Készült: 2024.04.29.02:14:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

61. ülésnap (2019.03.19.), 278. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 8:08


Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm az értékes hozzászólásokat, és köszönöm, hogy alapvetően a törvényjavaslat szellemiségét, irányát senki nem kifogásolta. Ebből akár azt a feltételezést is levonhatnám, hogy támogatni fogják majd valamennyien a jogszabály elfogadását.Természetesen szeretnék néhány felvetésre is válaszolni. Úgy gondolom, hogy még ezen a késői órán is érdemes kitérni néhány dologra.

Az egyik Z. Kárpát Dániel képviselőtársunk felvetése, amit nagyjából úgy foglalnék össze, hogy elkéstünke ezzel a szabályozással. Tisztelt képviselő úr, nem késtünk el ezzel a szabályozással, ahogy azt a bevezetőmben is említettem, az elmúlt években megnyolcszoroztuk a lakosság kezén lévő állampapír-állomány mennyiségét, ami azt jelenti, hogy jelentősen csökkentettük az ország kitettségét a külföldi hitelezőknek, másrészt pedig jelentősen segítettük a jövedelmek, a bérek növekedésén keresztül, hogy a magyar lakosság is megtakarítással rendelkezzen. Emlékezzünk vissza, a 2000-es évek közepén, pláne 2008-ban nem ez volt a helyzet, a magyar lakosságnak szinte nem volt megtakarítása. Az elmúlt évek gazdasági növekedése és egy jó, helyes gazdaságpolitika tette lehővé, hogy a magyar lakosság ne csak a kiskereskedelmi forgalmon keresztül is tapasztalható fogyasztásban tudjon részt venni, hanem félre tudjon tenni és a megtakarításait növelni tudja. Az a 6000 milliárd forint, ami a lakossági kézen lévő állampapír-állományt jelenti, azt mutatja, hogy nem késtünk el ezzel, éppen megfelelő időben álltunk elő ezzel a javaslattal.

Ami a tranzakciósilleték- és a bankadó-szabályozást illeti, itt is emlékeztetném arra a képviselő urat, hogy 2015 februárjában kötöttünk egy megállapodást a magyar pénzintézeti rendszerrel, amelyet az egyik kereskedelmi bank, valamint az EBRD képviselői szignáltak is, miniszterelnök úr aláírásával, amelyben vállaltuk azt, hogy ezeket a különadókat, ami a pénzintézeti rendszert illeti, fokozatosan megszüntetjük és kivezetjük. Ezek a lépések az elmúlt években meg is történtek, a bankadó mértékét jelentősen csökkentettük, ezzel is segítve azt, hogy a bankok kisebb költséget számoljanak csak el a jövőben a lakosság vagy a vállalatok irányába. Én tehát azt gondolom, hogy itt is halad a dolog a maga útján, és ezt a benyújtott törvényjavaslat is tovább fogja ebbe az irányba terelni.

Varju László képviselő úrnak szeretném azt mondani  és ezt Z. Kárpát Dánielnek is mondom a lakás-takarékpénztár kapcsán , hogy a lakás-takarékpénztárakat senki nem végezte ki, élnek és virulnak, egész egyszerűen annak a helyzetnek a megszüntetését fogadta el a parlament, amelyik azt gondolom, hogy európai összehasonlításban is indokolatlan mértékben támogatta az adófizetők befizetett forintjaiból a lakás-takarékpénztárak működését. Itt szeretnék arra emlékeztetni, hogy mondjuk, Ausztriában vagy Németországban ez a támogatás néhány százalékot, tehát 3-4 százalékot ér el maximum, ellenben Magyarországon 30 százalékos állami támogatás járult ehhez. Ez még talán nem is lett volna annyira baj, hanem az összeg felhasználása volt olyan célú, amelyik nem támogatta azt a családi otthonteremtési programot, amit a kormány időközben megindított. Tehát itt a pénz nem vész el, a lakás-takarékpénztárak maradnak a helyükön, továbbra is foglalkozhatnak olyan célú betétgyűjtéssel, amelyik a lakások felújítását vagy megvásárlását segítheti elő, és mellette most, ha a törvényjavaslatot elfogadják a képviselőtársaim, akkor lehetővé válik az, hogy más területen is, többek között az állampapírok forgalmazásának a területén is megjelenjenek.

Csárdi képviselő úrnak: nem voltam ott Tarlós főpolgármester úr és Orbán Viktor miniszterelnök úr megbeszélésén, úgyhogy tőlük kérdezze meg, hogy pontosan mi hangzott el, erre mint képviselőnek lehetősége van, éljen ezzel a lehetőséggel.

Amit viszont szeretnék elmondani  nem először, és attól tartok, nem utoljára , az a parkolási nyugtaadási kötelezettségre vonatkozik. Képviselő úrnak ezt már elmondtuk, de akkor megismétlem most, hogy az áfatörvény mentesíti az adóalanyt a nyugtaadási kötelezettség alól a kezelőszemélyzet nélküli automataberendezés útján nyújtott termékértékesítésnél. Ez egy több mint 15 éves szabály, ami alapján, ha egy parkolóautomata kezelőszemélyzet nélkül működik, a parkolási szolgáltatásról nem kell nyugtát kibocsátani. A parkolóautomaták által kibocsátott bizonylat éppen a fenti szabály miatt nem tekinthető nyugtának. Ezt egyébként önnek azonnali kérdés keretében el is mondtuk már, de meg kell hogy ismételjem ezúton is.

Tehát azt gondolom, hogy ebben a kérdésben tiszta és világos a szabályozás, éppen azt kellene most mondania önnek, tisztelt képviselő úr, hogy hurrá, a kormány végül is egy olyan módosítást indít el, ami az online kasszákhoz hasonlóan élő, azonnali adatforgalmat tud lebonyolítani az adóhivatal és a parkolóautomaták között, tehát vége a parkolási maffiának, ha van ilyen maffia, vége annak az időszaknak, amikor nem tudunk pontos információt arról, hogy mi történik a parkolóautomatákkal. Ez a helyzet most meg fog változni, ön ünnepelhet. Nagyon kérem, hogy támogassa majd a végszavazásnál a törvényjavaslatot, hiszen ezzel is azt támasztja majd alá, azt segíti, hogy az az ön által kifogásolt helyzet, amit visszásnak érez, megszűnjön.

Végül pedig Potocskáné Kőrösi Anita képviselő asszonynak szeretnék röviden annyit mondani, hogy a szabályozás nem parkolóautomata-specifikus, ez minden automatára vonatkozik, függetlenül attól, hogy az milyen terméket értékesít vagy milyen szolgáltatást nyújt. A törvényjavaslat pénzügyi tárgyú módosítás, az automatákat érintő módosítás pedig adózási tárgyú törvényjavaslat, erre vonatkozik. A célja ennek nyilván az adózási fegyelem javítása, az adóellenőrzések hatékonyságának a növelése és ezáltal a gazdaság fehérítése, nem pedig a parkolási rendszer öncélú átalakítása. Én azt gondolom  ahogy arra Hadházy és Nacsa képviselők utaltak a hozzászólásukban , hogy itt egy folyamat történik az elmúlt években, indult az online kasszák elindításával, folytatódott az elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszer kiépítésével, tavaly nyáron elkezdtük az online számlák bevezetését.

(0.10)

Tájékoztatnám képviselőtársaimat arról, hogy 35 millió olyan számlát állítottak ki, ami százezer forint fölötti áfa visszaigénylését tette lehetővé. Tehát azt gondolom, hogy ez a rendszer is működik.

És hát tovább kell lépni, amíg vannak olyan területek, amelyek szabályozatlanok. Így, nyugodtan mondhatom, hogy a kezelőszemélyzet nélküli automataberendezések és akár az online kasszák kiépítése is folytatódni fog. Sokszor elhangzik a parlamentben, hogy például a szerencsejátékhelyeken, kaszinóknál is legyen ilyen online bekötés, ez is meg fog történni. A parkolóautomaták is következnek most, és az autómosóknál is hasonló lesz a helyzet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm, hogy a késői órán is ilyen aktívan és ilyen érdeklődéssel vettek részt ebben a vitában. Arra kérem mindannyiukat, hogy a parlament végszavazásánál a törvényjavaslatot támogatni szíveskedjenek. Köszönöm a szólás lehetőségét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  278  Következő    Ülésnap adatai