezéshez vagy a Quaestor-botrányhoz hasonló sorozat előtt a lakosság önnön felkészültsége okán könnyebben védhesse meg magát adott esetben idegen befektetőktől vagy éppen olyan kormányzati politikai, üzleti szereplőktől, akik egészségtelen összejátszások folytán szervezetten kifosztják a magyar lakosságot.

Még egyszer mondjuk el a jegyzőkönyv kedvéért, hogy a Fidesz-KDNP-kormányzat hozzájárult a magyar lakosság szervezett kifosztásához, és sajnálatos módon az említett szakmai szervezetek sem álltak a helyzet magaslatán akkor, amikor hagyták, hogy ne felvételkori árfolyamon történjék meg egy rendezés, hanem bizony majdhogynem piaci árfolyamon forintosítsák ezeket az úgynevezett hiteleket, több száz milliárdos kárt okozva a magyar lakosoknak, és nagyon jó szolgálatot téve azon baráti bankoknak, amelyek esetében kiderül, hogy bizony az MNB-elnök és a Bankszövetség korábbi funkcionáriusa között a barátság talán kicsit szorosabb a kelleténél.

Éppen ezért mi a hasonló szoros barátságokat, összefonódásokat, összekacsintásokat nem szeretjük, a tisztességes ÁSZ-ajánlásokat szeretjük, de nem a bérplafon kitolásáról szeretnénk ezeket látni, hanem leginkább arról, hogy közpénzügyek tekintetében, mondjuk, minden magyar helyhatóságot úgy, a maga mélységében ellenőriznek, hogy Magyarországon közpénzek tekintetében egy forint sorsa se maradhasson a homályban. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai